15:28 / 31.10.2024 Наука и техника

Вчені назвали тварин, які можуть пити алкоголь без жодних негативних наслідків

Фото: Самці плодових мушок

Майже всі живі істоти вживають алкоголь, повідомляє The Guardian з посиланням на дослідження вчених з Ексетерського університету. 

Алкоголь (етанол) природно присутній у всіх екосистемах Землі. Багато тварин адаптувалися до етанолу, вживаючи його у невеликих кількостях. Як правило, такі види одержують його з перезрілих фруктів, нектару та соку, де рівень етанолу коливається від 1 до 2% обсягу. Однак у плодах деяких пальм концентрація спирту може сягати 10%.

Реакція на алкоголь відрізняється залежно від виду: деякі (ті, хто харчується ферментованими фруктами) не реагують на етанол, інші навчилися захищатися з його допомогою, а треті відчувають сп'яніння.

Наприклад, дикі шимпанзе у Гвінеї вживають сік пальмового дерева рафії, насичений етанолом. У Панамі павукоподібні мавпи їдять жовті плоди момбіну, де вміст етанолу варіюється від 1 до 2,5% обсягу.

Африканські ссавці кущникові тенреки вживають величезну кількість етанолу, але сп'яніння у цих тварин немає. З іншого боку вчені не знають, як поводяться п'яні тенреки.

П'яні кедрові воскові кажани масово гинуть, врізаючись у паркани та інші конструкції. Тести показали, що вони були в алкогольному сп'янінні після того, як об'їлися перезрілими ягодами бразильського перцю.

Самці плодових мушок вживають алкоголь, коли їх відкидають або ігнорують самиці. А самки виду Drosophila simulans під впливом етанолу стають менш розбірливими та займаються сексом з великою кількістю партнерів. Також мушки відкладають яєчка в їжу, багату на етанол, для захисту від паразитів.

Східні шершні, можливо, єдині тварини, які можуть вживати необмежену кількість алкоголю без наслідків. Вони можуть вживати до 80% розчину етанолу без жодних негативних наслідків для їхньої смертності чи поведінки.

У майбутньому вчені хочуть з'ясувати, чи воліють тварини в дикій природі їжу з етанолом або їдять її лише тоді, коли важко знайти неферментовані фрукти.

У будь-якому разі дослідники відзначають, що в дикій природі сп'яніння не сприяє виживанню і становить небезпеку для тварин.

Підготував: Сергій Дага