10:28 / 13.10.2015 Общество

ЦВК звернулась до Генеральної Прокуратури України, сформувала новий склад Харківської обласної, Маріупольської міської і Новороздільської міської виборчих комісій та зареєструвала ще 29 міжнародних офіційних спостерігачів  

12 жовтня відбулось чергове засідання Центральної виборчої комісії, яке провів Голова Комісії Михайло Охендовський.

Як відзначила Комісія, у засобах масової інформації поширюються повідомлення щодо проведення 11 жовтня 2015 року в місті Маріуполі Донецької області прес-конференції представників окремих місцевих організацій політичних партій, на якій її учасники заявили про факт підкупу, що нібито мав місце, членів ЦВК під час прийняття Комісією рішення про дострокове припинення повноважень Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області та лобіювання інтересів окремих політичних сил на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року.

У зв’язку з поширенням такої інформації ЦВК зазначила, що Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об’єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності. Окрім того, відповідно до Закону України "Про Центральну виборчу комісію" ,  Комісія є колегіальним державним органом, який здійснює свої повноваження самостійно, незалежно від інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб.

При цьому ЦВК наголосила, що рішення, дії чи бездіяльність Комісії можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Отже, протиправність рішення ЦВК може бути встановлено лише рішенням суду, що набрало законної сили.

Поширення інформації про начебто злочинні дії членів Центральної виборчої комісії з метою прийняття протиправних рішень Комісії є незаконним впливом на членів Комісії.

Так, безпідставні звинувачення у вчиненні членами Комісії кримінального правопорушення, а також поширення інформації про особисте життя членів Комісії свідчать про незаконне втручання у діяльність членів ЦВК та Комісії в цілому як державного колегіального органу з метою перешкодити здійсненню ними своїх повноважень щодо організації підготовки та проведення місцевих виборів, що містить ознаки злочину, передбаченого Кримінальним кодексом України. Ознаки такого злочину Комісія вбачає в діях осіб, із посиланням на заяви яких засоби масової інформації поширили відповідні повідомлення.

Враховуючи викладене, Комісія звернулася до Генеральної прокуратури України щодо перевірки викладених обставин та реагування відповідно до законодавства України.

Крім того, у режимі засідання Комісія провела жеребкування щодо включення кандидатур до складу Харківської обласної та Маріупольської міської виборчих комісій. Жеребкуванням було визначено, що до їх складу входитимуть, окрім представників від місцевих організацій шести політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України восьмого скликання, по шість представників місцевих організацій політичних партій. А саме – до Харківської обласної виборчої комісії входитимуть представники ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "НАША ЗЕМЛЯ", Політичної партії "Молодь до ВЛАДИ", Ліберальної партії України, ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "УКРАЇНСЬКЕ ОБʼЄДНАННЯ ПАТРІОТІВ – УКРОП", Радикальної партії Олега Ляшка, Політичної партії "Інтернет партія України".   До Маріупольської міської виборчої комісії – представники ПАРТІЇ РЕГІОНІВ, Радикальної партії Олега Ляшка, ПАРТІЇ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ", Народної Партії, політичної партії Всеукраїнське обʼєднання "Батьківщина", Політичної партії "Нова держава".

Результати жеребкування зафіксовано у відповідних протоколах засідання Центральної виборчої комісії.

Наступними постановами Комісія сформувала новий склад Харківської обласної та Маріупольської міської виборчих комісій  у кількості 18 осіб кожна.

Крім того,  розглянувши подання місцевих організацій політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України восьмого скликання: ПАРТІЇ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ", політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина", Політичної партії "НАРОДНИЙ ФРОНТ", Політичної партії "Об’єднання "САМОПОМІЧ", Радикальної партії Олега Ляшка, щодо кандидатур до складу Новороздільської міської виборчої комісії та зареєстрованих у встановленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцевих організацій політичних партій, враховуючи, що інші кандидатури до складу комісії є відхиленими, ЦВК сформувала новий склад Новороздільської міської виборчої комісії Львівської області у кількості 15 осіб.

Розглянувши відповідні звернення від іноземних держав та міжнародної організації, Комісія зареєструвала 12 офіційних спостерігачів від Федеративної Республіки Німеччина, 7 – від Чеської Республіки, 5 – від Японії та 5 – від Комітету регіонів Європейського Союзу на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, перших виборах депутатів рад об’єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року.

Таким чином, станом на 12 жовтня 2015 року загальна кількість зареєстрованих міжнародних офіційних спостерігачів на місцевих виборах складає 184 особи. Із них – 31 особа від Королівства Данія, Федеративної Республіки Німеччина, 7 – від Чеської Республіки, 5 – від Японії, 5 – від Японії, 5 – від Естонської Республіки, 95 – від БДІПЛ ОБСЄ, 16 – від Українського Конгресового Комітету Америки та 8 – від Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами (ENEMO), 5 – від Комітету регіонів Європейського Союзу.

Комісія розглянула питання законності рішення Красноармійської міської виборчої комісії від 6 жовтня 2015 року № 5 "Про відмову в скасуванні рішення Красноармійської міської виборчої комісії про реєстрацію кандидатів в депутати Красноармійської ради від Територіальної організації політичної партії "Опозиційний блок" в м. Красноармійську Донецької області".

Було встановлено, що до Красноармійської міської виборчої комісії 5 жовтня 2015 року надійшли звернення за підписом Голови Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у місті Красноармійську Донецької області Мацегори Д.М. щодо скасування рішення ТВК в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів у депутати Булгакової Т.В., Скляра О.І., Проневич І.А., включених до виборчого списку цієї місцевої організації партії.

Вказана комісія своїм рішенням від 6 жовтня 2015 року № 5 відмовила у скасуванні своєї постанови від 1 жовтня 2015 року № 4 в частині реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Красноармійської міської ради, включених до виборчого списку Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у місті Красноармійську Донецької області. При цьому зазначене рішення ТВК не містило правового обґрунтування щодо підстав його прийняття.

Як було зазначено в поясненнях заступника голови Красноармійської міської виборчої комісії, таке рішення прийнято з огляду на те, що у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців керівником Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у місті Красноармійську Донецької області Мацегора Д.М. не значився.

Водночас до вищевказаної заяви було додано витяг з протоколу зборів цієї партії від 5 жовтня 2015 року, на яких ухвалено обрати головою Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у місті Красноармійську Мацегору Д.М., а також ухвалені рішення про виключення з виборчого списку вказаних трьох кандидатів у депутати та звернення до ТВК щодо скасування рішення територіальної виборчої комісії в частині їх реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі.

Також до ЦВК надійшов лист Головного територіального управління юстиції Міністерства юстиції України у Донецькій області згідно з яким 5 жовтня 2015 року до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців і легалізації об’єднань громадян Красноармійського міськрайонного управління юстиції Територіальною організацією Політичної партії «Опозиційний блок» у місті Красноармійську Донецької області було надано відповідні документи для взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів місцевої організації партії.

Таким чином, звернення Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у місті Красноармійську про скасування рішення про реєстрацію вказаних трьох кандидатів у депутати підписано керівником зазначеної місцевої організації партії.

Враховуючи викладене, постанова Красноармійської міської виборчої комісії від 6 жовтня 2015 року № 5 є такою, що суперечить законодавству України.

Відтак, ЦВК скасувала рішення Красноармійської міської виборчої комісії від 6 жовтня 2015 року № 5 "Про відмову в скасуванні рішення Красноармійської міської виборчої комісії про реєстрацію кандидатів в депутати Красноармійської ради від Територіальної організації політичної партії "Опозиційний блок" в м. Красноармійську Донецької області".

Разом з тим, цю комісію зобов’язано до 13 жовтня 2015 року включно повторно розглянути питання щодо скасування рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів у депутати Красноармійської міської ради Булгакової Т.В., Скляра О.І. та Проневич І.А., включених до виборчого списку Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у місті Красноармійську Донецької області, та, за необхідності, внести відповідні зміни до тексту виборчого бюлетеня.

Комісія розглянула звернення Черкаської міської організації Партії Вільних Демократів щодо перешкоджання Черкаською міською виборчою комісією участі цієї організації партії у місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, а також додані до них документи.

При розгляді було встановлено, що ЦВК 8 жовтня 2015 року постановою № 400 скасувала постанову Черкаської міської виборчої комісії від 5 жовтня 2015 року № 83 та зобов’язала цю виборчу комісію до 9 жовтня 2015 року включно вирішити питання щодо реєстрації кандидатами у депутати Черкаської міської ради 12 осіб, включених до виборчого списку Черкаської міської організації Партії Вільних Демократів, з урахуванням виправлених помилок та неточностей в поданих документах.

Черкаська міська виборча комісія 10 жовтня 2015 року за результатами розгляду рішення ЦВК ухвалила протизаконну постанову № 100 "Про виконання постанови Центральної виборчої комісії від 8 жовтня 2015 року № 400", якою встановила, що до неї не надходили від місцевої організації цієї партії звернення з клопотанням виправити упущення та неточності в автобіографіях, поданих під час подання документів для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі. А отже упущення та неточності в документах виправлені не були і прийняття комісією "будь-якого рішення щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Черкаської міської ради  стало неможливим через відсутність правових підстав".

Вказані обставини, на хибну думку Черкаської міської виборчої комісії,  призвели до невизначеності статусу осіб, включених до виборчого списку Черкаської міської організації Партії Вільних Демократів, та втрати підстав для ухвалення комісією постанови від 27 вересня 2015 року № 26 про реєстрацію тридцяти одного кандидата у депутати, включених до виборчого списку зазначеної місцевої організації партії.

Враховуючи вказану хибну мотивацію, зазначена виборча комісія
постановою № 100 внесла зміни до своєї постанови від 27 вересня 2015 року               № 26, виключивши з неї пункти 1 та 2 резолютивної частини про реєстрацію тридцяти одного кандидата у депутати Черкаської міської ради, включених до виборчого списку Черкаської міської організації Партії Вільних Демократів, та видачу їм посвідчень, фактично скасувавши реєстрацію цих кандидатів в непередбачений законом спосіб.

ЦВК відзначила, що Черкаська міська виборча комісія, не взявши до уваги наявні в комісії виправлені автобіографії вищезазначених 12 осіб, врахування яких постановою Черкаського окружного адміністративного суду визнано обов’язковим при зобов’язанні комісії розглянути документи та прийняти відповідне рішення, своєю постановою від 10 жовтня 2015 року не лише не відновила порушені нею права суб’єкта виборчого процесу, а й допустила нове порушення його прав.

Відтак, Комісія скасувала постанову Черкаської міської виборчої комісії від 10 жовтня 2015 року № 100 "Про виконання постанови Центральної виборчої комісії від 8 жовтня 2015 року № 400" та зобов’язала зазначену виборчу комісію до 13 жовтня 2015 року включно вирішити питання щодо реєстрації кандидатами у депутати 12 осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Черкаської міської ради Черкаської міської організації Партії Вільних Демократів, з урахуванням виправлення помилок і неточностей в поданих цією місцевою організацією партії документах.

Разом з тим, Черкаську міську виборчу комісію зобов’язано внести зміни до тексту виборчого бюлетеня для голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів Черкаської міської ради у частині відповідних територіальних виборчих округів.

ЦВК звернула увагу вказаної комісії на необхідність неухильного дотримання вимог виборчого законодавства та забезпечення реалізації виборчих прав суб’єктів виборчого процесу під час підготовки і проведення місцевих виборів.

На завершення засідання внесено зміни до складу деяких територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, сформованого постановою ЦВК від 6 вересня 2015 року № 230 "Про формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення та міста Києва), районних у місті Києві виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів".