20:28 / 14.01.2025 Общество

Черговий скандал у Міноборони: міни часів Другої світової закуповують за ціною нових

Україна розпочала закупівлю протитанкових мін, виготовлених понад 80 років тому, викликавши неоднозначну реакцію серед військових та експертів. Як стало відомо, сотні тисяч мін M6A2 часів Другої світової війни обійдуться державному бюджету в більш ніж 200 мільйонів євро.

Про це розповів український журналіст та військовий експерт Сергій Згурець у колонці для видання “Еспресо“.

Зазанчається, що контракт, укладений Агенцією оборонних закупівель (АОЗ), передбачає постачання болгарською компанією мін M6A2 за ціною близько 600 євро за одиницю. Як зазначено у документах, міни “придатні для експлуатації”, хоча їхній рік виготовлення вказано як “1941+”.

Міни цього типу були зняті з озброєння армії США ще наприкінці 1960-х років через недостатню ефективність проти сучасних бронетанкових машин. Однак тепер, в умовах гострого дефіциту боєприпасів, Україна вирішила звернутися до цих “вінтажних” боєприпасів.

Експерт ставить під сумнів ефективність і надійність цих мін. За словами одного з інженерів, стан тротилу та підривників, які зберігалися десятиліттями, неможливо оцінити без детальної технічної експертизи. Відповідно, ризик, що ці міни можуть не спрацювати належним чином або бути небезпечними для своїх же військових, залишається високим.

Окрема увага привертається до ціни. Протягом минулого року АОЗ закуповувала значно новіші протитанкові міни ТМ-62 за 550 євро за одиницю, тоді як ціна M6A2 чомусь на 50 євро вища. Експерти вказують, що болгарська компанія, яка виступає лише посередником, могла суттєво завищити вартість.

Форсоване укладання контракту відбулося в останні дні 2024 року на тлі тиску щодо освоєння річного бюджету АОЗ. Раніше через невикористані кошти з Агенції було вилучено 23 мільярди гривень, які передали Державній прикордонній службі. Це змусило керівництво АОЗ укладати контракти у прискореному темпі, що, можливо, й призвело до сумнівних угод.

Закупівля таких мін викликає чимало запитань щодо ефективності використання бюджетних коштів та їхнього впливу на обороноздатність країни. Військові закликають до ретельного аналізу контрактів і проведення повноцінної технічної експертизи перед надходженням цих боєприпасів до армії.

Зазначимо, наприкінці грудня  проєкт Наші гроші із посиланням на дані у системі Prozorro повідомляв, що держпідприємство “Державний оператор тилу” Міністерства оборони уклало кілька великих контрактів на харчування ЗСУ на наступний рік з компаніями, пов’язаними скандальними підприємцями Ігорем Гринкевичем та Тетяною Глиняною.

При цьому пропозицій від нових потенційних постачальників на тендерах не було, а найбільші угоди підписали з підприємством, яке має зв’язок з родиною скандального бізнесмена Гринкевича, арештованого у справі ДБР про розкрадання на постачанні одягу для Міноборони.

Нагадаємо, що військовослужбовці Збройних сил України отримали неякісну партію мін калібру 120 мм, виробництва “Укроборонпрому”. За словами військового, мінометні міни не розриваються — на десять пострілів лише один розрив.

Після широко резонансу справи про несправні міни для ЗСУ, Міноборони анонсувало ретельну перевірку цього інциденту. Наразі постачання зазначених партій боєприпасів зупинено, а за фактом дефектів мін розпочато кримінальне провадження.

Підготувала: Ніна Петрович