Трамп фактично зняв з американців відповідальність за хабарі іноземним чиновникам

Генпрокурорка США Пем Бонді отримала наказ припинити виконання Закону про корупцію за кордоном 1977 року, який забороняє американцям підкуповувати іноземних урядовців для ведення бізнесу (FCPA). Про це пише Financial Times.
«Це означатиме набагато більше бізнесу для Америки. На папері це звучить добре, але [на практиці] це катастрофа. Це означає, що якщо американець переїжджає в іншу країну і починає там вести бізнес легально, законно чи іншим чином, це майже гарантоване розслідування, звинувачення, і ніхто не хоче вести бізнес з американцями через це», — так Дональд Трамп прокоментував свій наказ Мінюсту про зупинку дії FCPA.
Представник Білого дому заявив, що «національна безпека країни залежить від того, чи Америка та її компанії отримають стратегічні комерційні переваги по всьому світу».
Саме тому, мовляв, Трамп припинив «надмірне, непередбачуване застосування FCPA, яке робить американські компанії менш конкурентоспроможними».
У Білому домі заявили, що національна безпека США вимагає стратегічних переваг у різних інфраструктурних активах, таких як важливі корисні копалини та глибоководні порти.
Як FCPA протидіяв міжнародній корупції
Водночас адміністрація президента США потенційно підриває важливий інструмент для придушення неправомірної поведінки окремих осіб і компаній.
Саме на FCPA базуються кілька найгучніших справ Міністерства юстиції США. Серед них:
Угода з компанією Trafigura про визнання провини у 2024 році з приводу хабарів, які торговельний дім здійснив у Бразилії, щоб зберегти бізнес з контрольованою державою нафтовою компанією Petrobras.
У 2022 році один із ексстарших партнерів міжнародної консалтингової компанії McKinsey визнав себе винним в участі у змові з метою порушення FCPA у зв’язку з масштабним корупційним скандалом під час правління експрезидента Південної Африки Джейкоба Зуми.
У жовтні 2024 року одна з найбільших оборонних компаній світу і підрядник Пентагону RTX погодилась виплатити понад $950 млн у справі про підкуп чиновника в Катарі, щоб той сприяв продажу зброї близькосхідній країні і обманом змусив Пентагон переплатити за зброю, включаючи ракетні системи Patriot.
У 2024 SEC висунула звинувачення колишньому керівнику Azure Power Global, компанії з відновлюваних джерел енергії. Компанія опинилась у центрі розслідування щодо звинувачень індійського мільярдера Гаутами Адані у схемі хабарництва. Міністерство юстиції також порушило кримінальну справу. Azure тоді заявила, що колишні співробітники, на яких посилаються у звинуваченнях, були «відокремлені» від неї понад рік. Adani Group назвала звинувачення «безпідставними».
Рішення Трампа викликало критику з боку експертів з боротьби з корупцією. Вони впевнені, що цей крок завдасть шкоди американським компаніям, які працюють за кордоном.
«Більшість [американських] компаній цінують той факт, що FCPA дозволяє їм бути твердими у відмові від хабарів, оскільки більшість компаній приватного сектору — цілком розумно — вважають хабарництво непродуктивними витратами», — підкреслює Річард Неф’ю, колишній антикорупційний координатор Держдепу.
Офіційний представник Білого дому сказав, що генпрокурорка Бонді видасть нові вказівки з приводу правоохоронних заходів, які «сприяють американській конкурентоспроможності та ефективному використанню ресурсів федеральних правоохоронних органів», додавши, що попередні та існуючі дії FCPA будуть переглянуті.
Суди за FCPA призвели до «зростаючих витрат для економіки» США, впевнений посадовець. Він згадав 26 примусових дій, пов’язаних із законом, поданим департаментом юстиції та Комісією з цінних паперів і бірж у 2024-му.
Наприкінці 2024 року 31 компанія перебувала під розслідуваннями щодо FCPA.
Підготувала: Ніна Петрович