17:50 / 19.12.2013 Политика

Спостерігачі ОБСЄ: Ситуациія щодо проведення виборів у порівнянні з минулим роком значно покращилась

18 грудня відбулася робоча зустріч Голови Центральної виборчої комісії Михайла Охендовського з групою спостерігачів від Бюро демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі на чолі з її керівником паном Джонатаном Стоунстрітом. 

На початку заходу Голова Комісії висловив задоволення, що спостерігачі БДІПЛ ОБСЄ мали можливість оцінити хід підготовки до виборів, процедури голосування, підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування окружними комісіями та висловив надію, що ця зустріч стане гарною нагодою обмінятися думками і враженнями щодо їх проведення.

За словами М.Охендовського, ЦВК у цілому задоволена тим, як пройшло голосування та підрахунок голосів на виборчих дільницях.

– Разом з тим, велике занепокоєння Комісії викликали повідомлення в засобах масової інформації про те, що окремі спостерігачі відзначали випадки підкупу виборців до дня голосування, – зазначив Голова ЦВК. «Такі дії за законодавством України є злочином. Розслідування повідомлень про відповідні злочини належить до компетенції органів МВС України. І Центральна виборча комісія сподівається, що розслідування таких фактів буде швидким і ефективним», - додав М. Охендовський.

Він також поінформував, що до Комісії офіційних повідомлень з цього приводу не надходило. Але ті повідомлення в ЗМІ, з якими мали можливість ознайомитися члени ЦВК, дають підстави вважати, що спостерігачі повідомляли про відповідні факти органи МВС.

– Безумовно, українське суспільство має право знати, чи дійсно мали місце такі факти. І якщо так, то винні обов’язково мають бути покарані, – наголосив М.Охендовський.

Інформуючи спостерігачів БДІПЛ ОБСЄ про особливості підрахунку голосів у ніч з 15 на 16 грудня, Голова ЦВК закцентував увагу на тому, що вже до 6 години ранку 16 грудня у всіх п’яти виборчих округах на всіх 648 виборчих дільницях, які були утворені в Україні, цей процес був завершений. Станом на 10 годину ранку ОВК ввели до ІАС «Вибори» відомості щодо змісту протоколів 72 відсотків дільничних виборчих комісій. А вже вранці вівторка 17 грудня цей процес було завершено.

З цього приводу М.Охендовський відзначив ефективну роботу колег з дільничних та окружних виборчих комісій, наголосивши, що станом на 10 годину ранку 16 грудня вони працювали в чотири рази швидше і ефективніше, ніж на попередніх виборах саме в цих округах. Він також повідомив, що вже ввечері того ж дня ЦВК отримала перший протокол про підсумки голосування – з ОВК одномандатного виборчого округу № 223. А протягом наступного дня – 17 грудня – Комісія прийняла відповідні протоколи й від окружних виборчих комісій решти чотирьох одномандатних виборчих округів – № 132, 197, 194, 94.

Своєю чергою, пан Д. Стоунстріт, подякувавши Центральну виборчу комісію за плідну співпрацю, ще раз нагадав, що нинішня група спостерігачів БДІПЛ ОБСЄ не була повноцінною місією спостереження, яка могла би надати комплексний звіт щодо повторних виборів народних депутатів України. «Остаточний звіт за результатами наших спостережень буде підготовлено орієнтовно через два місяці», – сказав він.

– Але, попри це, можу відзначити, що на виборчих дільницях, які ми мали можливість відвідати, мої колеги не помітили істотних проблем під час голосування. Звісно, можна згадати кілька випадків і поставити по ним запитання, проте, навіть незважаючи на деякі процедурні відхилення, процес голосування та підрахунку голосів відбувався досить організовано, – розповів керівник групи спостерігачів.

Разом з тим, пан Д. Стоунстріт особливо подякував Центральну виборчу комісію за те, що в протоколи про підрахунок голосів виборців прізвища кандидатів в народні депутати України були заздалегідь внесені поліграфічним способом, що значно пришвидшило та забезпечило точність роботи членів дільничних виборчих комісій.

Учасники зустрічі також обговорили низку проблемних питань організації підготовки виборів народних депутатів України. Зокрема, пан Д. Стоунстріт висловив пропозицію щодо доцільності перегляду встановленого законом про вибори 5-річного цензу осілості для кандидатів у народні депутати, навівши приклад того, як застосування відповідних норм призвело до скасування реєстрації одного з кандидатів в листопаді 2013 року. У відповідь на цю пропозицію М. Охендовський відзначив, що згадані приписи закону базуються на нормах Конституції України. На його погляд, проблема полягає не в існуванні цих норм як таких, а в неоднаковому їх розумінні Центральною виборчою комісією з одного боку та судами – з іншого. Крім того, на думку Голови ЦВК, судова практика з цього питання є суперечливою. М. Охендовський повідомив, що для практичного розв’язання проблеми готовий вже у січні 2014 року запропонувати Центральній виборчій комісії звернутися до Конституційного Суду України щодо тлумачення відповідних норм Основного закону, використавши надані Комісії повноваження. «У майбутньому усім кандидатам має бути забезпечена абсолютна правова визначеність щодо тлумачення вимог Конституції про проживання в Україні. Це стане запорукою однакового застосування відповідних норм і Центральною виборчою комісією і судами», - сказав Голова Комісії.

У подальшому, навівши приклади поодиноких недоліків, які зафіксували представники БДІПЛ ОБСЄ на виборчих дільницях, та висловивши низку інших побажань щодо організаційного удосконалення їхньої роботи в майбутньому, пан Д. Стоунстріт підсумував: «З огляду на те, що ми побачили, узагальнювати такі випадки ні в якому разі не можна. І, безумовно, ситуація щодо проведення виборів у порівнянні з минулим роком значно покращилась».

Довідково. Бюро демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі (БДІПЛ) є одним із основних інститутів у світі в галузі прав людини. Діяльність БДІПЛ, яке розміщене у Варшаві (Польща), розповсюджується на Європу, Кавказ, Центральну Азію та Північну Америку.

Бюро сприяє проведенню демократичних виборів і забезпеченню прав людини, терпимого ставлення та недискримінації, а також дотриманню принципу верховенства закону.

На повторні вибори народних депутатів України 15 грудня 2013 року Центральна виборча комісія зареєструвала 7 офіційних спостерігачів Бюро демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі. Загалом було зареєстровано 385 офіційних спостерігачів від 11 іноземних держав та 10 міжнародних організацій. Голосування проходило на 649 виборчих дільницях.

Відділ взаємодії із ЗМІ                                                                          

Секретаріату Комісії