13:15 / 12.06.2023 Мир

У Німеччині вивчають роль Польщі у підриві Nordstream

Ілюстративне фото з відкритих джерел

Диверсійна група, причетна до підриву газопроводів, нібито використовувала Польщу як оперативну базу. Про це повідомило видання The Wall Street Journal.

Розслідування Федерального відомства кримінальної поліції Німеччини з’ясовує, чому яхта, яка, як вони вважають, була використана для проведення операції, заходила в польські води.

Висновки слідства допускають, що Польща була центром логістики та фінансування підводної атаки у вересні минулого року. Польща, яка проводить власне розслідування, місяцями намагалася дізнатися, що саме розслідує Німеччина.

Німецькі слідчі повністю реконструювали весь двотижневий рейс "Андромеди" – білої прогулянкової яхти, яку підозрюють у причетності до підривів, – і точно встановили, що вона відхилилася від свого курсу, щоб зайти в польські води.

Не оприлюднені раніше результати були зібрані разом з даними з радіо- і навігаційного обладнання "Андромеди", а також супутникових і мобільних телефонів та акаунтів Gmail, якими користувалися підривники, і зразками ДНК, залишеними на борту яхти. Відомо, що Німеччина намагалася зіставити зі зразки принаймні з одним українським військовим.

Зібрані деталі показують, що яхта пропливла навколо кожного з місць, де пізніше сталися вибухи. Ці докази зміцнили переконання слідства в тому, що "Андромеда" відіграла важливу роль у минулорічному руйнуванні трубопроводів.

Слідчі дійшли до висновку, що однією з вибухових речовин, використаних в операції, був октоген – безбарвна речовина, яка добре підходить для руйнування підводної інфраструктури.

Польські посадовці визнали, що довге балтійське узбережжя країни, довгий кордон з Україною і значна кількість українців дають очевидні переваги для тих, хто організував таку операцію. Але ці посадовці запевнили, що польський уряд не відігравав жодної ролі в атаці на "Північні потоки" (ПП).

Раніше у Швеції слідство оприлюднило основну версію підриву газогонів ПП-2.

Як відомо, на маршрутах газопроводів Nordstream у Балтійському морі 26 вересня був вибух техногенного характеру потужністю близько 700 кг у тротиловому еквіваленті. Дві нитки газогону вийшли із ладу — росія одразу ж звинуватили у так званій диверсії українську владу.

Підготував: Сергій Дага