Голова Представництва НАТО в Україні розповів про ядерну зброю і вступ до Альянсу
Фото: Укрінформ/Патрик Тернер
Українські експерти обговорили з головою Предстваництва НАТО в Україні Патриком Тернером нагальні питання взаємодії з Північноатлантичним альянсом й поставили запитання, що хвилюють суспільство під час заходу «Україна — НАТО 2024: від зміцнення партнерства до пошуку шляхів для безпеки», який провів Укрінформ..
«Було багато практичної співпраці. Але всіх цікавить питання реального членства України в НАТО, хоча все залежить від країн, які є членами північно-атлантичного альянсу. Для нас нині важлива конкретна співпраця, допомога українській армії. Про це сьогоднішня зустріч. Зрештою потреби України вирішуються, працює рада Україна — НАТО. Альянс вже виділив 40 мільярдів доларів підтримки ЗСУ. І Патрік Тернер повідомив, що пожвавішало виробництво зброї в країнах Європи та США. Ця зброя буде йти для підтримки України», — прокоментував голова Громадської ради при МЗС України Сергій Джердж.
Присутні говорили про посилення комунікації українського суспільства з НАТО, як того вимагає державна стратегія комунікації з альянсом.
Ставилися питання, як НАТО бачить втілення концепції «миру через силу», які міркування є щодо «демілітаризованої зони», яка може бути, та може не стати гарантією безпеки для України від подальшої агресії росії. Експерти говорили про те, що справедлива демілітаризована зона має включати й 300-кілометрову зону території самої росії.
ПРО СТРОКИ ВСТУПУ ДО НАТО
З головних відповідей, які надав Патрік Тернер, випливає, що Представництво НАТО в Україні працює над тим, щоб максимально посилити оборонні і наступальні можливості України на полі бою.
Представництво також допомагатиме розбудовувати відносини між Альянсом і Україною на шляху до членства. За словами Патрика Тернера, на саміті у Вашингтоні було сказано, що Україна перебуває на незворотньому шляху до членства у НАТО, союзники погодилися з тим, що майбутнє України у НАТО.
«Ми передбачаємо, що Україна стане членом Альянсу. Робота проводиться. Ми хочемо зробити Україну потужнішою, більш сумісною з військами НАТО і більш готовою до існування в структурі Альянсу», — наголосив Патрік Тернер.
Він підкреслив, що є сильні спільні інтереси з Україною. Безпека України — це європейська і американська безпека, і, також, глобальна безпека. Україна є величезною європейською країною, за цінностями, за баченням, за бажаннями, з численними активами, людськими ресурсами, з потужними хоробрими Збройними силами, з технологіями, з інноваціями і однозначно є частиною європейської родини.
Проте, за словами Тернера, перешкод для членства України в НАТО ще багато. Окрім продовження й завершення необхідних реформ в Україні, у НАТО натепер немає історій залучення нових членів, які перебували б у стані війни. І війна є однією з перешкод.
«Але ми хочемо допомогти вам позбутися цієї перешкоди, зупинивши цю війну», — резюмував керівник Представництва НАТО в Україні.
ДОПОМОГА ЗСУ
Він нагадав, що на Вашингтонському саміті у липні 2024 року НАТО пообіцяв надати Україні безпекову допомогу на суму більш як 40 млрд доларів у 2024 році. Майже 21 млрд євро допомоги було надано вже у першій половині 2024 року,
Наразі робиться все, щоб усі обіцяні внески до кінця року були зроблені, аби забезпечити Україні максимальні потужні позиції на полі бою, максимально посилити оборонні, зокрема протиповітряну оборону, і наступальні можливості відповідними системами.
Голова представництва НАТО в Україні позитивно оцінив реформи, які Україна вже здійснила у сфері демократизації, економіки і безпеки. Й в НАТО бачать, що Україна зосереджена на питаннях реформування навіть попри війну.
ПРО МОБІЛІЗАЦІЙНИЙ ВІК УКРАЇНЦІВ
На запитання щодо зниження мобілізаційного віку, керівник представництва Північноатлантичного альянсу наголосив, що це питання України, як забезпечити достатню кількість людей на фронті, але працювати з молоддю важливо тому, що це сучасні люди, які дуже швидко засвоюють всі інновації.
Він також підкреслив, що у відносинах між НАТО та Україною діє принцип: альянс надаватиме обладнання, зміцнюватиме матеріальну базу і підготовку українців.
Голова Представництва НАТО зауважив, що не взявся б коментувати, як Україні забезпечити достатню кількість людей на фронті.
«Я думаю, що працювати з молоддю — це дуже важливо, бо це про майбутнє. Молодь креативна та інноваційна, має краще уявлення про те, що треба. Це найкращі мізки, це найкращі люди, і я з цим постійно стикаюся у власній роботі», — зазначив він.
ЩОДО ЗАВЕРШЕННЯ ВІЙНИ В УКРАЇНІ У 2025 РОЦІ
Патрік Тернер підкреслив, що НАТО зосереджене на тому, як максимально підвищити оборонні наступальні можливості України, й чітко визначило пріоритети і не має наміру обговорювати різноманітні ідеї щодо завершення війни росії проти України наступного року, які з’являються щодня.
Коментуючи висловлену в ході круглого столу думку щодо створення демілітаризованої зони по обидва боки від нинішньої лінії фронту, Тернер зауважив, що дотримується у цьому питанні тієї ж позиції, що й генсек Марк Рютте — не відповідати на всі ті ідеї, які постійно спливають. Він вважає безліч ідей щодо закінчення війни не дуже корисними.
«Різні ідеї щодо миру наступного року — це не дуже корисно, це не дуже допомагає. Постійно з’являються чиїсь нові ідеї, і вони мусуються. Дуже зручно буває вмоститися у кріслі і видавати ідеї. Ми ж працюємо за пріоритетами: що треба надати, як підтримати Україну на полі бою, як максимально підвищити оборонні та наступальні можливості України. Давайте ми й будемо робити це, а спекулятивні ідеї лишимо тим, кого це цікавить», — сказав Тернер.
Він підкреслив, що ніхто в НАТО не хоче побачити ситуацію, коли росія і ті, хто їх підтримує (Китай, Північна Корея, Іран) вітатимуть один одного з перемогою.
ПРО ЯДЕРНИЙ СТАТУС УКРАЇНИ
Відповідаючи на запитання щодо даних опитування українців, де на запитання про гарантії безпеки 31 відсоток опитаних висловилися за володіння власною ядерною зброєю, а 29 відсотків — за вступ до альянсу як надійну гарантію безпеки, Патрік Тернер назвав це тривожною ознакою. Він закликав не йти цим шляхом.
Керівник представництва НАТО в Україні підкреслив, що ніхто з країн-підписантів не думає, що Будапештський меморандум «був моментом, яким можна було б пишатися в історії». Тому він зосереджений на тому, що НАТО може зробити зараз, щоб допомогти Україні перемогти і надійно гарантувати безпеку.
Підготувала: Ніна Петрович