16:49 / 03.01.2025 Общество

Група підтримки підозрюваного в убивстві Фаріон сформувалась у TikTok, – ЗМІ

Уже кілька засідань поспіль на підтримку В’ячеслава Зінченка — підозрюваного в убивстві мовознавиці Ірини Фаріон — до суду у Львові приходить група жінок, з’їжджаючись із різних міст. Хто вони — дізнавалося hromadske.

Зінченка приходять підтримати близько десяти людей, це переважно жінки середнього віку. Перед початком судового засідання 3 січня вони розповіли, що приїхали з різних міст: Тернополя, Києва, Дніпра.

Частина з них одягнені у футболки з портретом підозрюваного й написами «За Вʼячеслава Зінченка» та «Зінченко невинний». Щоб регулярно відвідувати судові засідання, вони, мовляв, відпрошуються з роботи й тому мають змогу приїжджати до Львова.

Жінки неохоче погоджувалися на коментарі й пояснювали це тим, що «новини все перекручують і показують лише добрий бік секти Фаріон і дуже поганий бік секти Зінченка».

«Чому ми їх [прихильників Ірини Фаріон] називаємо сектою? Бо вони не хочуть розширювати своє мислення, щоб розібратись у суті справи. Вони вчепились у нього: “вбивця”. І все, нічого не хочуть розуміти», — каже одна з учасниць.

Вони впевнені, що хлопець не стріляв у мовознавицю, а судять його безпідставно. На цьому наполягає і мати Зінченка.

«Сусіди казали, що вбивця сидів під будинком 2-3 тижні. Вбивство сталося 19 липня [2024 року], а Вʼячеслав приїхав тільки 9 чи 10 числа, раніше він не був тут, у Львові», — каже мати Зінченка.

Також мати підозрюваного каже, що із жінками, які приходять підтримати її сина на судові засідання, раніше знайома не була, вони стали знайомі лише в серпні. Одна із жінок також розповіла, що познайомились учасники цієї групи у TikTok.

На запитання, чи стежили вони раніше за іншими кримінальними справами й чи підтримували когось із, на їх думку, безпідставно обвинувачених, жінки відповіли, що це їхній перший такий досвід. Мовляв, вони всі матері, і «болить серце за дитину».

Водночас на засідання також приходять прихильники Ірини Фаріон — це її студенти та колеги. Між «групою підтримки Зінченка» та прихильниками Фаріон не раз виникали суперечки.

Коли обвинуваченого В’ячеслава Зінченка доставляли до зали суду, група людей у футболках із фото хлопця скандувала: «Свободу В’ячеславу Зінченку!». Інші кричали: «Довічне вбивці!».

Зазначимо, що судове засідання 3 січня мало розпочатись о 10:30, однак до суду надійшло повідомлення про замінування, тому засідання перенесли на годину.

Зрештою В’ячеслава Зінченка, якого підозрюють у вбивстві мовознавиці Ірини Фаріон, залишили під вартою ще на два місяці — до 4 березня без права внесення застави.

Окрім того, доньці Ірини Фаріон Софії Семчишин та її дітям надали охорону через те, що вона отримує в соцмережах погрози на кшталт: «Ця теж хоче кулю» та «Пора доні до мами».

Розслідування вбивства Фаріон

За даними слідства, В’ячеслав Зінченко ввечері 19 липня 2024 року підстеріг мовознавицю Ірину Фаріон у подвір’ї її будинку на вулиці Масарика у Львові. Як зазначається, він наблизився до жінки та вистрілив їй у голову, після чого втік. За кілька годин громадська діячка померла в лікарні.

Після зміни підозри Зінченка підозрюють в умисному вбивстві людини у зв’язку з виконанням нею громадянського обов’язку з мотивів національної нетерпимості, а також у незаконному поводженні зі зброєю.

Поліція заявляла, що хлопець у 2022 році став учасником інтернет-групи, яка пропагує культ насильства й жорстокості, а також расову, національну та релігійну нетерпимість і дискримінацію. Окрім того, у 2024 році він долучився до ще однієї групи, пов’язаної з російською неонацистською організацією.

Раніше російський Telegram-канал Astra поширив відео, нібито зняте російським націонал-соціалістичним угрупованням NS/WP, де повідомлялося, що воно бере на себе відповідальність за вбивство Фаріон.

За даними слідства, у Зінченка виникла особиста неприязнь до Ірини Фаріон через її активну позицію щодо захисту української мови та культури. Хоча заступник голови Нацполіції Андрій Нєбитов заявляв після особистого спілкування із Зінченком, що той є «абсолютно проукраїнським». Але, мовляв, хлопець «вважає, що не треба розділяти українське суспільство».

Сам Зінченко відкидає причетність до вбивства Фаріон. За висунутими статтями хлопцю загрожує довічне позбавлення волі.