Автоцивілка подорожчає вдвічі: якими будуть страхові виплати з 1 січня
Ілюстративне фото з відкритих джерел
З 1 січня 2025 року в Україні змінюються правила обов’язкового автострахування - відповідальність кожного власника наземного транспортного засобу (ОСЦПВ). Про це пише "Економічна правда".
На початку 2024 року Верховна Рада ухвалила новий закон, який відповідає Директиві Європарламенту та Ради ЄС. Цей документ набуває чинності з 1 січня 2025 року.
Зміни в автоцивілці
Новий закон передбачає поступове збільшення страхових сум до розмірів, встановлених у країнах ЄС, скасування франшизи (суми, яку в разі ДТП винуватцю доведеться компенсувати самостійно - редю), наявність прямого врегулювання, а страхові компанії зможуть самостійно встановлювати тарифи.
Тобто, з нового року, якщо водій застрахованого авто не є винуватцем аварії, то його страхова компанія відшкодує йому завдані збитки, а стягувати ці кошти буде зі страховика винуватця ДТП. Зараз ця опція вважається додатковою і діє лише у разі, якщо страхові компанії обох сторін ДТП є учасниками угоди про пряме врегулювання.
Також новий закон передбачає вільне ціноутворення. Тобто, страхові компанії зможуть самостійно визначати вартість поліса для кожного водія.
Суми страхових виплат
Страхові компанії мають певні ліміти щодо відшкодування збитків потерпілій стороні у разі ДТП. До кінця 2024 року вони становлять 320 000 грн на потерпілого та 160 000 грн на авто (800 000 грн на подію).
Якщо ж "автоцивілки" немає, то всі завдані збити винуватець ДТП має компенсувати з власної кишені - добровільно або примусово через суд.
З 1 січня 2025 року ці ліміти збільшаться - до 250 000 грн за шкоду, завдану майну (1,25 млн грн на подію) та 500 000 грн за шкоду, заподіяну здоров’ю (5 млн грн на подію). Це стосуватиметься лише полісів, укладених з 1 січня 2025 року.
Як зміняться суми страхових виплат
Ціни на "автоцивілку"
Раніше розрахунок вартості "автоцивілки" регулювався державою за допомогою певних коефіцієнтів, де враховувались місце реєстрації автомобіля та об’єм двигуна. Їх розміри визначав НБУ.
З 2025 року коефіцієнти Нацбанку перестануть діяти, а кожна страхова компанія самостійно встановлюватиме свою власну методику розрахунку страхового тарифу. Страховики мають публікувати її на власних сайтах.
Вартість поліса залежатиме від:
- типу та року випуску авто, згідно з місцем реєстрації по техпаспорту;
- року народження власника;
- сфери використання машини;
- наявності пільг.
Таким чином вартість поліса формуватиметься залежно від ризиків, пов’язаних з кожним конкретним водієм. Зокрема ті, хто має безаварійну історію, отримають знижки, водночас для водіїв з великою кількістю страхових випадків ціна полісу буде вищою.
Зважаючи на всі фактори, вартість "автоцивілки" може зрости на 50-70%. На ринку прогнозують подорожчання поліса у 2-2,5 раза.
Наприклад, якщо зараз ціна автоцивілки складає 2 200 грн, то з прогнозованим підвищенням її вартість становитиме 4 400-5 500 грн.
За новим законом пільги на "автоцивілку" (знижку 50%) матимуть певні категорії населення: учасники бойових дій, учасники Революції Гідності, особи з інвалідністю 1-2 груп.
Водій може отримати знижку лише на одне авто, яке є в його власності, вона не поширюється на комерційну діяльність, наприклад, таксі.
Підготував: Сергій Дага