Більшість європейських лідерів вважають передчасною тему відправки миротворців до України
Тема відправки європейських миротворців до України залишається дискусійною, але наразі більшість європейських лідерів вважають її передчасною.
Уряд Німеччини, за словами офіційного представника Штеффена Гебештрайта, не розглядає це питання як актуальне на цей момент. Водночас зазначається, що переговори щодо можливого розміщення миротворців можуть бути доцільними за певних умов у майбутньому.
Депутат Бундестагу Родеріх Кізеветтер підтримав ідею початку планування миротворчої місії, навіть якщо її реалізація є віддаленою перспективою.
Італія висловила готовність взяти участь у миротворчій місії в Україні. Міністр оборони Гвідо Крозетто заявив, що країна готова виконувати роль миротворця, що відповідає її традиціям, але глава МЗС Антоніо Таяні уточнив, що такі кроки можливі лише після завершення війни.
Польща також не виключає участі у миротворчій місії, але лише під егідою НАТО. Спікер Сейму Шимон Головня наголосив, що будь-яка участь має бути узгоджена в рамках Альянсу, який надає гарантії безпеки. За його словами, Росія розуміє лише мову сили, тому позиція НАТО в цьому питанні є ключовою. Головня також зазначив, що безпекова ситуація в регіоні змінилася через геополітичні події, зокрема в Сирії.
Президент Франції Еммануель Макрон мав під час свого візиту до Варшави обговорити з прем’єр-міністром Польщі Дональдом Туском питання розміщення миротворчих сил в Україні, якщо вщухне поточна фаза війни росії проти України.
Таким чином, питання миротворчої місії в Україні залежить від завершення активної фази війни, міжнародних домовленостей і гарантій безпеки для країн-учасниць.
Нагадаємо, у березні 2024 року Емманюель Макрон заявив, що у разі активізації та наступу російської армії в бік Одеси або Києва може розглядатись варіант вирядження французьких військових в Україну.
За даними джерел газети Le Monde, офіційний Париж пропонує дати можливість спецвійськам та іншим військовим підрозділам перетинати український кордон, щоб поставити перед росією “стратегічну дилему”. Джерела видання висловили думку, що присутність французьких підрозділів допоможе захистити деякі території України від ударів з боку росії. Однак присутність західних військ в Україні не перейде “порогу войовничості”, тобто не обов’язково означає їхню участь у військових діях з рф.
На зустрічі щодо підтримки України, яку Макрон скликав 26 лютого, він не виключив, що НАТО може відрядити військових в Україну. Канцлер Німеччини Олаф Шольц підтвердив, що на конференції представники західних країн обговорювали виряджання військ на територію України. Як зазначалося, тоді в підсумку учасники зустрічі вирішили, що не будуть цього робити.
Підготувала: Ніна Петрович