Філіп Карбер: Україна зіткнулася з російською "Війною нового покоління"
Філіп Карбер ніколи не міг навіть прогнозувати, що Україна буде в змозі так довго протистояти російській агресії. Однак це відбувається вже третій рік поспіль.
Президент Фонду «Потомак», незалежного центру політичного аналізу, що у Вірджинії зазначає про те, що Збройні Сили України «cуттєво зміцніли», з часу режисованого Росією конфлікту у східних регіонах Луганської та Донецької областей в квітні 2014 року.
«Це було диво» cказав в телефонному інтерв’ю «The Ukrainian Weekly» (США) експерт в галузі оборони та національної безпеки, зауваживши, що у 2014 році Київ «доклав неймовірних зусиль, що б виставити 10 боєздатних батальйонів».
Сьогодні, по трьох роках війни на Донбасі та 10000 чоловік убитими, Україна має 22 бригади і близько 70 батальйонів, та має спроможності для розгортання до 30 бригад.
Хоча навесні 2014 року Україна спромоглася запобігти реалізації Росією «Проекту Новоросії» в результаті якого Харків, Дніпропетровськ, Херсон, Запоріжжя та Одеса мали вислизнути з рук Києва, за словами доктора Карбера, конфлікт «переміщався швидко і рішуче».
Зрив планів конфлікту, він приписує «духу Майдану» – революції, яка повалила гнітюче та корумповане президентство Віктора Януковича в лютому 2014 року – і внаслідок якої було негайно сформовано добровольчі підрозділи, що на початкового етапі чинили опір об’єднаним російсько-сепаратистським елементам сходу України.
Однак, продовжує він, до кінця літа 2014 року Збройні Сили України змогли зібратися та підвищити бойові спроможності, а сьогодні вони вже в 5 разів потужніші.
«Звичайно, на початку армія була зі застарілою технікою, повільною, не ефективною, не мотивованою і так далі», веде далі доктор Карбер. Однак ці слова вже її не стосувалися наприкінці літа 2014 року, і країна не існувала б сьогодні, якщо б її армія не досягла такого значного прогресу у реформуванні, модернізації озброєння, вдосконаленні навчання. Цілому поколінню бойових командирів довелося вчитися на фронті … вчитися у самих себе і, зрозумівши це, деякі з них стали першокласними командирами.
Одним із прикладів нової генерації командирів, згаданих доктором філософії Джорджтаунського університету є генерал-лейтенант Михайло Забродський. Влітку 2014 року, тоді ще полковник Збройних Сил України, випускник Командно-штабного коледжу сухопутних військ США, очолив 400 кілометровий рейд в рамках серії військових операцій. Більша частина рейду пройшла по ворожим тилам.
«Успіх цього рейду … полягав у створенні клину між двома [так званими] народними республіки, а також у звільненні смуги вздовж російського кордону, для інших українських підрозділів», писав в 2015 році доктор Карбер.
Провівши загалом 177 днів на лінії зіткнення в ході 25 поїздок в період з березня 2014 року до кінця 2016 року, колишній радник високого рівня уряду США заявив, що Україна стикається з «Війною нового покоління», яку Росія тестує і вдосконалює на Донбасі.
Ця війна, за словами доктора Карбера «поєднує в собі конфлікт низької інтенсивності та приховану участь держави-агресора з прямим її втручанням, навіть бравадою».
Компоненти цієї війни включали в себе політичні диверсії, захоплення урядових будівель, поліцейських ділянок, аеропортів і військових складів, тобто втручання, примус і маніпуляції та примушення до переговорів. Останнє застосовується, коли є потреба у перемир’ї, яке необхідне для переозброєння підопічних бойовиків, а нова хвиля порушень заставляє «кровоточити армію противника», зазначається в аналізі конфлікту від 13 травня 2016 року, співавтором якого є доктор Карбер.
Останнім кроком Москви стало визнання, документів що засвідчують особу, виданих на окупованому сході України. Доктор Карбер вважає, що Указ президента Росії Володимира Путіна від 18 лютого мотивовано тим, що він змушений прийняти моральне зобов’язання щодо етнічних росіян «відчувати себе частиною Батьківщини».
Інша причина полягає в тому, що Росія наближається до точки прийняття рішення: «Або спробувати перевизначити розділову лінію і спостерігати за нею, а це означає, що і Донбасу, і Криму будуть надаватися російська допомога у вигляді субсидій… або росіянам доведеться втрутитися і покласти край війні з військової точки зору», зазначив він. Визнання проксі документів дає Росії «такий варіант», додав доктор Карбер.
«Три роки потому, Київ краще підготовлений, щоб протистояти і протидіяти російській витонченій інформаційно-пропагандистській війні», – сказав він. За шкалою від «одного» до «п’яти», Україна пройшла від «мінус одного» до «чотирьох»… Україна стала сильнішою та мудрішою… у своїй протидії інформаційній війні, заснованій на високих стандартах точності у військової звітності та питаннях, пов’язаних зі збройними силами».
Він сказав, що люди стали більш обізнаними і сьогодні «переважна більшість людей на Донбасі кажуть: «зупинити цю війну прямо зараз, вона того не вартує».
Таким чином, ймовірність відокремлення інших регіонів є «значно нижчою… і служби безпеки змогли виявити людей, які або налаштовані проросійськи або були росіянами».
За тією ж шкалою, Україна посідає «третю» позицію у здатності захиститися від потенційного повстання; на противагу, «здатності Росії зробити теж саме зменшується від «трьох» до «одного»«, – зазначає доктор Карбер.
Проте, він визнав, що через три роки після революції на Майдані, «люди засмучені … тому що реформи не спричинили трансформуючого ефекту змін, на які вони сподівалися».
Військовий експерт закликав до більшого громадського терпіння, з огляду на те, що війна виснажує ресурси та гроші. Він зазначив, що для залучення «серйозних людей із досвідом» на посади середньої ланки в цивільній службі, їм необхідно платити більше. Оскільки війна займає від третини до половини часу Президента Петра Порошенка, «він не зосереджений на вирішенні проблем тільки цієї або іншої сфери».
«Слово «реформа» просто вимовляється і важко реалізується», сказав він. «Причина в тому, що інституції творять не тільки структуру, але і культуру всередині них. Для цього недостатньо просто призначити нового голову… Один з ключових моментів – бути спроможними створити процвітаючу економіку, але з огляду на великий борг, енергетичну залежність України від Росії та фінансування надзвичайно дорогої війни, Україні не вистачає капіталу, щоб здійснити (цей) вибух можливостей для подолання недуги».
Росія підготувала успішний ґрунт на Донбасі, використовуючи «опір ідентичності», інфільтрацію російських агентів та колабораціоністів, погані економічні умови і «20 років зневаги до української армії», – пояснив він.
Тому, коли офіцер російського ГРУ Ігор Гіркін розпочав війну, захопивши Слов’янськ у квітні 2014 року, «він знав, які співробітники поліції будуть на стороні уряду, яких можна підкупити, і які будуть на його боці».
Доктор Карбер продовжив: «Він [Гіркін] знав, кого вбивати. Він був найсмертоноснішою зброєю, яку застосувала Росія при створенні цього сепаратистського руху. Деякі з них були російськими агентами, деякі – перебували там протягом тривалого часу. Ті хлопці, які складали ядро, мали агентів на місцях, підсилених підтримкою та зв’язками з російськими військовими. Відповідальність Росії є дуже глибокою».
Новопризначений радник президента США з національної безпеки генерал-лейтенант Герберт Р. МакМастер є «яструбом» стосовно Росії і є «саме таким лідером, якого бажав бачити президент», – сказав доктор Карбер.
Він «не тільки досвідчений першокласний військовий, але й один із найяскравіших та найбільш інноваційних лідерів в армії США … Він жорсткий, розумний і абсолютно чесний – поєднує глибоку мудрість політика і розуміє яким чином національна безпека і вказівки мають артикулюватися чи ні з Білого Дому».
На питання, що б сталося, якби Україна припинила боротьбу, доктор Карбер відповів, що країна, яка вже втратила 7 відсотків, або 43,744 квадратних кілометрів території на користь Росії, «буде зменшена до уявної фікції і перестане існувати у тому вигляді як існує сьогодні».