19:56 / 16.12.2024 Общество

Бойко отаборився на TikTok: таврує радикалів і захищає російську мову та пам'ятники

Нардеп Юрій Бойко, який очолює "Платформу за життя та мир", опублікував у соцмережах проросійську заяву про "радикалів, які перейменовують міста", "заборону говорити рідною мовою" і "насильство над людьми". На його заяви відреагували в Офісі президента, в РНБО і Верховній Раді.

Бойко опублікував заяву російською у соцмережі TikTok.

За його словами, кілька років тому у США зносили памʼятники першовідкривачеві Америки Христофорові Колумбу, а нині тим самим курсом ідуть "українські радикали".

"Схоже, наші радикали взяли той самий курс і почали зносити памʼятники по країні, перейменовувати міста, забороняти людям говорити рідною мовою, забороняти їм ходити у ту церкву, в яку вони хочуть ходити. І ось сьогодні ми бачимо, що цей рух триває, що насильство над людьми триває. Тому все більше людей підтримують нас – тих, хто виступає проти такого насильства, за єднання в країні, за підтримку людей", — заявив Бойко.

Заявляючи про підтримку людей, нардеп не посилався на жодні опитування і не конкретизував, кого має на увазі під словом "нас".

У відповідь на заяву Бойка голова Офісу президента Андрій Єрмак заявив: "Деякі політики забувають, що саме захист України та перемога над Росією, а не поширення російських наративів, є ключовою метою зараз".

Голова Центру протидії дезінформації при РНБО України Андрій Коваленко заявив, що дивно чути від Бойка тези, які зазвичай поширюють росіяни, про "радикалів", якісь "мовні заборони" у 2024 році, а також тези про насильство над людьми без згадки Росії.

"Хочу нагадати Бойку, що єдині, хто здійснює насильство над українцями — це росіяни. Шахедами, ракетами, боєприпасами, солдатами. Вони знищують цілі міста. І було б дуже корисно, якби народний депутат (якщо звісно він працює в інтересах України), публічно про це постійно нагадував. Втім, бачимо дещо інше. І це відверто, м’яко кажучи, обурює", — сказав він.

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив, що у всьому винен Путін.

"Не можна говорити про заборону ходити в церкву, не згадуючи про знищені рашистами понад 500 храмів різних конфесій. Не можна говорити про наругу над памʼятниками, не згадуючи прострілену російськими мародерами голову памʼятника Шевченка у Бородянці. Ну і взагалі, не можна говорити про будь-яке насильство над людьми, не згадуючи Путіна — єдиного, хто винен у всьому цьому", — написав він у Фейсбуці.

Голова Служби безпеки України генерал-лейтенант Василь Малюк запевнив, що СБУ рішуче розбереться з діяльністю політиків-колаборантів. Про це на Facebook-сторінці написав командувач Української добровольчої армії Дмитро Ярош.

Ярош заявив, що мав розмову із Василем Малюком щодо "активізації діяльності в тилу колаборантів-політиків".

Він зазначив, що отримав запевнення від Малюка щодо того, що СБУ діятиме "твердо і рішуче".

"Ці тварюки отримають заслужене покарання. Василь Малюк слів на вітер не кидає! Йому – вірю. (Шуфрич, Дубінський, «енд компані» – підтвердження)…", – зазначив Ярош.

Заступниця голови Верховної Ради Олена Кондратюк, відповідаючи на питання Суспільного, назвала ганебними проросійські заяви народного депутата Юрія Бойка.

"Звісно, коли ми бачимо такі експресивні заяви, це говорить лише про одне – таке враження, що деякі політичні сили почули запах виборів. Я вважаю, що такі заяви є ганебними. Вони потребують політичної адекватної відповіді", — сказала вона.

За словами віцеспікерки, заяву Бойка обговорять на погоджувальній раді парламенту і кожен "відповідальний громадянин дасть свою відповідь".

Як пише Детектор медіа, представники колишньої ОПЗЖ готуються до виборів. З жовтня цього року колишні члени забороненої ОПЗЖ почали ходити на новий канал пропагандистки Лани Шевчук – колишньої ведучої забороненого каналу NewsOne, забороненого "Нашого" та ютуб-каналу, який теж нещодавно заблокували за російську пропаганду.

З листопада відео Бойка, зокрема уривки інтерв’ю з Ланою Шевчук на класичні електоральні теми, з’являються в TikTok. Також Бойко продовжує вести поки що не заблокований ютуб-канал і телеграм-канал.

Четверо проросійських політиків з’явилися у дев’яти відео пропагандистки за два місяці. Вони говорять на чутливі, електорально вигідні теми: корупцію у владі, бідність українців, примусову мобілізацію, дерусифікацію. За дев’ять інтерв’ю жоден член ОПЗЖ не згадав про провину персонально Володимира Путіна чи Росії як держави у розв'язаній проти України війні, обмежувалися "окупантами", "войовничою політикою Кремля", "агресією російської армії" чи фразою "сусіди зайшли".

Що відомо про заборону ОПЗЖ

20 березня 2022 року Рада національної безпеки та оборони ухвалила рішення призупинити будь-яку діяльність політичних сил, пов'язаних із Росією, на час воєнного стану.

28 березня минулого року Верховна рада отримала закон проєкту №7172-1, який передбачає заборону проросійських партій в Україні. Того ж дня партія "Опозиційна платформа — за життя" заявила про призупинення своєї діяльності.

12 квітня 2022 року президент Володимир Зеленський повідомив про затримання лідера "Опозиційної платформи — За життя" Віктора Медведчука, який раніше втік з-під домашнього арешту. Пізніше Віктора Медведчука обміняли на українських полонених із "Азовсталі".

14 квітня минулого року на засіданні Верховної ради оголосили рішення Ради національної безпеки та оборони про призупинення діяльності фракції ОПЗЖ в парламенті.

21 квітня 2022 року у Верховній Раді оголосили про створення депутатської групи "Платформа за життя та мир", для якої увійшли представники забороненої партії "Опозиційна платформа — За життя". Очолив групу Юрій Бойко.

3 травня минулого року депутати Верховної ради заборонили діяльність проросійських партій, підтримавши законопроєкт 7172-1 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони політичних партій".

15 вересня 2022 року Верховний суд України остаточно заборонив діяльність партії "Опозиційна платформа – За життя", крім того, кільком депутатам ОПЗЖ оголосили про підозру у держзраді та позбавили громадянства. Проросійська партія була заснована в 2018 році, більшість її учасників були колишніми членами "Партії регіонів".

Що відомо про позбавлення мандатів нардепів від ОПЗЖ

Питання про позбавлення мандатів всіх колишніх представників "ОПЗЖ" порушується ледь не з початку повномасштабного вторгнення Росії. Зараз більшість нардепів від забороненої партії не обмежені у парламентській діяльності, залишаються головами комітетів, їх членами та мають доступ до державної таємниці.

Ще до початку повномасштабного вторгнення частина нардепів від "ОПЗЖ" виїхала за кордон — станом на 14 лютого таких було 12, повідомляла "Українська правда".

Що відомо про проросійські погляди Бойка

Юрій Бойко – колишній соратник Януковича, Медведчука, Рабіновича, кум Фірташа, який на газових оборудках і схемах з’їв зуби. У березні 2014 року, коли Бойко подав документи в ЦВК на реєстрацію кандидатом у президенти України, його програма містила пункти про надання російській мові статусу державної, розвиток торгово-виробничих зв'язків з Росією і країнами Митного Союзу.

18 січня 2018 року був одним з 36 депутатів, що голосували проти Закону про визнання українського суверенітету над окупованими територіями Донецької та Луганської областей. 29 липня 2018 року був одним з керівників «хресної ходи» духовенства російської церкви в Києві, присвяченого 1030-літтю Хрещенню Русі. У 2018 році суд зобов'язав перевірити на сепаратизм заяви Бойка на пресконференції у Санкт-Петербурзі.

У березні 2019 року напередодні президентських виборів відвідав разом із Медведчуком Москву де провів зустрічі із Медведєвим і Мілером. У його передвиборчій програмі 2019 року не було згадки про деокупацію Криму.

Напередодні повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року заявив що «влада повинна припинити воєнно-політичний психоз і всяти чіткий курс на виконання мінських угод».

Брудні схеми

У травні 2005 року Міністерство юстиції США завершило розслідування щодо RosUkrEnergo. Серед його власників американці назвали Юрія Бойка і російського підприємця Семена Могилевича. У жовтні 2006 року Юлія Тимошенко в етері "1 + 1" продемонструвала документи, які нібито свідчать про причетність Бойка до створення компанії RosUkrEnergo AG - посередника, який продавав російський газ в Україні.

У квітні 2011 року дочірнє підприємство НАК "Нафтогаз України" — "Чорноморнафтогаз" придбало за $ 400 млн у британської фірми-"прокладки" морську бурову установку. У тендері взяли участь лише дві фірми. Їхніми номінальними власниками були латиський підставний юрист і латиський бомж. Переплата становила близько $ 150 млн. Через пів року "ЧНФ" придбала другу установку. Теж за $ 400 млн і з такою самою переплатою. Цього разу продавцем виступило підприємство "Ризька судноверф".

Цю аферу у ЗМІ назвали "вишками Бойка". Одначе ГПУ так і не вдалося довести про причетність Юрія Бойка до цієї сфери. Відомство Юрія Луценка звинуватило у причетності до цієї справи ексголову "Нафтогазу України" Павла Бакуліна, президента-втікача Віктора Януковича і його оточення.

Підготувала: Ніна Петрович