Європа підставила Україну з угодою про асоціацію?
Угода набуде чинності після того, як ратифікаційні процедури завершать усі 28 членів ЄС...
У Нідерландах група активістів "Комітет громадян Євросоюзу" почала збір підписів за те, щоб поставити на референдум питання про ратифікацію угоди про асоціацію України з ЄС, інформує Бі-Бі-Сі.
Згідно з нещодавно прийнятим в Нідерландах законом, який набув чинності з 1 липня, громадяни можуть вимагати організації консультативного референдуму з будь-якого закону чи угоди.
Щоб зробити це, активісти повинні зібрати 10 000 підписів до 6 серпня. Тоді вони зможуть подати попередню заявку на проведення референдуму. Після того, як заявку прийме виборчком Нідерландів, активістам треба буде зібрати ще 300 000 підписів протягом 6 тижнів.
Угоду про асоціацію з Євросоюзом Україна підписала в 2014 році. Асоціація передбачає поглиблення економічних відносин України та Євросоюзу, гармонізацію в галузі права і створення зони вільної торгівлі. Верховна Рада України і Європарламент одночасно ратифікували документ 16 вересня 2014. Він набуде чинності після того, як ратифікаційні процедури завершать усі 28 членів ЄС.
Що це за люди?
Організатори ініціативи обговорюють перебіг кампанії в блозі "Без стилю" ( Geenstijl). Цей сайт є 44-м у переліку найбільш відвідуваних інтернет-ресурсів в Нідерландах, випереджаючи зокрема популярний сайт фільмів і серіалів Netflix.
Блог "Без стилю" відомий своїми саркастичними постами. Він також проявив себе як ефективний інструмент в організації різних громадських кампаній. Але навіть автори блогу називають цифру в 300 000 підписів, які треба зібрати, недосяжною.
"Але якщо ми зможемо (зібрати стільки підписів. - Ред.), ми отримаємо справжній референдум в країні Євросоюзу. Заради цього варто намагатися, правда?", - зазначають автори блогу.
Це вже не перша масова кампанія, яку організовує "Комітет громадян Євросоюзу".
У 2013 році вони зібрали 56 000 підписів під закликом організувати парламентські дебати і проголосувати "за призупинення передачі влади ЄС". Незважаючи на спроби активістів, проти референдуму про подальшу долю Нідерландів в ЄС проголосувало 112 депутатів (38 висловилися "за" цю пропозицію).
Ще одна ініціатива "Комітету громадян Євросоюзу", - провести парламентське розслідування того, як у країні вводили використання євро.
Чому Україна?
Чому активісти хочуть винести на всенародне обговорення саме Угоду про асоціацію України з ЄС? Самі організатори кампанії кажуть, що це багато в чому результат збігу обставин. Бо саме документ про ратифікацію Угоди про асоціацію з Україною був оприлюднений в офіційному виданні уряду Нідерландів першим після того, як набув чинності закон про референдуми.
Проте активісти відзначають, що в цілому не згодні з тим, як Євросоюз реагує на участь Росії в конфлікті на сході України. Саму угоду про асоціацію блогери називають "провокацією і загрозою для благополуччя нашого й українців".
Новий закон про проведення референдумів у Нідерландах набув чинності 1 липня і може бути застосований лише до законів, схвалених після цього.
Як роз'яснив Російській службі Бі-бі-сі представник МЗС Нідерландів, Угоду про асоціацію України з ЄС було опубліковано в урядовій газеті 10 липня, після того як її схвалили нижня і верхня палати (7 квітня і 7 липня відповідно).
"Оскільки ця угода підпадає під критерії закону про консультативний референдум, уряд, перш ніж повідомити депозитарію угоди, повинен дати час громадянам, які мають право голосу, подавати заявку на проведення консультативного референдуму. Це - вимога закону, і такий час виділяється незалежно від проведення будь-якої кампанії за чи проти проведення референдуму. Строк для подання попереднього запиту становить чотири тижні після публікації в урядовій газеті (в даному випадку до 6 серпня). Протягом тижня після цього виборча рада оголошує результат. Таким чином, найбільш ранній термін, коли Нідерланди можуть ратифікувати угоду - середина серпня", - пояснив представник МЗС Нідерландів.
За його словами, якщо для попередньої заявки потрібно представити 10 000 підписів, то для остаточної заявки протягом 13 тижнів повинні бути зібрані і відправлені 300 000 підписів.
Але навіть якщо референдум буде організований і більшість громадян Нідерландів проголосують проти ратифікації документа, це не буде обов'язковим керівництвом до дії.
Влада країни може залишити своє рішення в силі, бо результати референдуму мають консультативну функцію і не є обов'язковими до виконання.
З іншого боку, показовий результат референдуму про введення європейської конституції в 2005 році.
Тоді 61% жителів Нідерландів проголосували проти введення конституції. Раніше більше 80% депутатів нідерландського парламенту, навпаки, підтримали документ.
Нідерландський референдум практично перевернув ситуацію. Після того як голландці слідом за французами відкинули проект конституції ЄС, референдуми, які планувалися в інших країнах, були або перенесені, або зовсім скасовані.