10:24 / 21.03.2025 Мир

Фінляндія знову стала найщасливішою країною у світі

Ілюстративне фото з відкритих джерел

У четвер, 20 березня, ООН спільно з дослідницькою компанією Gallup випустила World Happiness Report 2024. Його щорічно публікують саме цього дня, оскільки з 2012 року ООН оголосила 20 березня Міжнародним днем ​​щастя.

Лідером в "індексі щастя", в якому загалом враховуються показники 147 країн, у восьме стала Фінляндія.

За нею йдуть ще три країни Північної Європи - Данія, Ісландія та Швеція. У топ-10 також входять Нідерланди, Коста-Рика, Норвегія, Ізраїль, Люксембург та Мексика.

Велика Британія посідає 23-е місце (роком раніше - 20-те), США - 24-те (було 23-те), Китай - 68-те (було 60-те).

росія посіла в рейтингу 66-е місце, роком раніше вона знаходилася на 72-му рядку. Україна отримала 4,68 бала з 10 можливих, посівши 111 місце. На позиції попереду - Нігер, позаду - Марокко. 

Замикає рейтинг, як і роком раніше, Афганістан, також серед країн з найнижчим рівнем щастя - Сьєрра-Леоне та Ліван.

В ООН зазначають, що "прагнення на щастя є невід'ємним бажанням кожної людини на планеті" і лише економічні показники не дають об'єктивної картини рівня задоволеності життям у суспільстві.

При складанні рейтингу дослідники ООН, Gallup та запрошені вчені збирають та аналізують "оцінки якості життя громадянами різних країн".

Вони використовують міждисциплінарні дослідження у галузі економіки, психології, соціології, щоб зрозуміти, як впливають на відчуття щастя та поєднуються один з одним такі фактори, як ВВП, рівень нерівності, тривалість життя, почуття свободи, чуйність оточуючих, рівень корупції та інші показники.

Автори доповіді наголошують, що цього року вони зосередилися на тому, як на відчуття щастя впливають турбота про інших людей та спільну діяльність.

Зокрема, вони запитували респондентів про те, чи жертвували вони гроші на благодійність, чи були волонтерами у якомусь проекті та чи допомагали незнайомим людям.

Аналітики дійшли висновку, що й участь у такій активності та отримання допомоги підвищують рівень щастя.

Також дослідники зазначили, що рівень щастя у середньому вищий у людей, які живуть разом з іншими людьми і часто їдять не на самоті.

Підготував: Сергій Дага