Золотоноша – місто чорнобривців
Місто розквітло і забуяло новими фарбами
Кореспондент нашого видання відвідав містечко в Черкаській області, на якому вкрай позитивно позначилася децентралізація. Завдяки значним надходженням до місцевого бюджету, у місті відновлюють дороги, реконструювали будинок культури, стадіон, побудували площу, регулярно проводять фестивалі і концерти. Одним словом, місто розквітло і забуяло новими фарбами.
Перший погляд гостя
Найперше, що кидається в очі, - два фонтани в самому центрі міста. Начебто й доволі нетривіальні споруди, але органічно вписалися в загальну картину і стали центром дозвілля для багатьох людей. У більшості своїй дислокується тут молодь, або батьки зі своїми малими дітьми. Традиції купання в місцевих, до речі, відсутні.
Поруч бачимо оновлену центральну площі, будівництво якої триває й досі. Тут вже встигли зробити сам майдан, обладнаний лавочками та акуратними навісними клумбами, оновили декілька фасадів навколишніх будівель. За словами золотонісців (як вони самі себе називають), ще років п’ять тому площа мала жахливий вигляд. Невдоволення викликає лише повільний процес реконструкції, котрий триває вже другий рік. Хоча й варто зауважити, що жодної копійки з бюджету ні на майдан, ні на фонтани витрачено досі не було й не планується. Все це (як і чимало інших об’єктів) – результат доволі нетипової для нашої країни тісної співпраці місцевої влади і бізнесу.
Меморіальний парк
Далі потрапляємо до так званого Меморіального парку. Назва невипадкова, адже це – справжній музей різноманітних пам’ятників та монументів, котрі охоплюють потреби ледь не всіх категорій населення. Головний об’єкт – величезний меморіал Слави, відкритий на честь перемоги в Другій світовій війні.
Поруч - відголосок свіжих трагічних подій – ошатний пам’ятник Небесній сотні. По всій території розкидані пам’ятні знаки жертвам Голодомору та репресій, ветеранам афганської кампанії, ліквідаторам ЧАЕС та прикордонникам. Останній відкрили буквально декілька місяців тому, дозволивши ініціативним громадянам самотужки втілити всі свої ідеї щодо оформлення.
Парк Шевченка
Через дорогу від меморіалу - справжній центр дозвілля – парк імені Тараса Шевченка. За останні роки він став місцем концентрації багатьох цікавих об’єктів. Саме тут розташована місцева літня сцена. Окрім святкових концертів, вона приймає щотижня ще й муніципальний оркестр, тут демонструються мульт-сеанси для малечі. Дітлахи ж, окрім цього, мають змогу провести свій час на різноманітних атракціонах, гойдалках, батутах та човниках. Остання цікава мода – проведення творчих арт-пікніків та організація фотозон з боку креативної молоді. Обидва парки освітлені, постійно прибираються та більш-менш регулярно «стрижуться».
Маленька Голландія
Квіти – це, напевне, одна з головних особливостей Золотоноші останніх років. Це місто вже цілком виправдано називають на Черкащині маленькою Голландією. Почати варто хоча б з чорнобривців, столицею яких золотонісці й назвали свій населений пункт. Ще б пак, саме тут ми побачили справжню несподіванку – двокілометрову алею чорнобривців вздовж тротуару спального району на центральній вулиці.
Алею, яку ніхто не чіпає, не затоптує, де ніхто не паркується. Окрім цього спостерігаємо просто неймовірну кількість як дрібних клумб навколо держустанов, приватних закладів та житлових будинків, так і цілі доволі складні композиції. Передусім це так звана Алея троянд, де кількість різноманітних квітів просто зашкалює.
Оригінальні вертикальні клумби встановили в зеленій зоні місцевого «урядового» кварталу (біля фонтанів), по всьому центру міста постійно видно робітниць якогось спеціального «відділу квітникарства», які цілими днями копошаться в своїх композиціях, поливають їх і пересаджують.
Повсякденне життя
Буденна основа, без якості якої годі й мріяти про якийсь комфорт – це комунальна сфера. А розпочати розповідь варто із торішніх змін в законодавстві у вигляді добровільно-примусового переходу багатоквартирних будинків на систему ОСББ. Прекрасний приклад нововведенню віднайшов одразу під згаданим щойно парком.
Золотоноша до змін, як виявилося, готова. Свої об’єднання утворили вже чимало багатоповерхівок і ставляться до всього дуже відповідально. Як приклад, відвідані мною два сусідніх будинки на місцевій вулиці Незалежності. Чесно, вразило – свіженький дитячий майданчик за всіма сучасними стандартами, новий асфальт, чистота й тиша. Це при тому, що самі споруди вже мають ледь не по 60 років. А місцеві жителі у звичайний будній день… гуртом ремонтують самотужки свій дах!
Неймовірний проект
На темі майданчиків і дворових проїздів варто спинитися окремо. Як виявилося, вже близько трьох років тут діє така цікава програма під кодовою назвою «Місто власними руками». Суть доволі проста – жителі Золотоноші докладають, в тому числі, і свої зусилля до дрібних інфраструктурних новинок. Рецепт простий – ініціативні групи складаються грошима на проект, місто будує за бюджетний кошт. Таким чином за останній час вперше в житті побачили асфальт більше десятка вулиць, а сама Золотоноша освітлена ледь не на 90%. Люди ж не лише допомагають спільний казні, проте й вчаться солідарності.
Проблеми з колектором
Хоча й з дорогами не все так райдужно. Принаймні центр міста залишив не дуже приємні відчуття. Без ям, але як кажуть «латка на латкі». Влада пояснює свій не поспіх тим, що перед реконструкцією центральних шляхів мають намір замінити повністю систему водопостачання, переривши півміста. Як воно буде, побачимо, але поки що ще більших незручностей додають величезні траншеї від ремонту каналізації. Слово «колектор» тут давно стало буденним ;) Друга ложка дьогтю – тротуари. Тут ще працювати місцевим чиновникам доведеться чимало, про що й нагадують постійно місцеві мами з колясками.
Дешеве сміття
До речі, цими ж дорогами умудряються на диво регулярно вивозити сміття. Світтєзвалища навколо баків не помічено. У приватному секторі трохи складніше, але раз на місяць по кожній вулиці проходить вантажівка, котра збирає все сміття від домоволодінь. Вартість послуги – трохи більше 10 гривень. Зовсім скоро по всім мікрорайонам наставлять великі баки, які вже раз на тиждень вивозитиме новий портальний сміттєвоз.
У цілому ж чистоту тут підтримують постійно. І вимагають цього жителі як від влади, так і від своїх сусідів. У цьому місті, наприклад, створено спеціальний відділ за контролем благоустрою. Молоді хлопці буквально стоять на сторожі краси вулиць, борючись з незаконною рекламою, бур’янами, а також масовим спалюванням сміття з боку городників.
Економіка
Місцеві кажуть, що останні 20 років центр Золотоноші був фактично суцільним базаром, кінця й краю якому було не видно. Повірити зараз у це складно, адже зовсім поруч із Майданом маємо трохи меншу площу біля тутешнього ЦУМу. Знову ж таки плитка, лавки та клумби. Жодного натяку на безлад. Тут же й новий критий ринок, оформлений у яскраві жовто-сині кольори.
Економічна активність населення 30-тисячного міста на диво жвава, адже трохи нижче помічаємо одразу два крупних супермаркети відомих українських мереж – Еко-маркет та АТБ. До міста «зайшли» вони не просто так, але й поділилися певною сумою на розвиток благоустрою в рамках соціальної угоди (як власне і будь-які нові підприємства).
Тим часом колориту додають доволі комфортна й тиха кав’ярня та кафе у східному стилі на центральній площі, гарно стилізована так звана «Майже Кав’ярня» у вигляді раритетного автобусу «Ікарус» поміж старовинними будівлями. Подальший подібний колорит додає дерев’яна кав’ярня в історичному кварталі, котра містить в собі ще й дитячий майданчик.
Промисловість
Сфера, якою дійсно можуть гордитися місцеві чиновники. За словами владців, тут зараз діють 18 (!) економічно активних заводів та фабрик. І це на 30 тисяч населення. Останні вдалі відкриття – заводи з виробництва кави «MacCoffee», який дає 300 робочих місць, дитячої води «Еконія», а також лінійки сидру та елю «РоялФрут».
Чималі інвестиції були вкладені в це місто не випадково, адже сприянню в бізнесі з боку влади й громади можуть позаздрити и будь-які власники капіталу. Чого тільки вартий величезний банер на універмазі, який вміщує в собі бренди всіх крупних підприємств. Бізнес у Золотоноші люблять і підтримують, розуміючи, що без цього в 21 столітті розвиватися неможливо.
Іноземні інвестиції
Головна інформаційна бомба – майбутнє відкриття першого в Україні справжнього індустріального парку. Високі технології, іноземні інвестиції, максимальне податкове та інфраструктурне сприяння – все Золотоноша готова надати хоч сьогодні. Проект готовий, скоро почнеться спорудження. Зараз же майданчиком вже цікавляться інвестори з багатьох країн Євросоюзу. Наміри широкі й цікаві – від виробництва пристроїв LED-освітлення до розміщення сонячної електростанції на території міста. Будівництво останньої вже декларують іспанські виробники.
Освіта
Провінційне місто має досить цікаву особливість: доволі потужну якість освіти.
Випускники шкіл – нинішні студенти не лише топових вузів країни, але й зарубіжних інститутів з найрізноманітнішою географією – від Польщі до далекої Канади. Фундамент відповідний – два експериментальних навчальних заклади (гімназія та школа інформаційних технологій), вузька спеціалізація кожної школи, значні інвестиції в місцевих дітей. Тут діє футуристичний шаховий клуб, численні літні табори з вивчення мов (англійська та французька), спортивні, музичні, творчі. Дві збірних дітей привезли престижні нагороди у сфері LEGO-робототехніки, одна з них захищала честь країни на світовому форумі на батьківщині конструктора – в Данії.
Без батьківських коштів
В інфраструктурному плані намагаються теж не відставати – замінили майже всі вікна у міських школах, вкладають чимало коштів в інженерне забезпечення, обладнали декілька нових котелень на альтернативному паливі.
Найбільше ж вибивається з ряду минулорічне рішення міської ради, котре нарешті знищило традицію збирання коштів з батьків: віднедавна всі витрати навчальних закладів покладають виключно на міський бюджет.
На базі Золотоноші також діють ветеринарний технікум та професійний ліцей, які щороку поповнюють регіональну економіку новими молодими фахівцями.
Культура
Старий колись кінотеатр «Мир» у цьому році повністю переобладнали на новесенький будинок культури: ошатна глядацька зала, дві сучасні гримерки, новенька озвучувальна апаратура – все для розвитку культурного життя містян. А зала золотонісцям ой як потрібна, бо тут народні аматорські ансамблі «Лебідка», «Задніпряни», «Золоті ворота», всесвітньо відомі танцювальні студії «Успіх» та «Dens Master», солісти МБК, музичної школи та Будинку дитячої та юнацької творчості запалюють позитивним настроєм охочих.
Фестиваль чорнобривців
Золотоноша – єдине місто в Україні, у якому вже вп’яте пройде «Фестиваль чорнобривців» з цікавими конкурсами на кращу вишиванку, кращий пиріг, екібану, вірш та оповідання про чорнобривці тощо. А нещодавно тут започаткували ще й Фестиваль патріотичної пісні.
З аншлагами у місті проходить і золотоніська «Ліга сміху», учасниками якої є усі охочі: від молодих мам до самого міського голови.
Але Золотоноша не лише місто гумору, а й інтелектуальне, бо команд «Що?Де?Коли?» тут теж чимало. Розвитку спорту у місті також приділяється увага. Обладнано новенький зал східних бойових мистецтв, шаховий клуб. Постійні турніри з баскетболу, волейболу, міні-футболу, шахів, настільного тенісу виявляють обдаровану і творчу молодь.
Започаткований і благодійний велопробіг, кошти з якого перераховуються на встановлення вуличних тренажерів, що розкинулися біля оновленого стадіону. А новенький табір «Максимум», проінвестований фундацією «Шеперд» зі США, облаштований для активного відпочинку: три траси мотузкового парку, 300 метрів польоту на zip-line, стрибок з вільним падінням на free fall. Родзинкою міста став і нещодавно встановлений екран, який має особливу культурологічну місію. Він слугує своєрідною платформою двостороннього зв’язку влада-громадськість.