Ілон Маск не дружить з екологією: один відсоток найбагатших людей планети відповідальний за половину усіх авіаційних викидів двуокису вуглецю
Як підрахував американський Інститут політичних досліджень (ІПД), за останні 20 років кількість приватних реактивних літаків зросла у світі вдвічі. Ці суперджети викидають у атмосферу щонайменше у 10 разів більше «парникових» газів (із розрахунку на одну особу на борту), ніж звичайні реактивні літаки. А відтак, один відсоток найбагатших людей планети відповідальний за половину усіх авіаційних викидів двуокису вуглецю.
Станом на 2000 рік, світовий флот приватних суперджетів налічував менше 10 тисяч штук, а у середині 2022-го таких літаків було вже понад 23 тисячі. З початком ковідної пандемії використання приватних суперджетів зросло на 20%. Торік такі літаки виконали 5,3 мільйона перельотів.
Хто платить за усю цю розкішну «музику»? Зі звіту ІПД випливає, що значною мірою… звичайні авіапасажири. Коли подорожуємо регулярними рейсами, купуємо на них квитки й сплачуємо відповідний податок, залежний від вартості нашого перельоту. А що платять пасажири приватних суперджетів? Лише акциз, «зашитий» у вартості авіаційного пального.
«Найбільш сумнозвісним користувачем приватних літаків є, мабуть, американський мільярдер Ілон Маск», — сказано у звіті ІПД.
Як нагадали його автори, минулого року «батько» електромобілів «Тесла» придбав собі новий (черговий) суперджет і здійснив 171 політ приватними літаками. При цьому вони спалили понад 837 тисяч літрів авіапального й викинули в атмосферу понад 2,1 тисячі тонн двуокису вуглецю… «Тесли», звісно, — екологічні автівки. Але з екологією Маск усе-таки не дружить…
«Ілон Маск, як і багато інших знаменитостей, які літають приватними суперджетами, відомий своїми екстремально короткими перельотами, що тривають навіть кільканадцять хвилин. Такі подорожі можна було би легко здійснити іншими, більш екологічними видами транспорту, — переконані автори звіту ІПД. — Цей дорогий спосіб мандрувати, з інтенсивними викидами двуокису вуглецю, шкодить як планеті, так і платникам податків, які фактично субсидують перельоти багатіїв. Треба покінчити з привілеями приватних авіаподорожей! Для цього законодавці мають збільшити податок на купівлю суперджетів і вартість пального для таких літаків, а також запровадити спеціальний збір із перельотів на невеликі відстані».