Виїзд українських біженців, може завдати шкоди економікам Східної Європи, – Reuters
Фото: Українські біженці у пункті реєстрації на Tauron Arena
Східноєвропейські країни, економіка яких зазнає впливу війни росії проти України, можуть стикнутися з новими викликами після завершення бойових дій. Зокрема, відтік українських біженців, які зараз займають робочі місця, може спричинити інфляційний тиск.
Як повідомляє Reuters, понад 4,3 млн українців, які втекли до Євросоюзу, отримали роботу в країнах регіону. Експерти попереджають, що можливе повернення цих працівників до України може негативно вплинути на економічну ситуацію в Європі.
Українські громадяни, які легально проживають і працюють у ЄС, значно сприяли розвитку виробництва та експорту. За даними Євростату, 22% із них працевлаштовані в Польщі, а ще 9% — у Чехії.
Голова швейцарської банківської групи Bank J. Safra Sarasin Крістіан Петтер зазначив, що економічний успіх багатьох країн значною мірою пов’язаний із роботою українців, які переїхали до Європи за останні два роки. За його словами, після повернення цих працівників до України в Польщі, Словаччині та Чехії виникне "прогалина на ринку праці", що стане серйозним викликом.
У Польщі рівень безробіття нині на історично низькому рівні, що підштовхнуло зростання заробітних плат до 10% минулого року. Уряд Чехії також попереджає про нестачу робочої сили, яка вже загрожує економіці країни. Схожа тенденція спостерігається й в інших державах регіону.
Зростання зарплат і інфляція ускладнюють зниження процентних ставок центральними банками. Крім того, високий рівень інфляції та зміцнення долара США створюють додаткові виклики для циклу зниження ставок у Східній Європі.
Станом на 31 серпня 2024 року 4,2 млн українців мали статус тимчасового захисту в країнах ЄС. Більшість із них знайшли притулок у Німеччині (1,1 млн), Польщі (975 тис.) та Чехії (376 тис.), які разом прихистили 60% українських біженців.
Підготував: Сергій Дага