Ісламісти з Хайат Тахрір аш-Шам можуть досягти угоди з Кремлем, – The Economist
Багато хто припускав, що повстанці в Сирії після падіння режиму Башара Асада виженуть із країни російські війська, проте обидві сторони вже вступили в переговори.
Кремль веде секретні переговори з представниками Хайат Тахрір аш-Шам (ХТШ), пише The Economist з посиланням на свої джерела в ХТШ.
Співрозмовник журналістів, знайомий із перебігом переговорів, заявив, що він прагматично ставиться до майбутніх відносин Сирії з росією і припустив, що ХТШ дасть змогу рф зберегти деякі або усі свої бази, і «поважатиме» російську оренду порту Тартус. У ХТШ також вважають малоймовірним, що Башар Асад, який переховується в росії, буде виданий Москвою.
Останніми днями російські сили в Сирії були змушені координувати свої дії з ХТШ — угрупованням, яке уряд рф донедавна вважав терористичним, пише The Economist. Бази Кремля виявилися оточені. Сили ХТШ забезпечують безпеку російських конвоїв, які евакуюють авіабазу Т4 для відправки в Хмеймім.
росія заявила про готовність надати Сирії гуманітарну підтримку в обмін на доступ до порту в Тартусі та авіабази Хмеймім, однак нові лідери країни вважають це недостатнім.
«Вони хочуть дипломатичних та економічних зв’язків із росією, які забезпечать хоч якийсь зв’язок із зовнішнім світом. Тим часом Україна, проти якої росія веде довгу і запеклу війну, запропонувала пшеницю», — зазначає The Economist.
Нові лідери Сирії хочуть міжнародного визнання. І, незважаючи на нагативне ставлення до росії серед багатьох сирійців, ХТШ, схоже, не буде мститися, і повне виведення російських сил із Сирії є малоймовірною. Принаймні, поки нова влада країни не прийме допомогу від тих, хто її запропонує.
росія розгорнула свій військовий контингент у Сирії 2015 року, щоб допомогти режиму диктатора Башара Асада здобути перемогу в громадянській війні, що тривала на той час уже чотири роки.
російські літаки неодноразово здійснювали бомбардування міст Сирії, що призводило до великих жертв серед мирного населення.
У ГУР Міноборони України повідомляли, що після повалення влади Асада командування армії рф виводить свій контингент із території Сирії, зокрема кораблі з бази в Тартусі, і перекидає залишки озброєння літаками з авіабази Хмеймім.
9 грудня CNN Türk з посиланням на власне джерело повідомило, що росія звернулася до влади Туреччини з проханням надати підтримку для безпечного виведення своїх військ з території Сирії після падіння режиму Асада.
12 грудня агентство Bloomberg стверджувало, що росія наближається до домовленості з новою владою Сирії про збереження своїх двох військових баз.
За даними української розвідки, російські військові, які залишають бази у віддалених регіонах Сирії, стягуються до морської бази в Тартусі та авіабази Хмеймім, готуючись до евакуації.
«Ті росіяни, хто дістався місць евакуації, як правило, пиячать і мародерствують, чекаючи на свій рейс. Між Хмеймімом і російськими аеродромами щодня курсує по чотири-п'ять військово-транспортних літаків», — зазначили в ГУР.
Зі свого боку агентство Reuters повідомляло, що росія не збирається повністю виходити з Сирії.
Підготувала: Ніна Петрович