Експерти розповіли про способи дістатися до РФ в обхід санкціям
"Я літав до Росії практично кожен місяць, іноді двічі на місяць. Зараз встигаю злітати на початку жовтня. Наступне відрядження до Росії планував на перші числа листопада - поки що довелося заморозити ці плани", - розповідає Юрій Ніколаєв, керівник дирекції продажів компанії Allbiz.
У компанії п'ять філій в Росії, а тому пан Ніколаєв літав часто.
Після того, як Кабмін заборонив російським авіакомпаніям літати до України, Москва відповіла дзеркальним кроком і закрила свій простір для всіх українських компаній.
У схожій з паном Ніколаєвим ситуації опиняться сотні тисяч людей.
Як розповіли ВВС Україна Державіаслужбі, лише за перше півріччя 2015 року українські авіакомпанії перевезли більше 187 тисяч пасажирів, російські – 469 тисяч.
"Сімейні зв'язки нікуди не дінуться"
Що тепер робити пасажирам? У Міністерстві інфраструктури відповідають: транзитні польоти переорієнтується на хаби інших країн, а ті пасажири, які летіли до російських міст, летітимуть з пересадкою через інші аеропорти.
На думку директора компанії "Стиль Авіа" Євгена Хайнацького, транзитними містами замість російських можуть стати Мінськ, Рига, Варшава або Стамбул.
"Ринок сам себе відрегулює, але ринок дуже великий і всіх потреб задовольнити у короткостроковій перспективі буде неможливо", - каже експерт.
Для блогера і фотографа Олександра Чебана польоти з пересадками залишаються єдиною альтернативою забороненим прямим рейсам. Пан Чебан веде у ЖЖ популярний блог, присвячений подорожам, і часто літав з Києва до Москви у справах, а також транзитом через Москву до багатьох країн світу.
"Бізнес, сімейні та дружні зв'язки нікуди не дінуться, просто зростуть витрати і збільшиться кількість незручностей для тих, кому потрібно літати", - вважає блогер.
Пан Чебан каже, що через заборону прямих рейсів перш за все зростуть ціни на квитки та збільшиться час, який людям доведеться витрачати на дорогу.
Ціни також зростуть на транзитні рейси через Москву.
"Насамперед це Азія і США "Аерофлотом". Тарифи на ці напрямки дуже часто були найнижчими для українців", - розповідає блогер.
Юрій Ніколаєв з Allbiz сподівається, що хоча б один авіаперевізник залишиться на маршруті Київ-Москва-Київ. Інакше йому доведеться скорочувати кількість поїздок до Росії.
Російська авіакомпанія Utair, яка здійснює такі польоти і якої не було в українському санкційному списку, вже заявила, що розглядає можливість збільшення кількості прямих рейсів до України.
Білоруський авіаперевізник "Белавіа" заявив, що може збільшити кількість рейсів з Мінська до Москви і з Мінська до Києва, а також надавати літаки більшої вміщуваності. Наразі на маршруті Київ-Мінськ-Київ є 27 рейсів на тиждень.
Ще одна українська авіакомпанія - Yanair - планувала з 26 жовтня розпочати польоти з Києва до Москви, але після введення заборони вирішили заморозити відкриття регулярного авіарейсу до Росії.
"Альтернатива завжди є"
На думку експертів, після заборони на польоти частина пасажирів пересяде на поїзди та автомобілі.
Однак, у Міністерстві інфраструктурі не змогли відповісти на запитання ВВС, чи збільшиться кількість потягів між Києвом і Москвою.
"Завжди є альтернативи, потяг чи авто…Нам до труднощів не звикати", - каже киянин Ігор Скрипник, він придбав на січень авіаквиток з Москви до Гонконгу і планував до Москви теж летіти з України літаком, але тепер вимушений змінити свої плани.
У тому, що "транспортні потоки знайдуть свій вихід" впевнений міністр транспорту РФ Максим Соколов. Він нагадує про залізничне сполучення між країнами, яке все ще залишається, і припускає, що відтепер росіянам до Києва доведеться добиратися через Білорусь, Молдову і Туреччину.
Проте такі варіанти підходять не для всіх. "Поїзд або автомобіль – це занадто втомливо", - каже пан Ніколаєв з Allbiz.
Мільйонні збитки
Тим часом авіакомпанії та аеропорти підраховують збитки через закрите небо між Україною і Росією.
Найбільша авіакомпанія України МАУ вже отримала повідомлення від Росавіаціїї про заборону польотів і збирається повертати пасажирам гроші за ненадані послуги.
В МАУ порахували, що чисті збитки компанії складуть близько 10 млн доларів на рік, повідомила ТАСС прес-секретар Євгенія Сацька. За її словами, санкції також суттєво знизять обсяг транзиту в аеропорту "Бориспіль".
Якщо ми хочемо досягти перемоги в цій війні, то ми повинні виходити з безпекових, а не економічних критеріївОлексій Мельник
В МАУ кажуть, що "авіагалузь стала заручником ситуації" і прогнозують скорочення робочих місць в компанії.
Найбільший російський авіаперевізник "Аерофлот" вже теж призупинив бронювання квитків до України після 25 жовтня.
"Звичайно це загрожує економічними втратами і певними незручностями для громадян України. Також до додаткових витрат призведе те, що українським авіакомпаніям доведеться облітати територію РФ. Але, якщо ми хочемо досягти перемоги в цій війні, то ми повинні виходити з безпекових, а не економічних критеріїв", - вважає експерт центру Разумкова Олексій Мельник.
Експерт вважає, що рішення про заборону польотів треба було ухвалювати ще раніше: "У питанні, що для нас є пріоритетом торгівля чи війна, то як на мене, очевидна має бути відповідь, що це оборона і захист національної безпеки".