10:24 / 11.11.2024 Политика

Урсула фон дер Ляєн пояснила, як ЄС підтримуватиме Україну, якщо Трамп зупинить допомогу

Ілюстративне фото з відкритих джерел

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що у разі припинення новообраним президентом США Дональдом Трампом допомоги Україні Євросоюз зможе підтримати Київ коштом заморожених російських активів, а також за допомогою програми Ukraine Facility.

Про це вона розповіла на брифінгу за підсумками неформального саміту ЄС у Будапешті 8 листопада, передає "Суспільне".

"Як ви знаєте, у нас є програма на 50 мільярдів євро у межах Ukraine Facility. І зараз, на додачу до цього, кредит від “Групи семи” (G7 — ред.) коштом заморожених активів РФ, що дасть Україні важливий дохід до 2026 року. І ви знаєте, що у нас є чесний розподіл між усіма державами-членами G7, які всі беруть участь у цій програмі на 50 мільярдів", — пояснила фон дер Ляєн.

Кредит Україні у 50 млрд доларів від G7 та ЄС

З початку повномасштабного вторгнення рф в Україну за кордоном виявили заморожені активи Банку росії на майже 280 млрд євро — понад дві третини з них в Євросоюзі.

Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів. Проте союзники Києва заявили, що знайдуть спосіб їх використання.

У липні 2024 року лідери країн G7 та ЄС домовилися використати відсотки від заморожених російських активів для виділення Україні 50 мільярдів доларів. Проте США вимагають від ЄС чітких гарантій, що кредит для України можна буде повністю “погасити” активами в ЄС, оскільки спливає термін санкцій Євросоюзу проти росії.

Згодом у Вашингтоні заявили, що не розблокують російські активи, допоки Москва не виплатить Києву репарації в повному обсязі.

Програма Ukraine Facility

1 лютого 2024 року лідери Євросоюзу на саміті ЄС у Брюсселі погодили чотирирічний пакет допомоги Україні на 50 мільярдів євро.

27 лютого Європейський парламент підтримав рішення щодо започаткування Ukraine Facility. Наступного дня Рада ЄС ухвалила започаткування інструменту Ukraine Facility загальним обсягом 50 мільярдів євро на 2024-2027 роки.

Програма Ukraine Facility Європейського союзу передбачає надання Україні 50 мільярдів євро впродовж 2024-2027 років. З цієї суми 39 мільярдів євро будуть спрямовані до держбюджету для посилення макрофінансової стабільності.

22 травня Україна та Євросоюз підписали рамкову угоду щодо фінансування в межах Ukraine Facility. Документ визначає механізми фінансової співпраці між ЄС та Україною, зокрема щодо управління та контролю використання коштів, а також спільних заходів для запобігання корупції.

Підготував: Сергій Дага