БРИФІНГ ГОЛОВИ ЦВК (Маріуполь і Красноарміськ)
Дільничні виборчі комісії усіх 213 виборчих дільниць у Маріуполі і 37 виборчих дільниць у Красноармійську відкрилися своєчасно. Зараз там проходить голосування. Повідомлення про будь-які суттєві порушення, які могли б вплинути на голосування на цей момент в Центральній виборчій комісії відсутні. Голосування станом на цей момент відбувається майже ідеально.
І в Маріуполі і в Красноармійську працюють відряджені туди для передачі виборчих бюлетенів та надання методичної допомоги виборчим комісіям працівники Секретаріату Центральної виборчої комісії. Вони будуть перебувати там до офіційного встановлення результатів усіх чотирьох відповідних виборів. Присутність наших колег в Маріуполі і Красноармійську дозволяє Центральній виборчій комісії оперативно отримувати об’єктивну та достовірну інформацію про усі події, пов’язані з підготовкою до голосування та його перебігом, а також встановленням підсумків та результатів виборів.
Можу повідомити, що явка на виборах на цей момент перевищує очікування Центральної виборчої комісії. У нас був певний скепсіс після тих показників явки, які ми бачили під час повторного голосування 15 листопада. Ми раді, що наші скептичні очікування на цей момент не виправдовуються.
Так, станом на 14 годину 29 листопада явка виборців становила:
у Красноармійську – 23,62%
у Маріуполі – 25,25%,
у тому числі по районам у місті:
Приморський – 22,22%;
Жовтневий – 25,08%;
Іллічивський – 24,84%;
Орджонікідзевський – 27,39%.
Будем сподіватися, що попри не найкращу для виборів погоду, усі виборці, які планували сьогодні відвідати виборчі дільниці, обов’язково це зроблять.
Декілька слів відносно вчорашніх подій у Маріупольській міській виборчій комісії.
На мій погляд, вчора ми спостерігали агонію антиукраїнських, антидержавних сил, які зірвали голосування у Маріуполі 25 жовтня і продовжують виношувати плани зриву і сьогоднішніх виборів.
Вже очевидно, що їх план щодо зриву голосування 29 листопада 2015 року складався з двох компонентів.
Так, учора на засіданні міської виборчої комісії представниками антиукраїнських сил була зроблена спроба включити до порядку денного засідання 5 протизаконних питань. Зокрема, пропонувалося визнати протизаконним встановлений УВАГА! Центральною виборчою комісією порядок передачі бюлетенів дільничним виборчим комісіям. Також пропонувалося достроково припинити повноваження усіх чотирьох районних у місті Маріуполі виборчих комісій. Підставою для цього мало стати те, що ці комісії не брали участі у передачі бюлетенів дільничним виборчим комісіям. Хоча абсолютно очевидно і зрозуміло, що і Закон про особливості проведення голосування на чергових місцевих виборах в Красноармійську і Маріуполі і встановлений на його виконання Центральною виборчою комісією порядок передачі бюлетенів передбачає таку передачу БЕЗПОСЕРЕДНЬО ВІД ЦВК ДО ДВК. Крім того, у нас вчора була інформація про те, що окремі члени Маріупольської міської виборчої комісії планували вночі спробувати провести засідання комісії, на якому ухвалити рішення про зобов’язання ДВК використати штамп "ВИБУВ" щодо деяких кандидатів, відомості про яких включені до виборчих бюлетенів.
Але вчора Центральна виборча комісія достроково припинила повноваження трьох членів Маріупольської міської виборчої комісії за поданнями про їх заміну, внесеними місцевими організаціями відповідних політичних партій. Серед тих, чиї повноваження було достроково припинено, був і один із головних виконавців плану зриву виборів. Таке рішення ЦВК дозволило стабілізувати ситуацію в Маріупольській міській виборчій комісії. Зараз вона працює в тому режимі, в якому повинна це робити у день голосування. На 20:00 призначено чергове засідання цієї виборчої комісії. Таким чином, перший компонент плану зриву виборів було нейтралізовано.
Другий компонент цього плану, за нашою інформацією полягає у тому, щоб рішенням Маріупольської міської виборчої комісії після надходження до неї протоколів районних комісій про підсумки голосування зобов’язати усі чотири районні у місті виборчі комісії провести повторний підрахунок голосів виборців на усіх виборчих дільницях міста. Під час такого повторного підрахунку можуть бути вчинені спроби псування виборчих бюлетенів. Кінцевою метою плану є унеможливлення встановлення результатів виборів депутатів Маріупольської міської ради та Маріупольського міського голови.
У цьому зв’язку хочу підкреслити, що виключний перелік підстав, з яких територіальні виборчі комісії можуть приймати рішення про необхідність проведення повторного підрахунку голосів, встановлений Законом України "Про місцеві вибори". Точніше – частинами шостою та сьомою статті 83 Закону. Такі рішення можуть прийматися на стадії встановлення підсумків голосування. Підсумки голосування у Маріуполі встановлюються районними у місті виборчими комісіями. У Красноармійську – міською виборчою комісією.
Хочу звернути увагу членів усіх виборчих комісій Маріуполя та Красноармійська на необхідність неухильного дотримання вимог Закону "Про місцеві вибори" під час підрахунку голосів виборців, встановлення підсумків голосування та його результатів. Будь-які протизаконні рішення виборчих комісій на цих стадіях будуть неодмінно отримувати належну юридичну оцінку з боку виборчих комісій вищого рівня, судів та правоохоронних органів.
Центральна виборча комісія зі свого боку буде продовжувати у межах своєї компетенції вживати вичерпних заходів спрямованих на обов’язкове встановлення результатів виборів. У разі бездіяльності міських виборчих комісій, такі результати будуть встановлені ЦВК в установленому законом порядку.
Хотів би окремо звернути увагу представників засобів масової інформації на відсутність будь-яких підстав для того, щоб ототожнювати позиції окремих членів Маріупольської міської виборчої комісії з позиціями політичних партій, від місцевих організацій яких такі члени делеговані до складу цієї комісії.
Учора ввечері нам довелося звернутися до керівних органів окремих політичних партій щодо подій у Маріупольській міській виборчій комісії. Можу сказати, що усі без винятку політичні партії запевнили нас у рішучій непідтримці планів зриву виборів зі свого боку, а також у розумінні того, що зрив виборів вигідний тільки антиукраїнським, антидержавним силам та державі, яка здійснює збройну агресію проти України.
Отже, спроби зриву виборів на цей момент втратили будь-який сенс. Сподіваюсь, що ті, хто продовжує планувати зрив, від своїх протизаконних та антидержавних планів відмовляться.