Вчені пояснили чому соняшники повертаюся до Сонця
Квіти "дивляться" на Сонце завдяки мутації "внутрішнього годинника".
Вчені заявили про те, що соняшники володіють унікальною здатністю повертатися до Сонця завдяки мутації, яка суттєво змінила роботу їхнього "внутрішнього годинника". Мутація призвела до того, що "внутрішній годинник" управляє ростом клітин квітки таким чином, що змушують суцвіття обертатися зі сходу на захід у світлий час доби. Висновки вчених були опубліковані в журналі Science, передає dt.ua.
У ході дослідження вчені виростили кілька соняшників, частина з яких росла в лабораторії з постійно увімкненим світлом, а інша частина – на звичайному полі. При цьому частину рослин дослідники закріпили таким чином, що вони не могли обертатися за Сонцем. Крім того, вчені нанесли на стебла рослин кілька точок, за якими стежили за допомогою камер. Якщо відстань між точками змінювалося, це означало, що стебло зростало там, де були намальовані крапки.
Дослідники встановили, що рух квітки залежав від "внутрішнього годинника" - набору світлочутливих білків і генів, які керують різними життєвими процесами, пов'язаними з настанням дня і ночі.
При зміні тривалості дня штучним чином соняшники втрачали здатність орієнтуватися на Сонце, навіть якщо джерело світла змінював своє положення. Це суттєво позначалося на швидкості росту квітки, наборі біомаси і розвитку насіння. Виявилося, що цей годиник впливає на швидкість росту рослини і змушують одну сторону стебла квітки рости швидше, ніж іншу. Це дозволяє рослині стежити за рухом Сонця.
Дослідники стверджують, що бджолам більше подобаються теплі квіти, а рух за Сонцем дозволяє швидше прогріватися і залучати більшу кількість запилювачів.