Чому державні закупівлі мають значення в міжнародній торгівлі?
Держзакупівлі - це купівля товарів, робіт чи послуг у приватних компаній. Приклади державних закупівель включають покупку комп'ютерів для лікарні, забезпечення людей водою, газом чи електрикою, а також право на будівництво лікарні або дороги.
Держзакупівля в двох словах
Державні закупівлі покривають досить значну частку світової торгівлі. В ЄС у 2017 році державні закупівлі товарів і послуг оцінювалися в 2 трлн євро або 13,3% від ВВП. ЄС ввів нові правила для відкриття ринку державних закупівель в Європі в 2016 році. Ці нові правила скорочують бюрократичну тяганину і полегшують для невеликих компаній ведення бізнесу з державними органами.
Відкриття ринків державних закупівель може бути корисним з багатьох причин:
- Конкуренція між приватними компаніями збільшує шанси уряду отримати краще співвідношення ціни і якості і підвищує ефективність використання державних ресурсів.
- Підвищення прозорості процесу подачі заявок допомагає боротися з корупцією.
- Це підвищує правову визначеність.
Ринок держазакупівель ЄС є одним з найбільш відкритих у світі. Однак європейські компанії не завжди можуть отримати рівний доступ до ринків державних закупівель за межами ЄС. Багато країн не хочуть відкривати свої ринки, щоб не стати суб'єктом міжнародної конкуренції. Як наслідок, це створює досить нерівні умови для компаній з ЄС, обмежуючи можливості для бізнесу на цих ринках.
Деякі країни ввели протекціоністські заходи, що стосуються контрактів на закупівлі, які б'ють по компаніям ЄС. Такі політики застосовують:
- Бразилія;
- Китай;
- Індія;
- Індонезія
- Росія;
- Туреччина;
- Сполучені Штати (серед інших).
Торгова політика ЄС і державні закупівлі
Поряд з регулюванням внутрішнього ринку державних закупівель, зрозуміло, що ЄС намагається зробити більш відкритими ринки державних закупівель за її межами. У своїх торгових угодах ЄС і його торговельні партнери пропонують один одному доступ до закупівель певних товарів і послуг, щоб стимулювати більш відкриті і збалансовані міжнародні ринки. Це означає, що компанії з ЄС можуть легше вести бізнес на міжнародному ринку державних закупівель, тим самим розширюючи свій бізнес і надаючи більше робочих місць.
Торгові переговори з іншими країнами і регіонами:
Правила про державні закупівлі вже включені в угоди про вільну торгівлю ЄС з:
- Андське співтовариство;
- Вірменія;
- Канада;
- Центральна Америка;
- Чилі;
- Грузія;
- Ірак;
- Корея;
- Казахстан;
- Киргизія;
- МЕРКОСУР;
- Мексика;
- Молдова;
- Сінгапур;
- Швейцарія;
- Україна;
- В'єтнам.
Ведуться переговори з декількома регіонами і країнами, і очікується, що вони відкриють ринки державних закупівель:
- Австралія;
- Азербайджан;
- Індонезія;
- Нова Зеландія;
- Туніс;
- Узбекистан.
Перегляд правил світової торгівлі
Перегляд Угоди про державні закупівлі вступив в силу в 2014 році. Він забезпечує більш високий рівень ясності та прозорості і гарантує рівні умови постачальникам, постачальникам і послуг, що виходить від Сторін, в процедурах закупівель. Він також «запропонував» близько 80-100 мільярдів євро в рік додаткових можливостей для бізнесу за рахунок подальшого відкриття ринків державних закупівель в 48 країнах, які є частиною Угоди.
Європейська комісія запропонувала новий набір інструментів в області державних закупівель, щоб забезпечити більше можливостей і більшої справедливості для підприємств ЄС, що конкурують на міжнародному рівні. Ця пропозиція надає Комісії важіль для залучення країн за межами ЄС до переговорів про подальше відкриття їх ринків державних закупівель.
Ця пропозиція в даний час розглядається Європейським парламентом і Радою.