00:12 / 12.01.2025 Политика

Петиція із закликом застосувати санкції РНБО до Портнова набрала необхідні голоси

Петиція на сайті Кабінету Міністрів із закликом застосувати санкції РНБО проти ексзаступника голови адміністрації Януковича Андрія Портнова зібрала необхідні 25 тисяч підписів. 

Про це свідчить сайт Кабміну. 

Станом на 11 січня — через 19 днів після публікації — звернення підписали понад 25 000 людей, тож тепер його має розглянути уряд.

Ще наприкінці минулого року керівниця відділу розслідувань hromadske Ярослава Вольвач подала цю петицію на розгляд Кабміну. Тоді ж учасники Медіаруху, а також українські медійні та громадські організації закликали президента Володимира Зеленського винести на розгляд РНБО пропозиції щодо санкцій проти Андрія Портнова.

Медіарух вимагає запровадити санкції з огляду на «численні журналістські розслідування, які свідчать про можливий збережений вплив Андрія Портнова на судову систему України».

Зазначимо, що невдовзі після оприлюднення петиції Ярослави Вольвач, Портнов через свою представницю Каріну Мікітян звернувся до Кабміну з проханням видалити її.

Портнов обіймав посаду радника першого заступника голови Адміністрації президента Віктора Януковича у 2011–2014 роках. У 2014 році Портнов виїхав з України, певний час жив у росії, а потім переїхав до Відня. Він закликав амністувати «беркутівців» та розпочати слідство проти учасників Євромайдану.

У березні 2014 року Європейський Союз запровадив санкції проти 18 громадян України, підозрюваних у незаконному привласненні державних коштів та причетності до порушень прав людини. Серед них був і Портнов. А в березні 2015 року ЄС продовжив санкції, але виключив зі списку Портнова.

У березні 2018-го Служба безпеки України порушила справу про держзраду щодо Портнова. Через це той подав позов до суду на СБУ. Згодом справу закрили.

У травні 2019 року Портнов повернувся в Україну після п’ятирічної відсутності. А в грудні 2021 року на нього наклали санкції США.

Нагадаємо, що «Рух Чесно» дослідив, наскільки ефективно працює інструмент електронних петицій, який в умовах воєнного стану залишається для громадян єдиним способом висловити свою позицію, зокрема щодо нових законів і владних ініціатив. За результатами моніторингу висновок невтішний: петиції, адресовані президенту України, перестають бути дієвим інструментом впливу.

Підготувала: Ніна Петрович