Чи правда, що за допомогою домашніх собак у США воскресили лютововків із "Гри престолів"

Нова обкладинка журналу Time викликала великий резонанс. Її головний герой – лютововк, який став відомий завдяки появі в серіалі "Гра престолів".
Цей вид Aenocyon dirus (вовк жахливий) дійсно існував й кочував Північною і Південною Америкою, але вимер понад 10 тисяч років тому, інформує BBC News.
Напередодні американська біотехнологічна компанія Colossal Biosciences оголосила, що за допомогою "генної інженерії і зразків давньої ДНК" вивела трьох дитинчат цього зниклого виду.
Двох самців назвали Ромулом і Ремом на честь засновників Риму, а самицю - Кхалісі, як головну героїню серіалу "Гра престолів", де згадуються ці тварини.
Однак, хоча виведення тварин є серйозним технологічним проривом, незалежні експерти кажуть, що вовченята насправді не належать до виду лютововків.
Як пише Time, фахівці Colossal Biosciences змогли виділити ДНК зі скам'янілих фрагментів вовків жахливих, що зберігаються в американських музеях.
Потім внесли в геном сірого вовка Canis lupus кілька мутацій, що мали надати тварині риси вовка жахливого: більший розмір і вагу, більші зуби, щелепи та білу шерсть.
Згідно з пресрелізом компанії, дослідники внесли 20 змін у 14 генів сучасного вовка. Отримані клітини помістили в яйцеклітини домашніх собак. Сурогатними матерями також виступили собаки.
Дитинчата народилися шляхом кесаревого розтину, щоб звести до мінімуму ризик ускладнень.
Colossal Biosciences, вартість якої в січні оцінювали в 10 млрд доларів, утримує вовків на приватній фермі площею 800 гектарів у нерозкритому місці на півночі США.
Конкретніших подробиць експерименту компанія не наводить.
Раніше Colossal Biosciences вже повідомляла про свої спроби застосувати аналогічні передові технології для відтворення вимерлих тварин, зокрема кошлатого мамонта і сумчастого вовка.
Тим часом експерти вказують на важливі біологічні відмінності між вовком на обкладинці Time й тим вовком, що жив і полював в часи останнього льодовикового періоду.
"Це генетично модифіковані сірі вовки", - пояснює Філіп Седдон, зоолог з університету Отаго в Новій Зеландії.
З ним погоджується науковець Нік Роуленс, також з університету Отаго.
"Colossal не клонувала лютововка, - пояснив палеогенетик. - ДНК прадавніх вовків, отримана зі скам'янілих решток, настільки пошкоджена, що її неможливо біологічно скопіювати або клонувати".
За словами доктора Роуленса, вовки жахливі відокремились від сірих десь 2,5-6 мільйонів років тому.
"Це зовсім інший вид, - пояснює він. - Colossal порівняла геноми вовка жахливого і сірого. І вирішила, що для відтворення вимерлого виду достатньо внести 20 правок у 14 генів звичайного сірого вовка. Хоча вовк має близько 19 000 генів".
Дитинчата, безумовно, схожі на те, як багато хто уявляє собі лютововка, і ця історія привернула увагу всього світу. Чому ж наукова відмінність така важлива?
"Тому що вимирання - це назавжди", - сказав Роуленс в інтерв'ю BBC News.
"Якщо у нас не буде вимирання, як ми будемо вчитися на своїх помилках. Невже тепер ми говоримо, що можемо знищувати довкілля, що тварини можуть вимерти, але ми можемо їх повернути?"
Підготувала: Ніна Петрович