У День пам’яті жертв Голодоморів можна буде побачити фільм про геноцид українців – 90 років тому і сучасний
Героїня документальної стрічки, британська фотографиня Самара Пірс, приїхала до України, де її прадід у 1932-33 роках зафіксував голодуючих людей, щоб зробити власні світлини нового злочину проти українців.
Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років і масових штучних голодів 1921-1923 та 1946-1947 років. Цьогоріч День пам’яті жертв Голодоморів припадає на 23 листопада.
До роковин у столиці покажуть документальний фільм «Сімейний альбом» режисерки Марини Ткачук. Він розповідає історію британської фотографині Самари Пірс, яка 10 років тому випадково дізналася, що її прадід, Александр Вінербергер з Австрії, став свідком Голодомору в Україні в 1932-1933 роках.
Він зробив історичні фотографії голодуючих людей у Харкові, а потім зміг таємно відправити ці кадри дипломатичною поштою до Австрії. Його фотографії того часу не було опубліковано, бо канцлер Австрії не хотів погіршувати відносини з радянським союзом. Проте Александр Вінербергер залишився одним з головних фотографів Голодомору-геноциду в Україні.
Через багато років Самара знайшла фотоапарат свого прадіда, альбом шокуючих фотографій з України та його щоденник зі спогадами про Голодомор. Відчуваючи зв’язок зі своїм прадідом, через 90 років після Голодомору, Самара вирушає у творчу експедицію на Харківщину, аби зробити власні фотографії. Вона вирішила розповісти світу про російську агресію та геноцид українського народу, які тривають по сьогодні.
«Страшний злочин радянського союзу стає ще більш очевидним зараз, у час російського вторгнення в Україну, коли ми на власні очі щодня переконуємося: наміри росії знищити український народ не змінилися і через 90 років після Голодомору. Але не всі ще факти нам відомі про цей злочин проти українців», — зазначає команда стрічки.
Світова прем’єра «Сімейного альбому» відбулася в жовтні 2024 року на Варшавському міжнародному кінофестивалі.
В Дні вшанування пам’яті жертв Голодомору та впродовж 2025 року спецпокази цієї стрічки відбудуться в десятках країн на різних континентах: окрім європейських країн, таких як Німеччина, Франція, Іспанія, Польща, Португалія, Кіпр, Велика Британія, Чорногорія, Румунія, фільм покажуть, зокрема, в Канаді, Малайзії, Єгипті, Індонезії, Йорданії, Гані, ПАР, Республіці Ботсвана та інших країнах світу — у посольствах, кінотеатрах, культурних центрах, в рамках Днів українського кіно. А також в Раді Європи та Європарламенті — за участи іноземних дипломатичних місій.
23 листопада о 18:00 в кінотеатрі «Жовтень» (вул. Костянтинівська, 26) відбудеться спецпоказ стрічки за участи творчої групи — Самари Пірс, головної героїні, режисерки Марини Ткачук та продюсерів Злати Єфіменко та Андрія Корнієнка. Перед показом у фоє кінотеатру проходитиме фотовиставка робіт Александра Вінербергера та Самари Пірс.
Підготувала: Ніна Петрович