19:45 / 06.06.2024 Политика

Кожна громада може сьогодні закупити дрони для своїх бійців, – експерт

В Україні створюють окремий рід військ для дронів – Сили безпілотних систем ЗСУ, наказ про це взимку підписав президент. Сьогодні представники ОТГ можуть долучитись до допомоги ЗСУ, купивши потрібні квадрокоптери, каже постачальник дронів для ЗСУ Михайло Різель.

Крок по створенню нових військ президент зробив, аби систематизувати використання безпілотників, які у війні з окупантами широко застосовують Сили оборони. Часто застосовують такі вирази як "війна дронів" або "армія дронів", а українці в тилу часто купують своїм захисникам безпілотники, які рятують життя військових, нищать ворогів і дають інформацію про поточний стан на лінії зіткнення чи в глибокому тилу ворога.

Еспресо.Захід поспілкувався з постачальником дронів для ЗСУ Михайлом Різелем, який співпрацює, як із великими територіальними громадами, так і з військовими частинами напряму. Він розповів, які дрони на нині мають найбільший попит на фронті, та як представники ОТГ можуть долучитись до допомоги ЗСУ, купивши потрібні дрони.

Перед початком війни, ще до 2014 року, Михайло Різель займався торговельними операціями – возив в Україну техніку, будівельні матеріали тощо. Але коли окупанти пішли на Україну вирішив, що треба займатись тим, що "кричить" вже і зараз. А оскільки уже мав налагоджені зв'язки за кордоном, то міг займатись постачанням необхідного для війська швидко та оперативно і вчасно.

Каже, що в перші роки війни такого високого запиту по дронах не було, але вже тоді ставало зрозуміло – невдовзі вони знадобляться у великій кількості.

"Відголоски, що буде потрібна велика кількість дронів насправді були ще на початку війни, маю на увазі ще 2014 рік. Ми на той час вже мали досвід співпраці з іноземцями, налагоджену логістику. Тому, відповідно, вирішили продовжити працювати у цьому напрямку. У закупівлі деталей до дронів, самих дронів – найголовніше надійність, аби приїхало саме те що треба і вчасно", – розповів він.

Працює Різель разом з партнерами, яким власне доставляє запчастини. Нині суспільний запит на дрони у неймовірних кількостях.

"Уклали нещодавно контракт одразу на 500 нічних дронів. Постійно беремо участь у тендерах. Поки що всі замовлення доставили вчасно. Єдине – ми не є благодійною організацією, хоч для нас донати – це святе", – пояснив підприємець.

Китай на замовлення виготовляє певні запчастини, там мають довірених людей, з якими співпрацюють. Беруться за виконання робіт навіть тоді, коли потрібні нестандартні запчастини, або потрібен товар у великій кількості.

"Репутація для нас це –  дуже дорога річ, яку дуже легко втратити, але важко заробити. 

Коли дивишся, як летить дрон і скільки часу, то щоразу приходять думки – а як би він міг допомогти на фронті. Крім того, є різні задачі і під різні задачі йдуть різні дрони", – розповів постачальник БПЛА.

Беруть не завжди найкращі дрони, а ті, до яких звикли

Часто, за спостереженнями Миколи Різеля, військові просять такі квадрокоптери з якими вже мали справу раніше, бо знають цю техніку. Це при тому, що на ринку вже з'явились новіші й кращі покоління БПЛА.

"Здебільшого використовують DJI Mavic 3T. А, наприклад, Autel EVO Max 4t по потужності і по можливостях кращий аніж Mavic 3T. Та оскільки люди навчались на DJI-вській продукції (вона зараз трохи дешевша), то запитують саме про Mavic 3T. І скільки б я не наполягав, щоб спробувати в одній і тій же ситуації використати модель Autel, скільки не казав, що "побачите велику різницю по можливостях", все одно мені відповідають, що звикли до інших. Це інерційність мислення і нічого не вдієш". – пояснив він. 

Сам підприємець розуміє такий підхід, бо розуміє, що таке м'язова пам'ять. Людина, навіть після тривалої перерви пам'ятає, як їздити на велосипеді чи якісь танцювальні рухи з дитинства. Так відбувається і з водіями, які звикли до певних машин, і з операторами, які працювали лише з одним типом безпілотників.

"У цих дронах навіть пульти різні. На Autel кнопок навіть менше, бо дуже багато бере на себе новий штучний інтелект.  Але люди звикли, тому ми веземо те, що просять", – розповідає підприємець.

Працює Михайло Різель з двома основними виробниками – DJI та Autel. Більшість лінійки затребуваних дронів DJI  – це вся сім'я Mavic різної конфігурації. Цінова категорія різна – від 200 до 400 тис. грн.

Як купити дрони громадам – алгоритм дій

Компанія Різеля співпрацює, як з представниками громад, так і з військовими частинами напряму. Аби все доставити оперативно та вчасно, використовують авіадоставку, тому здебільшого за два тижні замовлення вже у покупця.

Станом на зараз обслуговують поставку 500 дронів. Є серед замовлень партії по 200 і 250 штук. Часті замовлення виконують у Рівному, Нетішині, Сокільниках, що біля Львова й у самому Львові. 

Для тих громад, які мають бажання замовити допомогу для фронту Різель радить наступне:

"Оскільки громади найімовірніше опікуються якось частиною чи підрозділом, вони просто беруть у підрозділу запит – що потрібно і в якій кількості. За цим запитом вони можуть звертатись до нас. Наприклад, якщо виникають якісь питання, ми пояснюємо, що і як, даємо пропозицію – що саме і яким чином можемо доставити. У громаді уточнюють в частини, чи все підходить і коли підходить, аж тоді ми укладаємо договір, тому тут виключені якісь непорозуміння. Якщо є чітка задача, то йде чітке виконання", – додав підприємець.

Важлива порада до тих громад, що прагнуть закупити безпілотники для захисників – чітко формувати запити, узгоджуючи та уточнюючи їх із військовими.

"Я чув непоодинокі випадки, коли людей обманювали на гроші. Замість одних дронів приїхали дешевші. От, наприклад – люди купували Mavic 3Т, а їм приїхали Мавіки 3 Е, які на 100 тис. дешевші", – резюмував Різель.

Підготувала: Ніна Петрович

ТЭГИ: