Коли військовий або поліцейський навмисно вбиває цивільного – це виняток чи закономірність?
Соціальні мережі шоковані вбивством цивільного на зупинці в Києві
Соціальні мережі шоковані тим, що 10 лютого 2018 р. військовий в м. Києві (біля ст.м. «Чернігівська») вбив цивільного на зупинці маршрутного таксі. І ця новина шокує більше дописувачів ніж аналогічний злочин, що трапився, цього ж (10.02.18 р.) числа. Повідомлення від Національної поліції: “На Донеччині поліцейський з іншого регіону вбив місцевого мешканця. “Встановлено, що поліцейський прибув на Донеччину у підкріплення з іншої області. Під час конфлікту на побутовому ґрунті ним було застосовано табельну (!!!) вогнепальну зброю у відношенні цивільної особи. В момент події він знаходився поза службою у цивільному одязі. Співробітник поліції застрелив із табельної зброї цивільного в місті Часів Яр”.
Чому одна новина про злочин військового набуває більше негативного резонансу в суспільстві, а інша – про поліцейського, має, на мою думку, менший негативний резонанс, зокрема й для Національної поліції?
Можна пояснити це тим, що рівень довіри суспільства до Збройних Сил (у порівнянні навіть з Національною поліцією) декілька років поспіль серед силових структур найвищий. І зрозуміло чому це відразу шокує суспільство. Той, хто має захищати від зовнішнього ворога – вбиває цивільного в середині країни, де немає війни. Шок. Оціпеніння. Як таке трапилося? Чому?
Загальне сприйняття інформації про вбивство людини поліцейським може викликати в людей іншу асоціацію – вбив «злочинця». Він же правоохоронець. І про це вбивство не буде “трубити як трубадур” на всю країну (в неділю!!!) генерал-полковник прокурорських військ.
Він буде розповідати у Фейсбуці про те, що влада (в обличчі ТВО міністра здоров’я У.Супрун) за 4 роки війни так і не знайшла кошти на реабілітацію учасників бойових дій, і вони страждають від ПТСР. І між іншим натякати, що тільки військові прокурори здатні заставити чиновників щось робити в цьому напрямку. Вони могли це робити, а зараз ні – не можуть. Закон не дозволяє. А коли дозволяв військова прокуратура заставляла чиновників? Скільки посадили чиновників, народних депутатів, “вічно виконуючих обов’язки міністрів”? Тоді була реабілітація учасників БД? Що тут скажеш – це просто PR-зірка. Треба вчитися. “Толя-тепловізор” використовує будь-яку можливість для нагадування про себе і має на це ресурси.
Але! Що робить «великий прокуратор»? І в цьому криється маніпуляція. Він робить інформаційний вкид першим, формуючи суспільну думку: “Офіцер вбив безпричинно”. Посадовець такого рівня порушує презумпцію невинуватості з одного боку, а з іншого – черговий раз натякає, в армії – жопа!
Вбивства це виняток в армії – чи закономірність? Зі слів “командувача прокурорських військ” не можна зрозуміти, що було мотивом вбивства? ПТСР? Уляна? Народні депутати? Військова прокуратура, яка немає права заставити працювати Уляну і народних обранців? Що?!!!
Після вкиду “прокуратора” “тут как тут” з’явилася реакція “мишебратьев”. Вони вкидають інформацію: “Украинские военные убивают свой народ не только на Донбассе, но и в Киеве”.
Зишибісь, прокурор! Пропіарився!
Чому не розповів про інше? Що цей молодший лейтенант характеризувався до цього позитивно в бригаді. І як офіцер мав право покидати гарнізон на вихідні дні. А не поїхав самовільно, як тлумачать ЗМІ. Був в цивільному одязі. Розказав би, що йому зробили операцію на голові, тому що отримав травму від бойового зіткнення, і що цей офіцер повинний бути на днях розглянутий на МСЕК на придатність до служби і інвалідність. Що все ж таки він проходив реабілітацію в госпіталі м. Ірпінь в листопаді 2017 року. Розлучений. Має нагороди.
Розповісти потрібно б було також про те, чи мав він ознаки алкогольного чи наркотичного сп’яніння. Що у сутичці, яка передувала вбивству була шарпанина і є свідчення, що його вдарив і збив з ніг цивільний постраждалий. Перед людьми збив з ніг його, військового!!! Ймовірно “когнітивний дисонанс” порвав психіку. “Мене, бойового офіцера вдарив в обличчя цивільний привселюдно, якого я захищаю в окопах під обстрілами і в багнюці !!!”
Скоріше за все це було мотивом. Я не можу стверджувати це як факт, але це лише версія з мого досвіду.
Вбивство цивільної людини військовою неможливо виправдати. І це ганьбить Збройні Сили. Нагадаю просту істину – “Армія – це дзеркало суспільства”. Але суспільство і армія не такі тупі, щоб перетравлювати лайно, яке іноді звучить в заявах деяких високопосадовців.
Зараз в бригаду, де служив вбивця “скачуть” комісії. В кожній бригаді, що повернулася з АТО відразу виникають проблеми з дисципліною, правопорядком, злочинністю. А чому так? Хто винний? І до пані Уляни тут є питання, і до пана міністра Реви зокрема. “Толя-Тепловізор” ще не все озвучив. Міг би сказати і про незадовільну роботу Військової Служби Правопорядку ЗСУ. Стримався чогось.
Але будуть шукати недоліки і крайніх серед своїх. Так простіше. Совковий підхід “Застращать”! І знайдуть безперечно. Але проблема криється не в пошуку крайніх. Вона – у взаємопов’язаних причинах: відборі кандидатів на контрактну службу в армію (“План давай!”), супроводження їхньої служби під час бойових дій і створення соціальних умов підготовки до них, можливості відпочинку, дозвілля і реабілітації, умов побуту тощо. Командири підрозділів в цьому ланцюгу проблемних питань – не перші, а скоріше крайні. І про це треба знати суспільству і владі. Вони – не Боги. Після роботи комісій комусь з командирів і начальників буде оголошена “догана” або “неповна службова відповідність” однак, системних причин це не усуне.
І ще одне. Правила поведінки. Можливо будуть комусь корисними. На всяк випадок.
Правила поведінки з учасником бойових дій
- Не підходьте ззаду, навіть якщо хочете обійняти його. Краще наближайтеся збоку або спереду.
- Не з’являйтесь перед ним раптово у безпосередній близькості. Також обов’язково попередьте про це дітей.
- Уникайте створення раптових різких та гучних звуків у побуті (брязкання виделки по тарілці, посуд у мийці тощо).
- Намагайтесь уникати (не створювати) побутових ситуацій, які можуть роздратувати його.
- Навіть з урахуванням усіх негативних емоцій, які могли накопичитися у вас за час його відсутності, не демонструйте їх йому!
- У разі спільного перегляду телепередач намагайтеся оминати сюжети, пов’язані з війною, насильством, вбивствами тощо.
- Якщо ви доручаєте чоловікові певні побутові завдання, простежте за тим, щоб вони були не занадто складними, особливо на початку.
Правила спілкування з учасником бойових дій
- Не примушуйте його розповідати про війну.
- Не перебивайте, не зупиняйте його, коли він говорить.
- Слухайте його уважно.
- Не надавайте оцінок почутому від нього.
- Не використовуйте під час спілкування висловів на зразок “Війна – це пекло”, “Ти можеш залишити все у минулому”, “Так, я розумію” тощо.
- Не приймайте рішень щодо нього (наприклад, щодо необхідності звернення до психолога) поспіхом, в невдалий момент, без попереднього уважного вислуховування.
- Не вказуйте, що йому слід робити.
- Не давайте йому порад, попередньо не вислухавши його уважно.
- Для надання поради обирайте слушну для цього мить. Переконайтеся, що він не проти її вислухати.
http://life-after-ato.com.ua/post/351