У відповідь на дії росії: США призупиняють участь у договорі про звичайні збройні сили в Європі
Ілюстративне фото з відкритих джерел
Сполучені Штати призупиняють свою участь у Договорі про звичайні збройні сили в Європі у відповідь на дії росії. Це може призвести до збільшення військової напруженості в регіоні.
Про це заявив радник з національної безпеки Джейк Салліван.
Так, Договорі про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ) був укладений у 1990 році для контролю над звичайними озброєннями в Європі. Він передбачав обмеження на розміщення військ, озброєнь та техніки в певних районах Європи. росія призупинила свою участь в цьому договорі в листопаді 2007 року, а тепер остаточно вийшла з нього.
Він зазначив, що вихід росії з Договору та конфлікт з Україною, яка є іншою державою-учасницею ДЗЗСЄ, докорінно змінює ситуацію.
"У світлі цієї фундаментальної зміни обставин Сполучені Штати призупинять дію всіх зобов’язань ДЗЗСЄ між собою та будь-якою іншою державою-учасницею з 7 грудня відповідно до наших прав згідно з міжнародним правом", – заявив Салліван.
Водночас Салліван запевнив, що попри призупинення участі у договорі, Сполучені Штати, їхні союзники по НАТО та партнери залишаються відданими ефективному контролю над звичайними озброєннями як критично важливому елементу євроатлантичної безпеки.
Слід зазначити, що країни-учасниці НАТО також призупинили свою участь у Договорі про звичайні збройні сили в Європі після виходу росії.
Що передбачає Договорі про звичайні збройні сили в Європі?
Договір про звичайні збройні сили в Європі був підписаний 19 листопада 1990 року в Парижі 16 державами НАТО (Бельгія, Велика Британія, Німеччина, Греція, Данія, Ісландія, Іспанія, Італія, Канада, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, США, Туреччина та Франція) та шістьма державами організації Варшавського договору (Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія, СРСР та Чехословаччина) і набув чинності 9 листопада 1992 року.
Угода встановлювала квоти на кількість військової техніки, яку могли мати країни-підписанти. Зокрема, договір обмежував кількість озброєнь і бойової техніки для країн-учасниць. Ідеться про танки, бойові броньовані машини, артилерію, ударні вертольоти, бойові літаки.
Підготував: Сергій Дага