16:41 / 10.12.2024 Общество

Як поплічниця ексголови ФДМУ Сенниченка Ярослава Максименко продовжує уникати відповідальності за мільярдні розкрадання

Максименко Ярослава працювала управляючою партнеркою юридичної компанії ТОВ «СТАЛЕКС І ПАРТНЕРІ». У ТОВ «СТАЛЕКС І ПАРТНЕРІ» вона була директором та одним із співвласників поряд із батьком В. Омельченком (екс-депутатом від Партії регіонів, зятем видатного регіонала часів Януковича та чоловіком судді Господарського суду Києва Вікторії Джарти) та матір'ю В. Джарти.

Одночасно з цим Максименко володіє  ТОВ "ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ "АС" (серед бенефіціарів вказана Новицька Світлана Володимирівна. Остання - адвокатка, що була включена до публічного всеукраїнського Реєстру зрадників та має підозру у державній зраді від СБУ).

Максименко також працювала радницею з юридичних питань Transparency International Україна, брала участь у становленні проєктів ProZorro та ProZorro.Продажі.

В цих процесах активну участь брали Дмитро Сенниченко (незалежний член наглядової ради ProZorro, колишній голова Фонду державного майна України) та  Олексій Соболев  (у 2016-2018 роках керував  проектом Prozorro.Sale в Transparency International Ukraine, здійснював координацію розробки ІТ рішень для прозорого продажу державних активів, з 2018 року очолював ДП “Прозорро.Продажі”, на сьогодні працює першим заступником Міністра економіки України).

З моменту призначення Дмитра  Сенниченка Головою Фонду державного брала участь у вирішенні питань діяльності ФДМУ.
За часів Сенниченка у голови Фонду держмайна не було патронатної служби, апарату помічників. Замість цього для координації та нарад  було утворено окремий консультаційний орган – Офіс сталих інвестицій (ОСІ), який фінансується за рахунок донорів: Трансперенсі Інтернешнл Україна, посольства Великої Британії, USAID. Команда Офісу надає послуги у статусі консультантів або позаштатних радників (14 радників). Ключовими юридичними питаннями у Фонді тих часів займалась старша юридична радниця голови ФДМУ Ярослава Максименко.

За протекцією  Сенниченка Дмитра згодом Максименко була призначена в АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» (наказом Фонду державного майна України "Щодо припинення повноважень та призначення члена правління акціонерного товариства "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" №1594 від 09.09.2021 року призначено членом правління акціонерного товариства).
Також  від Фонду державного майна Максименко була призначена до наглядової ради АТ «Одеський припортовий завод» (розпорядження КМУ від 17 червня 2022 р. № 490-р).

Пізніше Фонд державного майна поклав функції керівника АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» на першу заступницю голови правління – тобто на Ярославу Максименко.

Лише у 2023 році Фонд державного майна звільнив Максименко. Підставою стало те, що «вона керована певними групами впливу, була противницею приватизації, ймовірно, могла сприяти доведенню компанії до технічного банкрутства».
Слід звернути увагу, що 22 березня 2023 року НАБУ повідомило Сенниченку про підозру в справі про організацію злочинного угрупування та заволодіння більше як 500 млн грн. За даними НАБУ та САП, було встановлено два епізоди діяльності злочинної організації.

Перший стосується державного Одеського припортового заводу. Інкриміновані збитки — 390 млн грн. За даними слідства, на початку 2020 року голова ФДМУ домігся обрання «лояльних» членів наглядової ради ОПЗ, які згодом погодили призначення учасника злочинної організації директором заводу. На схемі заводу за період з травня 2020 року по жовтень 2021 року ОПЗ втратило понад 600 млн грн.

Другий епізод стосується державної Об'єднаної гірничо-хімічної компанії. Інкриміновані збитки — ще 118 млн грн. НАБУ і САП встановили, що у жовтні 2020 року організатор злочинної групи домігся призначення «лояльного» в.о. директора ОГХК. Той, зі свого боку, на виконання вказівок «зверху» впродовж 2020-2021 років від імені держпідприємства умисно уклав чотири контракти про продаж титановмісної сировини (ільменітового концентрату) із підконтрольною раднику голови ФДМУ чеською компанією за заниженими цінами. Цей товар потім перепродали за ринковими цінами. Як встановило слідство, ільменітовий концентрат поставили підприємствам рф та на територію тимчасово окупованого Криму.

10 квітня 2023 року НАБУ оголосило в розшук підозрюваних у кримінальному провадженні №12020000000000236 від 11.03.2020 за створення злочинної організації та заволодіння коштами АТ «Одеський припортовий завод» та АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія».

У листопаді правоохоронці оновили підозри всім учасникам злочинної схеми на чолі з Сенниченком, їх підозрювали у відмиванні 10 млрд грн.

12 грудня САП та НАБУ оголосили про підозру новому учаснику злочинної схеми під керівництвом Сенниченка. Усім тепер загрожує 13 років в'язниці.

7 травня 2024 року Сенниченка було заочно заарештовано.

Проте сама Максименко - яка була «радницею» з корпоративних питань Сенниченка, призначалася на посади в АТ «ОПЗ» та АТ «ОГКХ», в яких діями злочинної організації Сенниченка завдано мільйонні збитки – залишається без підозри.

Не зважаючи на тісну співпрацю з Сенниченко та вірогідну «причетність» до кримінальних злочинів, які спричинили завдання збитків державі в особливо великих розмірах, Максименко сьогодні ще й працює в Міністерстві економіки. Туди, на посаду директора департаменту санкційної політик, вона потрапила за протекцією  Соболева О.Д.

Департамент санкційної політики є самостійним структурним підрозділом апарату  Мінекономіки.

І враховуючи той факт, що Департамент санкційної політики бере участь у заходах з питань протидії відмиванню (легалізації) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму, виникає питання, яким чином в справі Сенниченка це може забезпечувати Максименко Ярослава, яка має прямий конфлікт інтересів та особисто зацікавлена в тому, щоб схеми ФДМУ ніколи не були розкриті.