В ЄС обіцяють не вимагати від України жодних корисних копалин в обмін на надання допомоги

Країни-члени Європейського Союзу не вимагатимуть від України жодних корисних копалин в обмін на надання їй допомоги.
Про це в інтерв’ю «Суспільному» розповів голова Європейської Ради Антоніу Кошта.
За його словами, упродовж останніх трьох років Європейський Союз був великим донором для України. Це, каже Кошта, робиться як для українців, так і для європейської безпеки.
Щодо угоди України та США про рідкісноземельні метали, то очільник Європейської Ради наголосив, що Україна є суверенною державою, а тому має право управляти своєю територією і вести переговори на міжнародному рівні.
Президент США Дональд Трамп заявив, що хоче отримати відплату за американську допомогу Україні під час повномасштабної війни проти росії. Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна відкрита до американських інвестицій у видобуток корисних копалин — це він обговорював з американським президентом у вересні 2024 року, а також вніс це у свій План перемоги як один із пунктів.
Міністр фінансів США Скотт Бессент приїжджав до Києва з проєктом угоди про українські надра, однак Зеленський не підписав цієї угоди, пояснивши, що документ не відповідав українським інтересам. ЗМІ писали, що США захотіли отримати право на 50% запасів корисних копалин в Україні. У Білому домі назвали відмову Зеленського «недалекоглядною».
Після цього Трамп заявив, що Україні потрібно провести вибори, оскільки глава української держави Володимир Зеленський буцімто має лише 4% рейтингу підтримки. Він також сказав, що Україні «не слід було починати» війну, і припустив, що за три роки можна було домовитися про мир.
Крім того, за словами президента США, Україна «матиме проблеми», якщо не підпише угоду з Вашингтоном.
Водночас Майк Волц заявляв про те, що США заслуговують на «відшкодування своїх інвестицій», а не на «ескалацію риторики» та «дивний спротив» з боку України.
Підготувала: Ніна Петрович