19:54 / 21.01.2025 Шоу-биз

Український фільм змагатиметься за головний приз Берлінського кінофестивалю

Документальний повнометражний фільм Катерини Горностай «Стрічка часу» (Timestamp) увійшов до основного конкурсу кінофестивалю Берлінале. Він змагатиметься за головний приз кінофоруму — «Золотого ведмедя». Про це «Детектору медіа» повідомили творці фільму. 

Фільм розповідає про навчальний рік під час війни та представляє собою мозаїку навчального процесу та побуту вчителів і дітей з різних куточків України. У ньому йдеться про боротьбу за збереження відчуття нормальності для учнів, які йдуть вчитися у пошкоджені бомбами школи, на підземні станції метро або отримують освіту через Zoom. 

Стрічка показує шкільне життя у Черкасах, Харкові, Бородянці та Бучі на Київщині. Найтрагічніший епізодом фільму — похорон у місті Ромни на Сумщині: за два дні до того школу знищив прямим влучанням російський дрон, що забрав життя директорки, заступниці, бібліотекаря і секретарки школи. Один із героїв фільму, Борис Ховряк, під час зйомок працював учителем, а сьогодні служить в лавах Сухопутних військ ЗСУ, як і багато інших педагогів, які стали захист Батьківщини.

«Наш фільм не має на меті розказати історії своїх героїв: він не містить розповідей про них та інтерв’ю. Але натомість “Стрічка часу” на півтори години занурить глядача в життя українських шкіл під час війни, що досі триває», — розповідають творці фільму.

Це вже другий повнометражний фільм Катерини Горностай на Берлінале. Її повнометражний ігровий дебют Стоп-Земля отримав «Кришталевого ведмедя» Юнацького журі програми Generation 14+ Берлінале у 2021 році. Свій наступний фільм «Стрічка часу» Катерина зняла з тою ж командою: оператором-постановником Олександром Рощиним, режисером монтажу Ніконом Романченко, звукорежисером Михайлом Закутським, продюсерками Ольгою Брегман та Наталією Лібет та продюсером Віктором Шевченком. 

Копродюсерами фільму стали Франсу Ле Голл та Маріон Гут з кінокомпанії a_BAHN (Люксембург), Рінскє Раап з Rinkel Docs (Амстердам, Нідерланди) та Віктор Еде з Cinephage Productionns (Марсель, Франція). Фільм отримав фінансову підтримку від Фонду Європейської Солідарності (European Solidarity Fund for Ukrainian Films) на Каннському Кіноринку. На Берлінале він змагатиметься за перемогу ще з 18 стрічками з різних країн світу.

Також документальні стрічки українських режисерів та стрічки з українською копродукцією покажуть на Берлінале 2025 у програмах Forum та Forum Expanded. Це фільм Олексія Радинського «Спеціальна операція» (Special Operation, Україна-Литва), створений на базі зйомок камер відеоспостереження, які фіксували дії російських військ на території Чорнобильської АЕС; фільм Єви Нейман «Коли над морем спалахує блискавка» (When Lightning Flashes Over the Sea, Німеччина-Україна) про життя одеситів від час війни; фільм Віталія Манського «Час підльоту» (Time to the Target, Латвія-Чехія-Україна) про обряди скорботи воєнного часу на західній Україні.

Берлінале 2025 відбудеться 13-23 лютого, фестиваль відкриє спеціальний позаконкурсний показ стрічки Тома Тиквера «Світло» (The Light).

Підготувала: Ніна Петрович