15:29 / 31.01.2020 Общество

Людина Азарова і далі "тримає" ринок експертних висновків у будівництві

Микола Жолудь, для Резонансу

Вседозволеність у будівництві вже давно викликає великі нарікання жителів багатьох міст, особливо киян. Це вже стало нормою, звичним правилом, пише "Резонанс".

Про цю ознаку часу не так давно говорив і колишній народний депутат Юрій Левченко: «Під ризиком забудови знаходиться кожен вільний клаптик Шевченківського району Києва. Вирубуються дерева, знищується історичний Київ, встановлюються паркани, з’являються будівельні майданчики і поступово зростає багатоповерхова «свічка» або торговий центр прямо під вікнами місцевих мешканців. Навіть якщо цей новий незаконний житловий комплекс з’являться не поруч, а в декількох кварталах від конкретно вашого будинку - ви все одно неминуче відчуєте наслідки. Час проведений в заторах зростає, мережі замість ремонту отримують додаткове колосальне навантаження, комунальні садочки та школи не з’являються та поглиблюється довгострокова криза соціальної та комунальної інфраструктури. Сьогодні переважна більшість забудов в Києві є незаконною. Цей шокуючий факт легко пояснити, розуміючи, що всі вони «покриваються» діючою владою мера Кличка. Його друзі забудовники дозволяють собі зухвалі будівництва заради власного збагачення, абсолютно нехтуючи законом».

Але ж «зухвалі будівництва» - це і проєкти, і експертні висновки, і різні погодження, словом купа паперів. Згідно з цими документами, на об’єктах будівництва начебто все гаразд. Але це тільки на перший погляд. Тут варто згадати приказку – не вір очам своїм.

Читамо повідомлення на офіційному сайті Держархбудінспекції:

«З початку 2020 року дозвільна комісія Держархбудінспекції за результатами розгляду поданих замовниками будівництва документів виявила, що 18-ма експертними організаціями надано 48 позитивних експертних висновків на проєкти, в яких є суттєві порушення Державних будівельних норм, стандартів і правил. Про це заявила в.о. голови ДАБІ Олена Костенко.

Костенко зазначила, що особливу роль у здійсненні дозвільних процедур на об’єкти класом наслідків СС2 і СС3 відіграє позитивний висновок експертизи.

Очілниця ДАБІ розповіла, що сьогодні є проблема з несумлінністю чи непрофесійністю деяких проектантів та експертних організацій, що в процесі створює проблеми для суб’єктів містобудування при отриманні дозвільної документації в Інспекції. Це і невідповідність ДБН «Зміст і склад проектної документації», вимог щодо пожежної безпеки, енергоефективності будівель і споруд, а також ДБН «Планування та забудова територій» щодо щільності, відсотку забудови, обов’язкового забезпечення соціальною інфраструктурою тощо.

Тому, за словами Костенко, одним із напрямків, який має бути врегульованим, є посилення контролю за діяльністю експертних організацій та притягнення їх до відповідальності за непрофесійну діяльність. А посилення контролю полягає в тому, щоб мінімізувати кількість експертних висновків щодо проектів з суттєвими відхиленнями від Державних будівельних норм, стандартів і правил».

Отже, чимало експертів «клепають» свої висновки на проєкти із заплющеними очима, «не відаючи» що підписують, на які ризики наражають мешканців житлових «висоток».

Ледве не щомісяця у Києві – надзвичайні події на об’єктах будівництва. Бувають і великі пожежі. Так, 31 серпня 2019-го вогонь узяв «в облогу» «висотку» на вулиці Бережанська, 15. Очевидці розповідали, що тут загорівся утеплювач.

За деякими даними, експертні висновки щодо проєкту на Бережанській готувала фірма, яку пов’язують з Юрієм Аністратенком.

Якщо поцікавитися в Інтернеті діяльністю цього підприємця, то можна прочитати, що він є засновником низки фірм: «Інститут просторового розвитку», «Аніго груп», «Ікі консалтинг», ГО «Українське співтовариство будівельного права».

Вид діяльності майже усіх цих підприємств – архітектура, інжиніринг, геологія та геодезія, надання послуг технічного консультування в цих сферах, технічні випробування та дослідження, організація будівництва будівель.

Є ще одна кмпанія, до якої має відношення Юрій Аністратенко, - ТОВ «Укрекспертиза в будівництві». Про неї дізнаємося із сайту Конфедерації будівельників України. Пан Аністратенко входить до Ради директорів цієї Конфедерації.

Читаємо, що «Укрекспертиза в будівництві» виконує комплексну експертизу проектно-кошторисної документації будівель та споруд всіх категорій складності. Про свою діяльність компанія зазначає: «Серед наших клієнтів – провідні забудовники Києва і України, корпорації, компанії та об’єднання підприємств будівельної галузі, які сукупно зводять більше, ніж 55% житла, яке нині будується в столиці України».

Отде, напрошується думка, що левова частка усіх експертних висновків у сфері будівництва у Києві припадає саме на цю фірму. Своєрідний монополіст.

Експертиза (та ще й у столиці) – надзвичайно ласий шматок. Лише деякі факти: торік, в листопаді ця фірма виграла тендер «Експертиза кошторисної документації по об'єкту "Капітальний ремонт підвідної водопровідної магістралі Ду 300 мм". Замовник – ТМО «Психіатрія». Вартість – 2 млн. 316 тисяч гривень.

Грудень 2019 року. Виграно тендер. Експертиза: «Капітальний ремонт аптечного відділення Київської міської клінічної лікарні №12». Вартість - 4 млн. 920 тис. грн.

Грудень 2019 року. Виграно тендер: експертиза кошторисної частини проекту «Капітальний ремонт сходових клітин вул. Краснодарська 45». Вартість - 2 млн. 316 тис. грн. Замовник - комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м.Києва».

Червень 2019 року. Виграно тендер «Експертиза кошторисної частини проекту: «Капітальний ремонт. Цокольної частини фасаду лікувального корпусу №2». Замовник - клінічна лікарня "Феофанія" Державного управління справами. Вартість - 2 млн. 580 тис. грн..

Жовтень 2019 року. Проведення комплексної експертизи робочого проекту: «Ремонт реставраційний балкону Будинку митрополита по вул. Володимирській, 24 в Шевченківському районі м. Києва». Замовник - 
Національний заповідник «Софія Київська». Вартість – 8 млн.196 тис. грн.

З відкритих джерел дізнаємося, що власниками ТОВ «Укрекспертиза в будівництві» є Ольга Аністратенко (донька Юрія Аністратенка) і Олеся Сербіна. Зареєстрована 20 червня 2013 року зі статутним капіталом 50 тисяч гривень.

У 2014 році Юрій Аністратенко фігурував як генеральний директор цієї фірми. З інших відкритих джерел відомо, що він – голова наглядової ради ТОВ «Укрекспертиза в будівництві».

Словом, проводять будівельні експертизи аж гай шумить. Майже на конвеєр поставлено цю справу. І якби ж Київ розвивася так, щоб усім було комфортно проживати у місті, добре, милуватися його красою. Натомість спостерігаємо інше. Перший Київський міський голова Леонід Косаківський торік написав на своїй сторінці у Фейсбуку: «Починаючи з середини 1996 року, міська влада по-хижацьки, маніакально забудовувала Київ комерційним житлом, численними офісами та ТРЦ, відкинувши існуючий раніше комплексний підхід, турбуючись лише про те, як «злупити» більший прибуток з кожного клаптика київської землі. На розвиток транспортної, соціальної, комунальної інфраструктури ніхто не звертав уваги, про баланси й геть забули».

Утім, що відомо більше про Юрія Аністратенка, чиї компанії тримають величезний «плацдарм» у Києві, який називається просто – експертні висновки у сфері будівництва?

Його біографію не так і складно відшукати на «просторах» Інтернету. Аністратенко - інженер-будівельник. У 1981 році закінчив Київський автомобільно-дорожній інститут.

Трудову діяльність розпочав у тресті «Київпідземшляхбуд-2», працював майстром, прорабом, заступником начальника виробничого відділу, начальником виробничого відділу, головним інженером, першим заступником керуючого трестом. Згодом одержав портфель віце-президента «Київміськбуду», обіймав керівні посади в органах державної виконавчої влади. Як представник від «Київміськбуду» у 2002-2006 роках був членом Містобудівної ради Києва.

Однак є факти, про які Аністратенко волів би не згадувати. Наприклад, про свою роботу в команді тодішнього прем’єр-міністра Миколи Азарова.

У 2010 році він одержує солідну посаду – стає заступником міністра Кабінету Міністрів України. 11 квітня 2011 року – нова кар’єрна сходинка: Аністратенка було призначено першим заступником керівника Секретаріату Кабінету Міністрів України.

Кажуть, що Азаров дуже довіряв йому. Не випадково саме Аністратенко відповідав за підготовку усіх нарад за участю прем’єра, візував документи, які потім клали на робочий стіл Азарова. Пишуть також, що Аністратенко консультував його з питань будівництва, нерухомості, давав певні поради.

На ньому замикалася координація зусиль виконавців багатьох великомасштабних будівельних проєтів як у Києві, так і в Україні. Це свідчило про виняткову довіру до нього Азарова. Один із таких гранд-проєктів стосувався будівництва мостів у Запоріжжі.

У цьому місті неодноразово були з робочими візитами урядовці, навідувалися й Азаров з Аністратенком. Останній проводив виробничі наради, контролював графік виконання робіт, фінансування. Уряд обіцяв на мости 200 мільйонів гривень.

Торік запорізькі ЗМІ писали: «Будівництво мостів у Запоріжжі почалося 30 серпня 2004 року, відтоді це будівництво "з'їло" мільйони бюджетних коштів. Однак завершення будівництва стратегічно важливих для Запоріжжя і України в цілому мостових переходів через Дніпро досі не видно. Місто загрузло в транспортних заторах…».

Як бачимо, результат кураторства Аністратенка на цьому напрямку був сумним. Інший суперпроект, яким опікувався Аністратенко, стосувався будівництва нового корпусу в дитячій лікарні «Охматдит» (він був куратором від Кабміну).

Історія цього скандального будівництва бере початок з 2011 року. Перерізати червону стрічку на об’єкті мали намір до "Євро-2012".  Не вдалося. За шість років кошторис проєкту декілька разів суттєво змінювали. Зокрема, ЗМІ розповідали, що у жовтні 2013 року уряд встановив загальний бюджет на рівні 1,78 млрд грн. Але упродовж місяця він зріс на 700 мільйонів гривень - до майже 2,5 мільярда гривень. У пресі було багато журналістських розслідувань на цю тему, зокрема про те як корупціонери з клану Януковича дерибанили цей проєкт. Але ж не забуваймо, хто був куратором від Кабміну. Аністратенко!

У 2011 році Уряд запланував виділити в 2012-му 900 мільйонів гривень на будівництво нових корпусів і реконструкцію «Охматдиту». Про це публічно заявив Азаров, відвідавши будмайданчик, І пообіцяв у 2013-му «повністю завершити реконструкцію».

Кабмін створив навіть міжвідомчу робочу групу з питань оснащення медичним устаткуванням, проектування, будівництва й реконструкції лікарні "Охматдит". Очолювати робочу Азаров доручив тодішньому міністрові охорони здоров’я Зіновію Митнику. Його заступником у цій групі став Юрій Аністратенко. І що у підсумку? Будівництво ледве жевріло, а величезні державні кошти десь «розчинялися». Журналісти «розкопали», що син Януковича, найближче оточення «Сім’ї» тут добре нагріло руки. На тендерах, на інших роботах забудовник «Охматдиту», а також інші пов’язані з ним фірми заробили понад мільярд гривень.

Хтозна, можливо успішній кар’єрі Аністратенка в Кабміні й далі нічого не загрожувало б, якби не підкилимова боротьба між командами Азарова і Сергія Арбузова, тобто між «молодими» донецькими з оточення старшого сина Януковича і «старими» кадрами, які орієнтувалися на Азарова. У 2012-му Арбузов став першим віце-прем’єр-міністром.

А 24 серпня 2013 року Аністратенко несподівано залишає «теплу» посаду в Кабміні. Офіційно – «за власним бажанням». Утім, ЗМІ розповідали, шо він написав заяву про відставку після проведення 14 і 15 серпня обшуків у нього вдома і на роботі.

За деякими свідченнями, Аністратенко потрапив у жорна конфлікту між виконувачем обов’язки міністра Кабінету Міністрів України Владиславом Забарським і Секретаріатом Кабміну.

Нагадаємо, що того ж 2013 року, 23 червня, донька Юрія Аністратенка реєструє фірму «Укрекспертиза в будівництві».

Потім були Майдан, Революція Гідності. І нова влада стала на словах демонструвати, що викорінює корупцію. У червні 2014 року тодішній виконувач обов’язків Генпрокурора Олег Махніцький публічно заявив, що встановлюється причетність до масових розкрадань, зловживань владою та службовим становищем Віктора Януковича і його сина Олександра, колишнього прем'єр-міністра Миколи Азарова, Андрія, Сергія Арбузова, ексміністра аграрної політики та продовольства Миколи Присяжнюка, колишніх міністрів юстиції Олександра Лавриновича та Олени Лукаш, експершого заступника керівника Секретаріату Кабміну Юрія Аністратенка та інших відставних топ- чиновників.

Незважаючи на гучну заяву очільника Генпрокуратури Юрій Аністратенко, схоже, відбувся легким переляком, і не більше. А можливо, навіть не злякався, враховуючи величезні зв’язки, солідні фінансові, матеріальні статки. Зрештою, його сім’я на той час вже мала фірму «Укрекспертиза в будівництві». Залишалося почекати, доки забудуться слова керманича Генпрокуратури і можна буде спокійно, враховуючи напрацьовані зв’язки, освоювати благодатний і щедрий ринок будівельної експертизи. А він – колосальний, якщо все зробити «з розумом», то тільки встигай підставляти кишені для грошей.

А заяви громадських активістів про будівельне свавілля у Києві, про корупційні схеми під час експертизи проектів? На це не звертають уваги ті, хто виграє тендер за тендером, поставивши на потік експертизу проєктів. Хіба не видно, що «висотки» у Києві виростають як гриби після дощу?! Це ж «золотий дощ» для експертних фірм! Особливо якщо є монополія у цій сфері.

Мабуть, на цей «турборежим» у сфері експертизи відразу ж звернуло увагу нове керівництво Держархбудінспекції. І заявило про «посилення контролю за діяльністю експертних організацій та притягнення їх до відповідальності за свою непрофесійну діяльність». Поставлено завдання «мінімізувати кількість експертних висновків щодо проєктів з суттєвими відхиленнями від Державних будівельних норм, стандартів і правил».

Виходить, що в багатьох випадках експерти обманюють, коли заявляють про безпечність будівництва? На брехні заробляють собі капітали. Конвеєр експертних висновків щодня працює, приносячи солідні бариші. «Стара команда» досі біля керма…