18:54 / 18.12.2024 Мир

Пропаганда країни-агресора шкодить демократії в усьому світі

росія веде складну дезінформаційну кампанію, щоб підірвати міжнародну підтримку України та завдати шкоди її позиціям серед ключових союзників, таких як Сполучені Штати. Ця кампанія, організована на найвищому рівні Кремля, спрямована проти українського військового та політичного керівництва, поширюючи неправдиві наративи та сіючи недовіру до іноземних ЗМІ.

Як ідеться в статті польського видання Nowiny Polskie, головна мета російської дезінформаційної діяльности – підірвати довіру до українських лідерів. Зображуючи українських посадовців корумпованими чи некомпетентними, росія прагне послабити альянси України та порушити міжнародний консенсус щодо підтримки її суверенітету. Ці зусилля спрямовані на дискредитацію не лише України, а й її військових дій, утруднення отримання необхідної військової та економічної допомоги від країн Заходу.

У статті зазначається, що для досягнення своїх цілей російські пропагандисти покладаються на кілька методів маніпулювання:

Виривання фраз із контексту: заяви українських лідерів чи іноземних офіційних осіб навмисно неправильно тлумачаться, щоб ввести в оману. Виготовлення підробок: Фальшиві документи, фотографії та відео використовуються для створення сенсаційних “доказів” протиправних дій. Зміщення акцентів у критичних публікаціях: правдиві статті спотворюються, щоб припустити, що іноземні ЗМІ виступають проти політики чи військових дій України. Ця тактика використовує переваги глобального медіа-середовища, де швидкість часто має перевагу над перевіркою фактів.

Журналісти вказують, що дезінформаційні операції Кремля координує група під керівництвом першого заступника глави адміністрації президента росії Сєрґєя Кірієнка. Ця діяльність підтримується “Діалогом”, пов’язаною з Кремлем організацією, яка відповідає за маніпулювання соціальними мережами та надання рекомендацій Міністерству оборони росії. “Діалог” перебуває під санкціями як Європейського Союзу, так і Сполучених Штатів за роль у поширенні дезінформації.

Іншим імовірним партнером є Студія Артемія Лебедєва, відома створенням переконливих візуальних і текстових пропагандистських матеріалів, які відповідають кремлівським наративам.

Серед неправдивих наративів, які просуває російська пропаганда, є заяви про поширену корупцію серед українських лідерів, українські солдати продають військові нагороди та сфабриковані історії, спрямовані на підрив довіри суспільства до оборонних зусиль України. Ці наративи спрямовані на підтримку негативного сприйняття України в міжнародному масштабі, особливо в західних демократіях.

росія використовує демократичні свободи, зокрема свободу слова, для поширення дезінформації. Проникаючи у відкриті медіа-системи та використовуючи соціальні мережі, Кремль посилює своє повідомлення під прикриттям правового дискурсу, тим самим ускладнюючи можливість відрізнити правду від вигадки.

Наслідки цієї дезінформаційної кампанії виходять за межі України. Дії росії порушують соціальні, політичні та дипломатичні процеси в західних країнах, підривають довіру до демократичних інституцій і розпалюють поляризацію.

Відомо, що у відповідь західні демократії вживають низку контрзаходів, включаючи санкції проти організаторів дезінформації, маркування фейкових новин і спростування пропаганди через ініціативи з перевірки фактів. Однак протидія величезному обсягу та витонченості російської дезінформації залишається серйозною проблемою.

У статті наголошується, що розглядаючи корені цих кампаній і посилюючи медіаграмотність у всьому світі, демократії можуть краще захистити себе від шкідливого впливу дезінформації.

Підготувала: Ніна Петрович