Радники Трампа запропонували три мирні плани щодо України, – Reuters
Фото: Дональд Трамп
Обраний президент США Дональд Трамп поки що не сформував централізовану робочу групу для розробки плану завершення російської агресії та розвязану кремлем війни в Украні, однак окремі радники пропонують свої варіанти, пише Reuters з посиланням на три з них.
У першу чергу розглядається план, запропонований відставним генералом Кітом Келлогом, якого Дональд Трамп призначив на посаду спецпосланця Україною.
Ідея Келлога полягає в тому, щоб змусити Україну та росію відновити переговори, використовуючи допомогу ЗСУ від США як важіль тиску. При цьому передбачається заморозка бойових дій по лінії фронту на початкових етапах переговорів та зобов'язання не приймати Україну до НАТО протягом десяти років.
Вашингтон позбавить Україну військової допомоги, якщо Київ не розпочне переговори з москвою. Відмова росії від переговорів, навпаки, призведе до збільшення американської підтримки України. Згідно з цим планом, сторони повинні домовитися про припинення вогню на основі "існуючої лінії фронту".
Ще один варіант розроблений майбутнім віцепрезидентом Джей Ді Венсом. Деталі не уточнюються, але публічно він пропонував: створення демілітаризованої укріпленої зони по лінії фронту між Україню та росією, а також гарантії збереження нейтрального статусу Києва.
Автор ще однієї ініціативи - Ричард Гренелл, який розглядався як кандидат на посаду спецпосланця по Україні. Він пропонував створити "автономні зони" на сході України у рамках мирної угоди та виступав проти вступу України до НАТО.
Хоча Гренелл ще не отримав посаду в новій адміністрації, він має підтримку Трампа з європейських питань. Гренелл був одним з небагатьох, хто був присутній на вересневій зустрічі Дональда Трампа та Володимира Зеленського у Нью-Йорку.
Усі три пропозиції, як зазначає Reuters, сходяться на тому, що питання членства України в НАТО виключається з порядку денного.
За даними The Wall Street Journal, радники Дональда Трампа раніше запропонували план закінчення війни в Україні, який передбачає заморожування лінії фронту, створення 800-мильної демілітаризованої зони (майже 1300 км) і зобов'язання України не вступати в НАТО як мінімум 20 років.
BAGNET нагадує, генсек НАТО Марк Рютте попередив Трампа, що можлива невдала для країн Заходу угода щодо України може призвести до "серйозної загрози" для Вашингтона. На думку Рютте, потенційно вигідна для москви угода може ще більше зблизити її з Пекіном, Пхеньяном та Тегераном.
Підготував: Сергій Дага