Орбан чіпляється за своє крісло й пропонує продовжити в Угорщині надзвичайний стан через війну в Україні
Прем'єр Угорщини Віктор Орбан хоче продовжити в Угорщини надзвичайний стан через війну в Україні, повідомляє Bloomberg.
Мова йде про шість місяців. Відповідний законопроєкт уже оприлюднили на сайті угорського парламенту. Очікується, що документ підтримають у сесійній залі, оскільки "Фідес" (партія нинішнього прем'єра) має більшість.
В разі ухвалення закону Орбан зможе продовжити свої повноваження ще на пів року.
Прем'єр Угорщини змінив конституцію після своєї четвертої поспіль перемоги на виборах у 2022 році, дозволивши "керувати указами", коли у сусідній Україні триває війна. Щоправда, Орбан і раніше роками користувався надзвичайними повноваженнями, зсилаючись, зокрема, на загрозу імміграції.
Лише за останній рік угорський прем'єр видав сотні указів, зокрема, про перегляд бюджету на 20223 рік, що у демократичних країнах зазвичай є прерогативою парламенту. Законодавці із запізненням погодилися на зміни минулого тижня, через три місяці після набрання чинності початковим законом.
Через безпрецедентну консолідацію влади Європейський Союз був змушений розпочати розслідування щодо верховенства закону та призупинити фінансування Угорщини на суму понад $30 мільярдів.
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив про введення в Угорщині надзвичайного стану торік у травні.
Нагадаємо, що відносини між Україною і Угорщиною зіпсувалися у 2017 році, коли Верховна Рада ухвалила закон про освіту. Угорські шовіністи вирішили, що він обмежує права їхньої діаспори в Закарпатській області, водночас їх зовсім не турбувала проблема того, що після закінчення середньої школи угорські діти в Україні вкрай погано володіють державною мовою, а отже, є упослідженими порівняно з іншими громадянами країни. Через це МЗС Угорщини почало блокувати участь України в заходах НАТО.
У 2019 році Україна внесла поправки в закон про освіту, відтермінувавши до 1 вересня 2023 року дію мовної статті, що розлютила Угорщину, але Будапешт це не влаштувало.
Раніше громадський діяч Дмитро Снєгирьов заявляв про те, що країна, яка не сплачує внески до НАТО, не має права блокувати євроінтеграційне прагнення України.
Також письменник Костянтин Коверзнєв нагадав про те, що маємо документальне підтвердження тому, що знищення мирного населення в містечку Корюківка під час Другої світової війни відбувалося військовослужбовцями угорської 105-ї легкої дивізії зі складу Східної окупаційної групи військ за вказівками командувача групою генерал-лейтенанта Алдя-Папа Золтана Йогана, 1895 року народження, уродженця Будапешта. Загалом на Чернігівщині угорські частини взяли участь у знищенні до 60 тисяч мирних мешканців. Ніхто зі злочинців не був покараний міжнародним військовим трибуналом.
"Угорський злочин проти мирних українців не закарбовано в підручниках історії. Але цей злочин є реальністю! – стверджує Коверзнєв. – Отож, коли нас шантажують політики із сусідньої країни, які насправді є спадкоємцями огидної сегрегаційної політики Угорщини ХХ століття, ми, як правило, промовчимо. Тому що або мало знаємо в Києві про предмет розмови, або йдемо назирці за «поверховими націоналістами», яким від самого слова НАТО і перешкод, які мадярські політики-сегреганти вигадують, забиває дух".