08:30 / 16.12.2024 Мир

У Сирії розпочалося полювання на мільярдні статки сім’ї Асада "на міжнародному рівні"

Фото: Група сирійців позує для фото, сидячи на дивані в холі президентського палацу/Hussein Malla/AP

У Сирії розпочалося масове полювання на мільярдні статки сім’ї диктатора Башара Асада за десятиліття автократичного правління.

Гонитва за схованими коштами, ймовірно, буде складною й тривалою, якщо взяти до уваги багаторічні спроби повернення багатств, прихованих за кордоном іншими диктаторами. Про це йдеться у матеріалі The Wall Street Journal.

Аналітики зазначили, що сім’я Асада створила складну мережу інвестицій і бізнес-активів відтоді, коли до влади прийшов Хафеза аль-Асад у 1970 році. Колишні американські чиновники в коментарі виданню розповіли, що серед придбань близьких родичів Башара аль-Асада є нерухомість у росії, бутик-готелі у Відні та приватний літак у Дубаї.

Нині юристи-правозахисники планують відстежити ці активи з метою повернути їх народу Сирії.

Нагадаємо, що сирійський диктатор Башар Асад, його дружина-британка і діти вивезли свої статки на $2 млрд до Москви, де сім’я володіє "портфелем квартир на $40 млн", включаючи розкішні апартаменти у "Москва-Сіті".

"Буде полювання на активи режиму на міжнародному рівні", — пояснив колишній чиновник Білого дому Ендрю Тейблер.

Диктатор Башар Асад залишив Сирію 8 грудня, коли опозиційні сили стрімко захоплювали Дамаск, поклавши край його 24-річному правлінню. Башар Асад залишив Дамаск близько опівночі та вилетів на російську базу в Сирії. Передбачалося, що звідти він вирушить до Москви.

Як і його батько, він активно залучав родичів до приховування активів за кордоном. Точний розмір статків клану невідомий, але, за даними звіту Держдепартаменту США за 2022 рік, вони можуть сягати від 1 до 12 мільярдів доларів.

Свої багатства Асад і його родичі отримували через монополії та незаконну торгівлю, зокрема наркотиком каптагоном, частину коштів реінвестуючи в юрисдикціях, які не підпадають під міжнародне право. Водночас сирійці, постраждалі від громадянської війни, яка почалася у 2011 році, перебувають за межею бідності — за оцінками Світового банку, до 2022 року в таких умовах жило близько 70% населення країни.

WSJ пише, що серед ключових осіб режиму диктатора вирізняється його дружина Асма аль-Асад, яка, бувши колишньою співробітницею банку JPMorgan, активно займалася фінансовими операціями родини.

– Правляча сім’я була таким же експертом у кримінальному насильстві, як і у фінансових злочинах, — заявив у коментарі ЗМІ адвокат Тобі Кедман.

Спроби заморозити активи родини Асадів розпочалися декілька років тому. Зокрема, у 2019 році суд у Парижі заблокував майно на €90 мільйонів, яке належало дядьку Башара Асада, Ріфаату, отримане шляхом відмивання державних коштів. Однак повернення активів із податкових гаваней, як-от Дубай чи Росія, вважається надскладним завданням.

За даними радників та дослідницьких організацій, сім’я інвестувала навіть у чайну плантацію в Аргентині. Багато активів контролювалися через підставні компанії, що ускладнює їхнє відстеження. Попри санкції та міжнародні розслідування, багато членів родини Асада залишаються поза досяжністю, їхнє точне місцеперебування невідоме.

Раніше BAGNET повідомляв, що ймовірно, родина політика скористалася підземними переходами для втечі. Їм було надано політичний притулок у росії.

Підготував: Сергій Дага