15:09 / 28.11.2024 Мир

Слідство підозрює судно з Китаю у пошкодженні кабелів у Балтійському морі

Фото: Судно Yi Peng 3/vesselfinder

Слідчі підозрюють, що екіпаж суховантажу Yi Peng 3 — довжиною 225 метрів, шириною 32 метри та завантаженим російським добривом — минулого тижня навмисно перерізав два критично важливі кабелі передачі даних між Фінляндією, Литвою та Німеччиною якорем, який протягнуло вздовж дна Балтійського моря понад 160 кілометрів. Про це повідомило WSJ.

Як встановило слідство, 17 листопада близько 21:00 за місцевим часом судно кинуло якір, але залишалося на ходу у водах Швеції, незабаром після чого пошкодило перший кабель – між Швецією і Литвою, ідеться в публікації.

У цей час транспондер судна був вимкнений, а Yi Peng 3 продовжувало рух навіть тоді, коли якір значно зменшив його швидкість.

Далі, за інформацією WSJ, близько 3:00 ночі 18 листопада, пройшовши понад 660 кілометрів, Yi Peng 3 перерізало другий кабель – між Німеччиною і Фінляндією. По тому судно почало рухатися зигзагами, підняло якір і продовжило рух.

Кораблі ВМС Данії перехопили Yi Peng 3, зрештою змусивши його кинути якір у протоці Каттегат, яка з’єднує Балтійське і Північне моря. Огляд якоря і корпусу судна показав пошкодження, які свідчать про перетягування якоря і обриви кабелів, дізналось WSJ від джерел.

Нині слідство перевіряє, чи мав капітан китайського судна контакт із російською розвідкою до здійснення диверсії.

– Вкрай малоймовірно, що капітан не помітив би, що його судно опустилося і потягнуло за собою якір, втрачаючи швидкість на кілька годин і перерізаючи по дорозі кабелі, — сказав WSJ високопоставлений європейський слідчий, який займається розслідуванням.

Від низки європейських топпосадовців і раніше лунали припущення, що інцидент міг бути гібридною диверсією, а Литва – чий кабель постраждав – розслідує його як можливий тероризм. Втім, анонімні посадовці-співрозмовники ЗМІ у США казали, що інцидент навряд чи був підлаштований умисно.

Раніше BAGNET повідомляв, що 18 листопада у Балтійському морі виявили перерізаний підводний волоконно-оптичний кабель зв’язку C-Lion-1 між Фінляндією та Німеччиною. Через це компанія Telia, яка передає інтернет-зʼєднання до Литви через три кабелі, втратила третину пропускної здатності інтернету.

Після того міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що пошкодження телекомунікаційного кабелю C-Lion1, прокладеного дном Балтійського моря, вочевидь, могло статися внаслідок диверсії.

20 листопада видання The Wall Street Journal із посиланням на західні джерела повідомило, що Росія може бути причетна до перерізання підводних кабелів у Балтійському морі.

Того ж дня данські військово-морські сили повідомили про затримання китайського судна Yi Peng 3, яке підозрюють у причетності до ймовірної диверсії на європейських інтернет-кабелях у Балтійському морі.

Підводний кабель C-Lion1 було введено в експлуатацію у 2016 році. Це єдиний фінський підводний кабель, що прямує до Центральної Європи. Крім того, це єдиний кабель, що прокладений тим самим маршрутом, що й російські газопроводи Nord Stream. Відстань між ними становить кілька сотень метрів.

Підготував: Сергій Дага