Відновлення неможливе: на Луганщині окупанти знищили унікальний об’єкт заповідного фонду

Через бойові дії внаслідок військової агресії росії, унікальний ботанічний заказник «Серебрянський» зазнав катастрофічних руйнувань, і його відновлення вже неможливе.
Про це заявив академік НАН України, еколог Яків Дідух, пише УНІАН.
Експерт підкреслив, що ця природна територія практично повністю знищена. Водночас значні пошкодження зазнали унікальні соснові бори, що ростуть на крейдяних схилах Сіверського Дінця, які є частиною національного парку «Святі Гори».
Еколог зазначив, що точний обсяг руйнувань поки не відомий, оскільки територія залишається недоступною для досліджень, проте експедицію для обстеження планують на 2025 рік.
«Серебрянський ліс фактично знищений, а соснові бори на Сіверському Дінці сильно постраждали. Відновлення цієї екосистеми вже неможливе. Можна висадити нові дерева, але це буде інший ліс із іншою структурою та умовами. Враховуючи зміни клімату, нові насадження будуть відрізнятися від попередніх», – зазначив науковець.
Еколог також звернув увагу на проблему поширення інвазійних видів, таких як ясен пенсільванський і американський клен, які витісняють місцеву флору та порушують біорізноманіття. Через відсутність природних ворогів ці види агресивно захоплюють території, що спричиняє катастрофічне зменшення популяцій місцевих рослин і тварин.
Яків Дідух підкреслив, що для повного відновлення соснового лісу потрібно щонайменше 50-70 років, однак ці ландшафти вже ніколи не відновляться у своєму первісному вигляді.
Ботанічний заказник «Серебрянський», загальною площею 107,1 гектара, був оголошений у 2001 році і включав рідкісні види рослин, занесені до Червоної книги України, а також різноманітну фауну, серед якої були рідкісні птахи і тварини. Однак із осені 2022 року територія стала частиною лінії фронту, і зараз перебуває під впливом бойових дій.
Підготувала: Ніна Петрович