Портнов вважає себе чистим перед законом і вимагає від Кабміну видалити петицію про санкції щодо нього
Колишній заступник голови адміністрації Януковича Андрій Портнов звернувся до Кабінету Міністрів України з проханням видалити петицію, яка пропонує винести на розгляд РНБО питання про накладення на нього санкцій.
Відповідне звернення представниця Портнова Каріна Мікітян направила Кабміну та авторці петиції, керівниці відділу розслідувань Hromadske Ярославі Вольвач, повідомляє Hromadske.
У зверненні йдеться, що Портнов не вчиняв жодних дій, які давали б законні підстави для запровадження санкцій щодо нього.
«Наголошуємо, що Андрій Портнов ніколи не вчиняв жодної з перелічених у статті 5 Закону України “Про санкції” протиправних дій, не має процесуального статусу в жодному кримінальному провадженні, щодо нього не винесено обвинувального вироку в жодній кримінальній справі, а також щодо нього відсутнє рішення суду, винесене в порядку ст. 284 КАС України про включення його до переліку осіб, пов’язаних із провадженням терористичної діяльності», — сказано у зверненні.
Тому, стверджує представниця Портнова, розміщення петиції щодо нього на офіційному урядовому сайті порушує права і свободи Портнова, а отже суперечить законодавству.
Крім того, представниця стверджує, що Ярослава Вольвач опублікувала цю петицію нібито з особистих мотивів в умовах конфлікту інтересів.
24 грудня керівниця відділу розслідувань Hromadske і представниця Медіаруху Ярослава Вольвач подала на розгляд Кабміну петицію із закликом застосувати санкції до екснардепа Андрія Портнова.
Учасники Медіаруху, українські медійні та громадські організації підтримали петицію і закликали президента Володимира Зеленського винести на розгляд РНБО пропозиції щодо запровадження санкцій проти Андрія Портнова.
Вони нагадали, що у 2021 році США ввели санкції проти Портнова, обґрунтувавши це його причетністю до корупційних дій, спрямованих на контроль української судової системи.
Окрім цього, з 2010-го по 2014 рік Андрій Портнов обіймав ключові посади в Адміністрації президента Віктора Януковича та був причетним до ухвалення так званих «законів 16 січня», які порушували права громадян, обмежували свободи та визнавали громадянське суспільство «екстремістами» й «іноземними агентами». Вони також нагадали про журналістські розслідування про можливий збережений вплив Андрія Портнова на судову систему України.
Нагадаємо, в лютому 2024 року Портнов подав до суду на Hromadske через розслідування, в якому журналісти, спираючись на аудіозаписи з квітня-травня 2014 року, стверджують, що Андрій Портнов, імовірно, був куратором окупації Криму. У своєму позові Портнов стверджував, що слова з матеріалу, начебто він є «колаборантом, зрадником, поплічником Росії» і нібито «курував окупацію Криму», принижує його честь, гідність та ділову репутацію.
12 грудня Київський апеляційний суд зобов’язав Hromadske видалити розслідування про Андрія Портнова. Редакція не погоджується з цим рішенням і збирається звертатися до Верховного Суду.
Раніше Портнов неодноразово вступав у конфлікт із журналістами та громадськими організаціями, зокрема подавав і вигравав позови до Руху «Чесно», проти редактора «Цензор.НЕТ» Юрія Бутусова та Центру протидії корупції, проти Hromadske через розслідування щодо окупації Криму, проти медіа LB, Kyiv Independent і аналітичного центру StateWatch тощо.
Підготувала: Ніна Петрович