06:36 / 07.04.2025 Политика

Зеленський ініціював розслідування, хто з урядовців "злив" проект угоди про надра, – FT

Ілюстративне фото з відкритих джерел

Президент України Володимир Зеленський доручив СБУ розслідувати витік проекту угоди зі США, за якою американські компанії отримують пріоритетний доступ до видобутку всіх українських корисних копалин. Про це пише Financial Times з посиланням на українські джерела.

У рамках розслідування чиновників з різних відомств перевіряють, у тому числі з використанням детектора брехні. Поліграф уже пройшли співробітники кількох міністерств. Скільки людей відправили на перевірку, співрозмовники видання не уточнювали.

Офіс президента України відмовився коментувати FT цю інформацію. У СБУ заявили, що діють у рамках закону, щоб захистити безпеку України, та зберігають певні деталі своєї діяльності в таємниці.

Деталі нового проекту угоди України та США щодо надр наприкінці березня оприлюднив народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк. Звідки у нього з'явилася копія проекту угоди, він пояснювати не став. 

Желєзняк зокрема зазначив, що угода "жахлива" з точки зору українських інтересів і не містить "навіть натяку" на гарантії безпеки з боку США. Документ включає всі українські корисні копалини, Київ буде зобов'язаний передавати доходи від корисних копалин до спеціального фонду, а американським внеском пропонують вважати надану військову допомогу з 2022 року.

Документ охоплює не лише всі мінеральні ресурси на території України, а й інфраструктуру - залізниці, трубопроводи, порти та переробні заводи.

Після Железняком подробиці угоди опублікували агентство Bloomberg і Financial Times. В Україні та на Заході нову версію ресурсної угоди зі США порівняли з репараціями країни-агресорки, що програла.

Українська влада заявила, що йдеться лише про один з проектів угоди, і наголосила, що обговорення договору триває.

На брифінгу 28 березня президент Зеленський заявив, що вважає "дивним" витік американського документа. "Цікаво, хто передає цю інформацію", - сказав він.

Раніше він відкинув позицію Дональда Трмпа про те, що надану США військову допомогу слід розглядати як кредит, який має бути погашений у рамках угоди. Офіційний Київ розцінює попередню підтримку з боку США як грант.

Підготував: Сергій Дага