В Україні тепер каратимуть за сексуальні домагання: принизливі дії, вчинені вербально або невербально
З 19 грудня набули чинності зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення.
Відповідний закон Верховна Рада ухвалила у травні 2024 року. Зміни спрямовані на адаптацію українського законодавства до європейських стандартів у сфері запобігання насильству.
Зокрема, у КУпАП з’явилася нова стаття 173-7 про відповідальність за сексуальне домагання. Йдеться про умисне вчинення проти бажання особи образливих, принизливих дій сексуального характеру, виражених вербально або невербально (слова, жести, рухи тіла), у тому числі з використанням електронних комунікацій.
За такі дії передбачений штраф від 1 360 до 2 720 гривень або громадські роботи терміном від 20 до 40 годин, або виправні роботи до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку.
За рецидив або сексуальне домагання особи, яка перебуває у матеріальній, службовій чи іншій залежності від правопорушника доведеться сплатити від 2 720 до 4 760 гривень. Також, крім виправних робіт, передбачений найсуворіший вид адміністративного стягнення, а саме — арешт до 15 діб.
Що таке сексуальне домагання, пояснюється у Законі про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Це дії сексуального характеру (що не посягають на статеву свободу чи статеву недоторканість особи), виражені вербально, невербально або фізично (слова, жести, рухи тіла, доторкування, поплескування або інші аналогічні дії), які ображають чи принижують гідність особи та можуть супроводжуватися створенням щодо неї залякувального, ворожого або образливого, принизливого середовища (ситуації).
Крім того, у КУпАП в нову самостійну норму (ст. 173-6) виокремлено правопорушення «насильство за ознакою статі». Тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру, спрямованих проти конкретної особи через її належність до певної статі чи стереотипні уявлення про соціальні ролі (становище, обов’язки, поведінку тощо) жінки або чоловіка в суспільстві, внаслідок чого була завдана шкода фізичному (без спричинення тілесних ушкоджень) або психічному здоров’ю потерпілого.
Порушникам загрожує від 1 700 до 3 400 гривень штрафу або громадські чи виправні роботи.
Також запроваджено окрему частину статті 173-2 КУпАП, яка передбачає адміністративну відповідальність за домашнє насильство, вчинене стосовно дітей: від 510 гривень штрафу до 10 діб арешту.
Правоохоронці вважають нові зміни вагомим кроком у сфері запобігання гендерно зумовленому та домашньому насильству, а також посиленням механізмів захисту постраждалих, зокрема дітей.