08:11 / 07.01.2025 Наука и техника

У найближчі роки на космодромах США виникнуть пробки через зростання кількості запусків, – WSJ

Фото: Запуск ракети Falcon 9

У найближчі роки в США очікується рекордний попит та велика завантаженість основних стартових майданчиків для запуску ракет у космос, оскільки SpaceX Ілона Маска та інші компанії планують збільшити кількість польотів. Про це пише The Wall Street Journal.

У 2024 році, який став рекордним за кількістю космічних польотів (понад 150), більшість запусків провели з трьох майданчиків.

Найзавантаженішим став стартовий комплекс на мисі Канаверал у Флориді (67 запусків).

Друге місце посіла база Ванденберг у Каліфорнії (47 запусків), а третє-  космічний центр Кеннеді у Флориді (26 запусків).

Через плани збільшити кількість запусків ці стартові майданчики ризикують зіткнутися з пробками, а резервні не дозволять корисним вантажам своєчасно потрапляти в космос, побоюються урядовці та керівники галузі.

При цьому будь-яка аварія, за словами колишнього чиновника Федерального управління цивільної авіації Джорджа Нілда, може вивести один з найбільших космодромів з ладу на місяці.

Інші космодроми стикаються зі складнощами при отриманні федерального дозволу, а частина з них не має виходу до моря (ракети зазвичай запускаються з прибережних районів, щоб знизити ризик для населення).

Будівництво нових стартових майданчиків біля узбережжжя ускладнено, оскільки місцеві жителі часто стурбовані перешкодами та шумом.

Чиновники намагаються впоратися із цією проблемою, пише WSJ. Федеральне управління цивільної авіації (FAA) очолює групу урядових агентств з розробки національної стратегії космодромів. Звіт з цієї роботи очікується у 2025 році.

Нагадаємо, NASA готується до виведення Міжнародної космічної станції (МКС) з експлуатації. Для цього NASA закликає приватні компанії розробляти нове покоління космічних станцій. Фінансування для цього вже отримали Axiom Space Inc., Blue Origin і Starlab Space.

Вже будує свою орбітальну станцію Китай. Китайська космічна станція "Тяньгун" ("Небесний палац") перебуває на висоті майже 400 км над Землею. Вона складається з базового модуля "Тяньхе", лабораторного модуля "Веньтянь", вантажного корабля "Тяньчжоу-4" і пілотованого корабля "Шеньчжоу-14". Будівництво триває з квітня 2021 року.

Підготував: Сергій Дага