Нова адміністрація США планує довести Іран до банкрутства, – FT
Ілюстративне фото з відкритих джерел
Команда Дональда Трампа відновить свою політику "максимального тиску", щоб "збанкрутувати" здатність Ірану фінансувати регіональні проксі і розробляти ядерну зброю
Про це пише Financial Times з посиланням на проінформовані джерела.
Зовнішньополітична команда Трампа намагатиметься посилити санкції проти Тегерана, включаючи життєво важливий експорт нафти, щойно обраний президент знову прийде в Білий дім у січні, повідомили люди, знайомі з підготовчим періодом нової адміністрації.
"Він сповнений рішучості відновити стратегію максимального тиску, щоб якнайшвидше збанкрутувати Іран", — сказав експерт з національної безпеки, знайомий із планами Трампа.
Цей план ознаменує зміни у зовнішній політиці США в період ескалації на Близькому Сході після нападу ХАМАС 7 жовтня 2023 року на Ізраїль, який спровокував хвилю регіональних війн і вивів війну Ізраїлю з Іраном з тіні у відкрите протистояння.
Під час передвиборчої кампанії Трамп заявив, що хоче укласти угоду з Іраном. "Треба домовитися, тому що наслідки неприпустимі. Ми повинні укласти угоду", – сказав він у вересні.
Люди, обізнані з думкою Трампа, сказали, що тактику максимального тиску буде використано, щоб спробувати змусити Іран розпочати переговори зі США — хоча експерти вважають, що це далеко не все.
Обраний президент розгорнув кампанію "максимального тиску" під час свого першого терміну після виходу з ядерної угоди 2015 року, яку Іран підписав зі світовими державами, і накладення сотень санкцій на Ісламську Республіку.
У відповідь Тегеран активізував ядерну діяльність і збагачує уран близько до збройового рівня.
Санкції залишалися в силі під час адміністрації Байдена, але аналітики кажуть, що вона не виконувала їх настільки суворо, оскільки намагалася відновити ядерну угоду з Іраном і послабити кризу.
Експорт сирої нафти з Ірану зріс більш ніж втричі за останні чотири роки, з мінімуму в 400 000 барелів на день у 2020 році до понад 1,5 мільйона барелів на день у 2024 році, причому майже всі поставки йдуть до Китаю, за даними інформаційного агентства US Energy.
За словами людей, знайомих із планами, перехідна команда Трампа розробляє розпорядження, які він міг би видати в перший день свого перебування в Овальному кабінеті, спрямовані проти Тегерана, включно з посиленням старих і додаванням нових санкцій щодо експорту іранської нафти.
Радники Трампа закликали нового президента швидко діяти щодо Тегерана, а одна особа, знайома з планом, сказала, що новий лідер США дасть зрозуміти, "що ми будемо дуже серйозно ставитися до застосування санкцій до Ірану".
Кампанія максимального тиску спрямована на те, щоб позбавити Іран доходів для нарощування своєї армії або фінансування проксі-груп у регіоні, але в кінцевому підсумку мета полягає в тому, щоб змусити Тегеран домовитися про нову ядерну угоду та змінити свою регіональну політику.
Підготував: Сергій Дага