НАБ України перевірить факти корупційних дій екс-Міністра енергетики під час укладання угоди з компанією «Shell»
Після звернення «Депутатського контролю» до Голови СБУ, МВС та Прем’єр-міністра України в Національному антикорупційному бюро перевірять факти щодо ймовірних корупційних дій екс-керівника Міненергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького, повідомляє «Депутатський контроль».
Крім цього, держслужбовці готові дослідити урядове співробітництво із британсько-голландською нафтогазовою компанією «Shell», яка несподівано вийшла з проекту видобування газу на Юзівській площадці. Про це Нацполіція України повідомила народних депутатів, членів МДО «Депутатський контроль» Геннадія Кривошею, Віктора Романюка та Михайла Гаврилюка.
Народні обранці звернули увагу на те, що вихід «Shell» з Угоди про розподіл продукції (УРП) коштує Україні 330 млн. доларів – це сума різниці між мінімальними фінансовими зобов’язаннями компанії та понесеними нею витратами. Підприємство ще й досі не виплатило кошти до бюджету в якості невикористаного залишку, хоча про вихід із проекту повідомила ще в червні минулого року, посилаючись на форс-мажорні обставини.
Відповідно до УРП, якщо на момент повідомлення про вихід компанії із проекту існує Невитрачений Залишок, то він вноситься на спільний рахунок нафтогазової діяльності або сплачується до бюджету.
«Українська сторона вже з півроку не подає жодних заперечень на регулярні повідомлення «Shell» про вихід з Угоди через форс-мажорні обставини. Фактично, з вересня цього року дана компанія перестала вважатися стороною договору, а Україна власноруч позбавляється своїх грошей», – підкреслює народний депутат України, член МДО «Депутатський контроль» Віктор Романюк.
Крім цього, народні обранці виявили низку корупційних складових під час детального вивчення Угоди, що була укладена з закордонним інвестором ще азарівським урядом. Зокрема, основним оператором проекту з видобування газу є ТОВ «Надра Юзівська». 10% у цій комерційній структурі належить фірмі «СПК-Геосервіс», яка пов’язана із колишнім міністром енергетики Едуардом Ставицьким. При цьому сам засновник фірми зареєстрований на Кіпрі.
«Ці факти означають те, що стороною угоди є відомий корупціонер із офшорною пропискою. До того ж викликають підозри щодо «долі» 25 млн. доларів – це перерахований бонус відразу після підписання угоди з компанією. На який рахунок та в який банк їх було відправлено – невідомо», – зазначає народний депутат України, співголова МДО «Депутатський контроль» Геннадій Кривошея.
«Депутатський контроль» звернувся до урядовців з вимогою ґрунтовно перевірити оператора проекту – ТОВ «Надра Юзівська», саму Угоду, дії причетних до неї українських посадовців та ситуацію, через яку країна може запросто «позбутися» 330 млн. доларів. На додаток, увесь цей час інвестори користувалися ще й податковими пільгами від Уряду.
«Ми вимагаємо від чиновників негайно вжити заходів реагування та здійснити тотальну перевірну, що буде спрямована на захист інтересів держави. Такі гроші безслідно не зникають, винні мають бути притягнуті до відповідальності», – зауважує Голова Секретаріату МДО «Депутатський контроль» Вадим Руденко.
Нацполіція підтвердила свою готовність допомогти у вирішенні цієї проблеми та прийнятті рішення згідно з законодавством України.