22:48 / 08.01.2025 Политика

ЗМІ підрахували, скільки разів Україна завдала ударів по російських НПЗ

За минулий рік українські дрони щонайменше 81 раз атакували нафтопереробні підприємства та паливні бази на території росії, а також на окупованих територіях України, підрахувала BBC. При цьому в другій половині 2024-го частота подібних атак знизилася - особливо у вересні та жовтні.

Під ударом були нафтопереробні заводи — за рік на них було не менше 31 атаки, і деяким підприємствам після цього був потрібний тривалий ремонт.

Перед Новим роком дрони атакували Новошахтинський нафтопереробний завод, там була пожежа — це стало одним із найбільших інцидентів наприкінці 2024 року. Це єдиний НПЗ у Ростовській області та найбільший постачальник нафтопродуктів на півдні росії. Завод тричі за минулий рік припиняв роботу. Поки не зрозуміло, чи він відновив її після останньої атаки.

Як заявила українська влада, цей НПЗ забезпечував постачання палива для російських танків, бронемашин та авіації, "його близькість до українського кордону була важливою для російської логістики війни".

Протягом минулого року стратегія ударів по російській нафтовій інфраструктурі змінилася.

З весни основний фокус змістився на об'єкти, що використовуються для постачання військової техніки, хоча раніше цілями частіше ставали заводи, які забезпечують паливом внутрішній ринок рф.

У другій половині року кількість атак скоротилася. У березні 2024 року газета Financial Times (FT) писала, що влада США закликала Україну припинити атаки на енергетичну інфраструктуру росії.

Вони побоювалися, що удари по російських НПЗ можуть призвести до зростання світових цін на нафту, а також спровокувати дії Москви у відповідь. У жовтні FT повідомляла, що Україна начебто хоче переговорів з росією про взаємне припинення ударів по енергетичній інфраструктурі, але поки що відмовлятися від таких ударів вона не збирається.

Під удари найчастіше потрапляли нафтові об'єкти в південних регіонах росії. Близько 20% усіх атак, за підрахунками ВВС, сталися в Краснодарському краї, вісім — у Ростовській області, шість — у Білгородській області та по п'ять — у Орловській та Волгоградській областях. Як мінімум у 64 випадках атаки призвели до пожеж.

У грудні було щонайменше три атаки на інфраструктуру, пов'язану з магістральним нафтопроводом "Дружба" — його південна гілка є єдиним дозволеним маршрутом постачання російської нафти до ЄС.

Повідомлялося про два інциденти в Орловській області, де розташована нафтобаза, що обслуговує "Дружбу", а також про атаку на нафтоперекачувальну станцію "Десна" у Брянській області.

Як джерела ВВС використовує заяви російської та української влади, дані різних ЗМІ і телеграм-каналів. При підрахунку враховувалися лише атаки, підтверджені хоча б двома незалежними джерелами. Наприклад, у підрахунках не враховано серпневі пожежі на Омському нафтопереробному заводі, оскільки участь безпілотників у цих інцидентах не була однозначно підтверджена.

У 2024 році виробництво бензину та дизеля в росії, згідно з доступною статистикою, скоротилося, а ціни на пальне зросли.

Підготувала: Ніна Петрович