14:31 / 26.02.2025 Политика

Україна може стати "Ізраїлем на Дніпрі", якщо поверне собі ядерну зброю, – The Telegraph

Фото: Getty Images

Хоч Україна намагається не турбувати західних партнерів, офіційно заявляючи, що поки що не збирається розробляти ядерну зброю, ніхто повністю не виключає такої можливості в майбутньому.

Український історик Євген Фінкель у своїй новій книзі пише, що його батьківщина може перетворитися на "Ізраїль на Дніпрі". Це означає не тільки загартоване в боях населення, готове захищатися, а й, можливо, створення незалежного ядерного арсеналу, подібного до ізраїльського, пише The Telegraph.

Після розпаду СРСР, підписавши Будапештський меморандум 1994 року, незалежна Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки з боку росії, США і Великої Британії.

Кремлівський диктатор путін грубо порушив ці гарантії, спочатку окупувавши Крим, частину Донецької та Луганської області у 2014 році, а потім і зовсім почавши повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

Медіа пише, що після того, як президент США Дональд Трамп на початку лютого фактично відкинув можливість членства України в НАТО, у Києві все частіше обговорюють можливість створення власної ядерної програми.

Створення ядерного арсеналу в XXI столітті зазвичай асоціюється з такими ізольованими державами, як Іран і Північна Корея. Однак Україна, попри підтримку Заходу, може дійти висновку, що це єдина гарантія її виживання, йдеться в матеріалі.

При цьому, Україна має не тільки мотиви, а й можливості для створення ядерної зброї. Бувши однією з найбільш технологічно розвинених країн колишнього СРСР, вона має багатий досвід у галузі збагачення урану і розробки систем доставлення ядерних боєзарядів. Наявні атомні реактори можуть забезпечувати необхідний уран і плутоній. Для перетворення їх на збройові матеріали знадобляться додаткові потужності з перероблення палива, але з огляду на стрімкі темпи військових розробок в Україні, багато експертів вважають це цілком можливим.

На думку доктора, старшого наукового співробітника Лондонського Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI) Сідхарта Каушала, в України вже є ракети, як-от радянська “Точка”, які можуть нести ядерні боєголовки. Однак, як він зазначає, ні Захід, ні росія не дозволять Києву розвивати ядерну зброю.

Українські ядерні об’єкти регулярно перевіряються Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ), інспектори якого можуть виявити будь-які спроби несанкціонованого збагачення урану.

– Це не тільки стривожить західних партнерів України, а й дасть Росії привід для подальшої військової інтервенції, який Заходу буде складніше оскаржити, – пояснює Каушал.

При цьому журналісти підкреслюють, що навіть якщо Україна якимось чином створить значний ядерний арсенал, немає жодних гарантій, що це забезпечить їй мир.

Підготував: Сергій Дага