Telegram користується алгоритмами, які просувають екстремістський контент, – SPLC
Правозахисна організація SPLC виявиля, що функція «схожі канали» рекомендує екстремістські канали, навіть якщо шукати інформацію про знаменитостей чи технології.
Месенджер Telegram користується алгоритмами, що просувають екстремістський контент. Про це йдеться в дослідженні американської правозахисної організації Southern Poverty Law Center (SPLC), яке оприлюднило BBC.
Дослідження виявило, що функція «схожі канали», запроваджена торік, рекомендує екстремістські канали, навіть якщо шукати інформацію про знаменитостей чи технології.
Наприклад, дослідниця Меґан Сквайр шукала за запитом «Дональд Трамп» у щойно створеному акаунті в месенджері. У «схожих каналах» з’явилися спільноти, що пропагують конспірологічну спільноту Q-Anon, яка підтримує Трампа.
Пошук за запитом «заворушення у Великій Британії» показав мем про Адольфа Гітлера, а також запропонував доєднатися до каналів ультраправих груп.
Професор Девід Маймон показав, як він за лічені хвилини після публікації запиту знайшов у Telegram людину, яка запропонувала йому купити пістолет-кулемет Uzi. За словами професора, який протягом шести років вивчає нелегальний контент у Telegram, подібних спільнот у месенджері десятки тисяч.
«За шкалою [небезпеки] від 1 до 10, я б сказала, що Telegram — це 11. Він поширює величезну кількість кримінального та екстремістського контенту. На мою думку, це надзвичайно небезпечно», — каже Меґан Сквайр.
У Telegram кажуть, що демонструють користувачам лише ті матеріали, які вони самі обрали. Платформа нібито видаляє мільйони одиниць шкідливого контенту щодня, використовуючи штучний інтелект.
Втім, колишній співробітник Telegram Еліс Кампо розповів, що у 2021 році сперечався із засновником месенджера Павлом Дуровим щодо таких матеріалів. Дуров тоді казав, що платформа не може вирішувати, хто і як має висловлюватися.
Нагадаємо, після арешту засновника Telegram Павла Дурова у Франції, платформа почала співпрацювати з місцевими правоохоронними органами. Telegram надав інформацію французькій владі в межах розслідувань кіберзлочинів, а згодом запити надійшли й від інших країн, таких як США, Південна Корея та Бельгія.
Згодом Дуров також повідомив, що платформа за запитами влади надаватиме IP-адреси та номери телефонів тих, хто займається нелегальною діяльністю. Компанія внесла відповідні оновлення до умов надання послуг та політики конфіденційності для користувачів по всьому світу.
У месенджері також з'явився бот @SearchReport, в який можна поскаржитися на заборонений контент.
Водночас, за даними управління ООН з наркотиків і злочинності, Telegram використовують для масштабної незаконної діяльності в Південно-Східній Азії. Зокрема, у телеграм-каналах відкрито і з «мінімальною модерацією» продають зламані дані кредиток, паролі, інструменти для кіберзлочинності, програми для крадіжки даних та інші послуги.
Підготувала: Ніна Петрович