Обережно ожеледиця! Хто несе відповідальність
Останню декілька діб Україна спостерігає ускладнення погодних умов та ожеледицю.
Внаслідок цього збільшилась кількість ДТП, які трапляються через неналежне утримання дорожнього покриття.
Багатьох водіїв, які виявились заручниками таких погодних умов, цікавить чи існує механізм стягнення шкоди за збитки спричинені ожеледицею.
Адвокат Олександр Вишневий прокоментував як стягнути шкоду, спричинену негодою.
Яким же буде алгоритм Ваших дій?
1. Зафіксувати факт ДТП.
Необхідно викликати поліцію та повідомити про таку пригоду, а також зафіксувати виклик у Вашій страховій компанії.
Зафіксувати стан дороги на фото та відео, оскільки через зміну температури ситуація на дорозі через деякий час може змінитись.
Зазначити про ожеледицю та стан дорожнього покриття у всіх документах, які будуть складатись поліцією.
Для доведення факту наявності ожеледиці Вам необхідно:
- Зробити багато фото і відео ділянки дороги.
- Знайти свідків та записати їх контактні дані.
- Зробити запити в гідрометцентр для підтвердження погодних умов.
- Отримати відео з камер зовнішнього спостереження та відео з реєстраторів у разі їх наявності.
Крім цього, можна замовити проведення комплексної судової дорожньо-технічної та автотехнічної експертизи, яка підтвердить, що причиною ДТП стала ожеледиця.
2. Довести, що водій дотримувався Правил дорожнього руху, а наслідком ДТП є саме ожеледиця.
3. Встановити особу, яка відповідальна за утримання цієї дороги (для того, щоб в наступному пред’явити до неї усі претензії).
Після цього - Ви звертаєтесь до суду з позовом про стягнення збитків за побиту автівку та моральної шкоди.
При цьому, відповідні правові висновки щодо стягнення збитків у зв’язку з ожеледицею були зроблені Верховним Судом, зокрема у постанові від 11 листопада 2020 року по справі № 127/18036/15-ц (https://reyestr.court.gov.ua/Review/93053364#):
«Судами було встановлено, що на момент вчинення ДТП між Службою автомобільних доріг у Вінницькій області та ДП «Вінницький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» було укладено договір № 19/14 про закупівлю товарів (робіт або послуг) за державні кошти на виконання послуг з експлуатаційного утримання та поточного ремонту автомобільних доріг загального користування у Вінницькій області від 19 серпня 2014 року, і з урахуванням додаткової угоди № 2-1, строк дії договору встановлено до 31 березня 2015 року.
Відповідно до п.п. 1.4, 1.5 договору № 19/14 від 19 серпня 2014 року ДП «Вінницький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» прийняла від Служби автомобільних доріг у Вінницькій області право на експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування у Вінницькій області, технічних засобів організації дорожнього руху, об`єктів дорожнього сервісу, інженерних споруд та придорожніх насаджень на них, що знаходяться на балансі Служби автомобільних доріг відповідно до вимог ст. 9 ЗУ "Про дорожній рух". Служба автомобільних доріг у Вінницькій області відповідно до п. 6.3.2 Договору зобов`язана була прийняти виконані підрядником та підтверджені нею, як замовником, роботи.
Таким чином, ДТП сталась в період дії договору № 19/14 від 19 серпня 2014 року, відповідно до якого ділянка автодороги на якій сталась ДТП, перебувала на експлуатаційному утриманні у ДП «Вінницький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України».
Пунктом 7.5 вказаного Договору вказано, що відповідальність за відшкодування збитків, заподіяних фізичним або юридичним особам при виникненні ДТП, пов`язаних з незадовільними дорожніми умовами, визначається згідно з чинним законодавством, при цьому ДП «Вінницький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» несе відповідальність за: незабезпечення безпеки дорожнього руху згідно з діючими нормативами при виконанні підрядних робіт, якщо ці порушення виникли з вини ДП «Вінницький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» та призвели до ДТП, невиконання або неналежне виконання робіт в межах виділених коштів на фінансування та відповідних планів - завдань Служби автомобільних доріг у Вінницькій області.
З урахуванням висновку експерта від 24 березня 2015 року № 124а, висновку експертів за результатами проведення комплексної судової дорожньо - технічної та автотехнічної експертизи № 21314/15-42/21315/15-52 від 30 червня 2016 року, судами було вірно встановлено, що при потраплянні автомобіля на ділянку дороги з наявною ожеледдю, нашарування льоду та калюжі таневідповідність геометричних елементів горизонтальної кривої автомобільної дороги Житомир - Могилів-Подільський на ділянці скоєння даної ДТП вимогам ДБН і ДСТУ - у дійсній дорожній обстановці могла стати причиною самовільної зміни напрямку руху автомобіля "Toyota Yaris", д.н.з. НОМЕР_1 , з відхиленням його траекторії руху праворуч, що призвело до його виїзду за межі проїзної частини автодороги та подальшого зіткнення з автомобілем ГАЗ-3302, д.н.з. НОМЕР_2».
Таким чином, з огляду на висновки Верховного Суду, для стягнення шкоди за неналежне утримання дороги першочергово необхідно встановити відсутність вини водія у вчиненому ДТП, крім цього, важливо є правильно встановити особу відповідача, на якого і покладається обов’язок відшкодувати шкоду за неналежне утримання дорожнього покриття.
Синоптики попереджають, такі погодні умови протримаються ще добу, а тому будьте обережні, дотримуйтесь Правил дорожнього руху і за можливості, залишайтесь вдома.