20:43 / 27.11.2019 Политика

Вдосконалення процедури тимчасової зміни місця голосування стало темою першої відкритої наради ЦВК

Комісія запровадила ініціативу опрацювання проєкту відповідного Порядку за участі громадянського суспільства

27 листопада у Центральній виборчій комісії у новому форматі – в режимі відкритої наради – відбулося обговорення проєкту Порядку тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси.

17 жовтня ЦВК оприлюднила на своєму вебсайті згаданий проєкт, підготовлений Службою розпорядника Державного реєстру виборців (ДРВ). Адже практика проведення загальнодержавних виборів у 2019 році засвідчила необхідність удосконалення процедури тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси. Одночасно всім небайдужим до суспільних процесів у нашій державі було запропоновано долучитися до опрацювання цього документу та надати свої пропозиції і зауваження до нього.

Питання тимчасової зміни місця голосування сьогодні є одним з чутливих, - зазначив Голова ЦВК Олег Діденко, відкриваючи нараду. - Усі пам’ятають, які проблеми виникали під час останніх двох виборчих кампаній: великі черги до відділів ведення ДРВ, багато виборців не змогли скористатися цим правом. Тому ЦВК послідовно рухається у напрямку максимального спрощення відповідних процедур. Нагадаю, початку парламентської кампанії вже були вчинені певні дії щодо їх спрощення. Внаслідок відповідних роз’яснень ЦВК відділи ведення ДРВ припинили вимагати деякі підтверджуючі документи.

За його словами, наступним кроком стало те, що Служба розпорядника ДРВ розробила новий варіант Порядку, основний акцент в якому зроблений на можливості подачі заяви про тимчасову зміну місця голосування в електронній формі. "Такий підхід в комплексі з іншими новаціями, на нашу думку, істотно спростить цей механізм,  - підкреслив Голова Комісії.

-  Разом з тим, для того, щоб рішення були обгрунтованими, а Порядок був максимально якісним, ми вирішили залучити до його обговорення громадськість. І мене потішило, що жодних критичних зауважень щодо запропонованої процедури звітритися в електронній формі ми не отримали, - констатував очільник ЦВК. - Навпаки, надійшли пропозиції щодо ще більшого спрощення і полегшення механізмів звернення.

Своєю чергою керівник Служби розпорядника ДРВ Олександр Стельмах повідомив,  що до Комісії надійшло понад 40 різноманітних пропозицій від 10 представників громадянського суспільства та зацікавлених громадян. Кожну з них було ретельно опрацьовано, за результатами чого для зручності складено порівняльну таблицю. "Частину пропозицій було враховано або враховано редакційно під час роботи над майбутнім непересічним документом. Проте, окремі пропозиції можливо врахувати лише у разі внесення змін до законодавства", - зазначив О. Стельмах.

Запрошення активістів, які долучилися до опрацювання проєкту, взяти безпосередню участь у відкритій нараді ЦВК, стало логічним продовженням роботи над Порядком. На цю ініціативу Комісії відгукнулися представники Міністерства юстиції України, Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) в Україні, Всеукраїнської громадської організації "Громадянська мережа "ОПОРА", громадської організації "Громадський холдинг "Група впливу" та керівник напряму "Верховенство права" Центру демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ). Вони разом з членами ЦВК в режимі "brainstorm" детально проаналізували вже систематизовані спільні напрацювання на предмет їх раціональності, ефективності запровадження на практиці, а також з точки зору потенційних ризиків.

Так, голова правління Всеукраїнської громадської організації "Громадянська мережа "ОПОРА" Ольга Айвазовська, дякуючи за запрошення і новий формат – відкритий діалог, відзначила, що захід подібного роду, дійсно, було проведено вперше і він, без сумніву, є корисним. "Ця постанова нам не байдужа, вона зазнавала декількох етапних змін, - підкреслила вона. -  А в сучасній редакції є пропозиції, які раціональні з точки зору спрощення доступу виборців, як, наприклад, екстериторіальний принцип звернення, коли громадянин може звертатися до будь-якого відділу ведення ДРВ".

За відкритість і пошук нових форм співпраці с громадянським суспільством подякувала ЦВК й виконавча директорка громадської організації "Громадський холдинг "Група впливу" Тетяна Дурнєва, яка особисто підготувала кілька пропозицій до Порядку.

На завершення наради Голова ЦВК повідомив, що Комісія має наміри вже наступного тижня формалізувати відшліфовані власні напрацювання і пропозиції громадськості шляхом прийняття відповідної постанови. "Що ж до майбутнього, то Комісія не тільки продовжуватиме практику відкритих нарад, а й буде працювати над пошуком інших нових форм комунікації та співпраці з суспільством", - запевнив О. Діденко.

ДО ВІДОМА! ПРО ЩО ЙДЕТЬСЯ В ПРОЄКТІ ПОРЯДКУ:

Зокрема, жвава дискусія і професійний обмін думками тривав навколо наступних запропонованих новел:

- скасування вимоги щодо подання виборцем разом із заявою про тимчасову зміну місця голосування документів, які підтверджують необхідність такої зміни;

- забезпечення можливість реалізації права голосу на виборах та референдумі виборцями, які не мають зареєстрованого місця проживання шляхом застосування процедури тимчасової зміни місця голосування;

- надання можливості звернення щодо тимчасової зміни місця голосування до органу ведення Реєстру для виборців, які постійно нездатні пересуватися самостійно, через уповноважених осіб;

- спрощення процедури звернення щодо тимчасової зміни місця голосування для виборців, які проживають або перебувають межами України шляхом подання відповідної заяви до органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України через відповідну закордонну дипломатичну установу України;

- оптимізації тимчасової зміни голосування під час виборчого процесу з виборів Президента України через надання можливості виборцю визначитися із тимчасовою зміною місця голосування на одному з етапів цього виборчого процесу (голосування у день виборів Президента України або повторному голосуванні), а також про одночасну зміну місця голосування на обох його етапах (як під час голосування у день виборів Президента України, так у день повторного голосування);

- можливості використання виборцем альтернативного шляху оформлення тимчасової зміни голосування шляхом електронного звернення до органу ведення Реєстру. Таке звернення подається виборцем з накладенням його електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги". Це дозволить рівномірно розподілити навантаження на працівників органів ведення Реєстру, а також зменшить необхідність фізичного відвідування виборцем офісу органу ведення Реєстру для подання заяви;

- посвідчення, що підтверджує тимчасову зміну місця голосування за бажанням виборця може бути створене в  електронній формі і надсилатись органом ведення Реєстру на адресу електронної пошти, вказаній в зверненні виборця;

- унормування процедури відкликання виборцем звернення про тимчасову зміну місця голосування.

ДОВІДКОВО. Механізм тимчасової зміни голосування вперше був застосований у 2012 році. З того часу ця процедура є незмінною складовою всіх без винятку виборів Президента України та виборів народних депутатів України. В період з 2012 по 2019 роки під час 17 виборчих процесів (3 ВНД, 3 ВП, 11 проміжні ВНД) майже 1 мільйон 480 тисяч разів виборці звертались до відповідних відділів ведення Реєстру щодо зміни місця голосування. Це 992 тисячі унікальних громадян України. Є виборці, які 7 раз користувались можливістю зміни місця голосування.

Під час проведення парламентських виборів у поточному році в Порядок тимчасової зміни місця голосування були внесені зміни в частині скасування вимог щодо подання виборцем разом із заявою про тимчасову зміну місця голосування документів, які підтверджують необхідність такої зміни, що безумовно позитивно вплинуло на хід виборчого процесу.

Відділ взаємодії із ЗМІ Секретаріату Комісії